Loading...
Tento dvouobloukový most bývá označován jako kamenný, klášterní, barokní a silniční. Většinově je to sice pravda, ale souhlasit se všemi těmito přívlastky by znamenalo připustit, že baroko trvalo až do počátku II. poloviny 19. století nebo že most je barokní stavbou vždy, pokud je jeho součástí nějaká ta barokní skulptura.
V každém případě se jedná o most, po kterém přijíždíme k milevskému klášteru. Původně byl dřevěný, a to až do roku 1840, kdy jej strhla povodeň. Současný kamenný most. byl dokončen v polovině roku 1857 a nad středním pilířem jej zdobí socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1778, která se podle některých informačních pramenů údajně nacházela již na starém mostě (pravděpodobnější je ale jistě varianta, že původně stávala před branou kláštera), a klasicistní litinový kříž nacházející se naproti plastice světce a pořízený z veřejných sbírek.
Kamenný most u milevského kláštera překlenuje Milevský potok a charakterizují jej dva poměrně ploché oblouky, nad jejichž vrcholy se nacházejí kamenné žlábky odvodňující mostovku. Přes dobu jeho vzniku lze připustit, že skutečně působí dojmem technické stavby z období baroka.