Midiyat
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Město
Pohybujeme se stále téměr podél syrských hranic a jedeme do města Midiyat, centra enklávy křesťanů v jihovýchodním Turecku v provincii Mardin. Město se nachází na náhorní planině Tur Abdin a má velmi pestrou historii. V 8. stol.př.n.l. zde byli Asyřané, později Aramejci, Arabové, mongolské a kurdské kmeny (14.stol.) až po Turky. Do historie moc zacházet nechci, to by bylo dlouhé psaní. Jedná se opět o jedno z nejstarších osídlení v Mezopotámii. První křesťané údajně žili v jeskyních. Po I. svět. válce, kdy došlo ke genocidě Arménů, byli křesťané vyhnáni do vesnic nehostinné pláně Tur Abdin nebo do ciziny. Ve městě se nachází několik kostelů, které tvoří panoráma města, ale mnohé již nejsou funkční. Starý Midiyat vděčí za svůj půvab kamenným, úzkým uličkám s krásně zdobenými domy.
Při příjezdu nás město vítá velkou sochou Kemala Atatürka - otce Turků. Přímo na hlavní křižovatce v centru staré části Midiyatu stojí věž s hodinami. Vyrytý obraz Minaretu představuje muslimskou populaci, věžní hodiny křesťany a páv - symbol hrdých Kurdů, znázorňují náboženskou toleranci. Křesťanů je ve městě málo a židovská populace téměř vymizela. Procházíme Midiyatem kolem mešity z r. 1925, kterou nechal postavit Sevat Pasha, hrdina turecké války za nezávislost. Tržiště není tak velké, jako v ostatních městech, ale zato jsou zde krámky s překrásnými stříbrnými filigránovými šperky, kterými je právě toto město proslaveno. Telkari (filigrán) je výroba šperků z tenounkých stříbrných drátků, kterou zde umí i děti.
V Midiyatu na vás z každého kroku dýchá historie. Stará část města s domy ze zlatavého kamene a s křivolakými uličkami je téměř liduprázdná. Setkáváte se zde pouze s chlapci, kteří od vás vyžadují peníze a jsou dosti dotěrní. Na nejvyšším místě města na kopci se nachází nádherný palác, architektonický skvost staré části - konak (Tahiri konak, konak Evi). Procházíme zařízenými pokoji paláce, které podávají důkaz života za jeho zdmi. Chvíli si posedím v příjemném stinném zákoutí na lavičce a pokračuji do vyšších prostor. Otevřenými dveřmi v jednom z pokojů vcházím na vysunutý balkón, ze kterého je úžasný výhled a obdivuji panoráma města. Konak z velké části využívají filmaři a tvůrci tureckých telenovel z dob panování sultánů.
Od konaku se cestou spletitých uliček města a tržnice dostáváme ze staré části do nové k Ulu Camii - Velké mešitě. Velká mešita je v každém větším tureckém městě. Kamenný klenutý vchod, zdobený vyřezávanými motivy rostlin a geometrických tvarů nese nápis 1130 Hicri, což přeneseno do gregoriánského kalendáře znamená 1717-18, roky, kdy byla mešita vystavěna. Jednoduchá stavba obdélníkového tvaru s Minaretem, který má jeden balkón, je v souladu s místní architekturou okolních domů. Vcházíme na nádvoří a pokračujeme dovnitř na prohlídku. Naproti mešity se nachází hřbitov. Schyluje se k večeru, jedeme na ubytování a večeři do hotelu. Večeříme na terase a užíváme si krásného teplého večera s vyhlídkou na město.