Městys Štěkeň
Štěkeň leží na levém břehu řeky Otavy a prvně je v písemných listinách zmiňována roku 1318, kdy byla ve vlastnictví Baška ze Štěkně. Štěkeň v této době patřila mezi významná centra zdejšího kraje, díky zlatonosné řece Otavě. O důležitosti Štěkně svědčí i to, že je zde na konci 14. století zřízena škola.
Dalšími majiteli panství byl rod Malovců z Malovic, kterým byl jejich majetek zkonfiskován po bitvě na Bílé hoře.
Štěkeň pak kupuje rod Losiů z Losimthalu, který na místě staršího šlechtického sídla nechává vystavět barokní zámek s přilehlým anglickým parkem. V současné době jsou chloubou parku 300 let staré duby plazivé. Majestátné stromy, pod kterými seděl i císař František Josef I. při svém pobytu na zámku při velkých císařských manévrech v roce 1905. Losiové také nechávají v blízkosti zámku vystavět barokní kostel sv. Mikuláše na místě, kde dříve stával gotický kostelík sv. Máří Magdalény.
Po vymření Losiů získává panství rod Windish-Greatzů, který vlastní zámek až do roku 1919.
V roce 1922 kupuje zámek rád sester Ústavu anglických panen, který vlastní objekt i v současné době. zajímavostí určitě je, že v opatrování zdejších řeholnic umírá na štěkeňském zámku v roce 1923 Karel Klostermann, který měl ke Štěkni velice blízký vztah, neboť zde pobýval za svého mládí, kdy byl jeho otec osobním lékařem Windishgreatzů.
V současné době je Štěkeň hlavně oblíbeným místem vodáků při sjízdění Otavy, ale určitě se vyplatí přijet sem i jen tak na výlet a prohlédnout si obec a její památky se zajímavou historií. O víkendech je možnost prohlídky zámku.