Mor Gabriel klášter
Turistické cíle • Památky a muzea • Klášter
Z Midiyatu, po prohlídce muzea, putujeme za syrskými ortodoxními křesťany na planinu Tur Abdin, kde se nachází jeden z nejvýznamnějších a nejlépe dochovaných klášterů, klášter Mor Gabriel, od svého založení stále činný. Je vzdálen od Midiyatu 23 km na jih a byl založen r. 397 mnichy Samuelem a jeho žákem Šimonem. Stojí na kopci ve stínu stromů na troskách starověkého chrámu a svým návštěvníkům podává fascinující doklad o tisícileté historii. Počínaje 2. stoletím n.l. byla tato oblast domovem křesťanů asyrské pravoslavné církve, jejichž řeč aramejština byla rodným jazykem Ježíše Krista. Za byzantského císaře Anastasia byl r. 512 postaven hlavní kostel. Kdysi v něm žilo 1000 mnichů, ve 14.stol. bylo 400 mnichů vyvražděno nájezdnými Mongoly.
Klášter se nachází na pozemcích o rozloze 100 ha, o nichž se dlouho vedl spor mezi pravoslavnou církví a okolními městy. Nemůže být pravda, že zde stávala mešita, neboť klášter pochází z doby 170 let před narozením Mohameda a tudíž příchodem islámu. V současné době je sídlem syrského pravoslavného metropolity, žije v něm 14 sester a 3 mniši a je kulturním centrem této náboženské menšiny v této oblasti. Ještě do r. 1960 v oblasti žilo 130 tis. křesťanů, nyní jen pár tisíc. Turecká vláda v r. 1911 rozhodla o vyvlastnění pozemků a tím byla existence kláštera silně ohrožena. Na základě protestů syrských křesťanů žijících v Německu a podpory EU v r. 2013 ministerský předseda Erdogan vrátil pozemky zpět klášteru.
Klášter je rozsáhlý třípatrový komplex budov, obklopen vysokou zdí. Nejdříve se dostáváme na velké prostranství před vchodem do kláštera. Pak procházíme vraty, nad nimiž jsou syrské nápisy a název kláštera a ocitáme se v areálu samotného kláštera. Jak celý komplex vypadá můžete spatřit na maketě kláštera. Průvodce nás vede do sálu kostela, usedáme do lavic a dovídáme se informace nejen o církvi, ale i o klášterním životním stylu a tradicích. Odborný výklad je v turečtině, náš turecký průvodce překládá výklad do angličtiny a český průvodce pak do češtiny. Tak je to na mnoha místech jižního a východního Turecka, protože Turci angličtinu moc neumí, s tou se domluvíte v turistických oblastech na jihozápadě a v Istanbulu.
Po výkladu se dostáváme k prohlídce klášterních budov a prostor. Nachází se zde nádherné stavby zdobené mozaikami a rytinami na kamenných zdech, vyřezávané dveře, procházíme dómem s byzantskou kupolí , spletí chodeb, dostáváme se do prostorů podzemních hrobek, kde jsou pochováni mniši a patriarchové. Každého návštěvníka snad uchvátí pohled na úžasné zvoničky i prostorné terasy. Prohlížíme si osmihrannou místnost - Theodořin sál, kostel Panny Marie ze 6.stol. (současná podoba je z r. 1991) i Dům svatých - kryptu s ostatky svatých a mučedníků. Návštěva tohoto kláštera opravdu stojí za to. Otevřeno je od 9 - 11.30 a odpoledne od 13 - 16.30, po setmění je klášter uzavřen, ale můžete zde dostat i nocleh.