Mnichovice
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Vesnice
Další zajímavosti v nejbližším okolí či v místě Mapa 37 C4
kostel Narození Panny Marie (12. stol.)
fara
zřícenina hradu Myšlín
zámeček
kostel
První zmínka o lokalitě 1140
V datu první zmínky, tedy v roce 1140, byla ves založená kolem roku 1134 klášterem v Sázavě, prvně písemně uváděna v souvislosti s výstavbou baziliky sv. Michala. Následně došlo k rozvoji obce a roku 1330 je kostel přestavěn v gotickém stylu. Během husitských bouří však byl sázavský klášter dobyt a jeho majetky uloupili Pražané. Ti následně darovali Mnichovice a další statky Vilému Kostkovi z Postupic. Později se ves dostala ještě Trčkům z Kralovic, ale toto vlastnictví je napadeno Kostky z Postupic, kteří dostali zdejší zboží zpět.. Roku 1510 se majitelem vsi stali Leskovcové z Cerekvic. O šest let později je majitelem zapisován Albrecht Rendl z Úšavy, který následně připojil mnichovické zboží k hradeckému panství. Krátce a velmi sporně je v Mnichovicích také uváděn Ludvík Zajímač z Kunštátu. Další majitel je uváděn roku 1531 a je jím Jaroslav ze Šelenberka. V roce 1554 získali obec Valdštejnové. Ti se zde udrželi až do roku 1733. Další majitelé jsou poněkud nejasní a tak zcela jistě víme, že v roce 1754 získala Mnichovice od Metschů hraběnka Marie Karolína Khevenhüllerová, která nechala následně přestavět kostel do dnešní podoby. Zastavme se na chvíli u zřícenin hradu Myšlína, který se nachází v severovýchodní části Mnichovic. Tento hrad je prvně doložen v roce 1371, kdy je v majetcích Mikeš z Myšlína. Tento predikát užívají i někteří další majitelé z jiných rodů. Mezi dalšími zde můžeme také zaznamenat pány z Jenišovic, Kostky z Postupic, Úšavské, pány z Kunštátu, Šelmberky a konečně Valdštejny za nichž se roku 1554 uvádí Myšlín jako pustnoucí. Později vyrostla na hradišti i jednoduchá zámecká stavba. Z hrádku jsou zachovány pouze zbytky valové a příkopové fortifikace. V kostele je umístěna zajímavá kazatelna v podobě velryby. Z dalších památek obce uveďme i Sochu sv. Jana Nepomuckého z roku 1634, morový sloup z 18. století, Zittův, neboli Horní mlýn z let před rokem 1600. Ke koloritu obce již tradičně patří pomník padlým I. a II. sv. války, Štefánikova mohyla, Misijní kříž, kříž na mostě, kříž na rozcestí, Klokočenský kříž, Božkovský kříž, Nenadálův kříž a ze stromů uveďme je lípy na Masarykově náměstí, Lípy na mostě přes Mnichovku, Lípy na bývalém hřbitově, kanadský topol u Dolního mlýna a dub u Zittova rybníka. Žižkův dub je popsán v samostatném hesle. Roku 1947 se nad obcí protrhla hráz rybníka a následně bylo zničeno několik stavení. Obec nalezneme na křižovatce turistických cest. Zelená TZN, která odtud vychází směřuje k Velkým Popovicím. Červená TZN, která má též Mnichovice za své východiště míří jihozápadním směrem k Chlumu a Lojovicím. Zajímavá je též žlutá TZN od Ondřejova a dále severním směrem do blízkosti Tehova a Tehovce.
Fotogalerie
Mnichovic, města, které leží v malebné zvlněné krajině přibližně 30 km jihovýchodně od Prahy. Nadmořská výška se pohybuje od 332 do 484 m n.m.. Centrální část se rozkládá v údolí Mnichovky a na přilehlých svazích. Další části leží na božkovské a myšlínské plošině. Město celé pak zabírá plochu 831 ha a má 2335 obyvatel . V letních měsících však tento počet vzrůstá díky velké chatové zástavbě až na 6660 obyvatel. V zimních měsících patří okolí Mnichovic k oblíbeným běžkařským cílům. Zdejší kraj byl pokryt lesy. Lidé se zde živili pálením dřevěného uhlí, které pak dováželi po zemské stezce na uhelný trh do Prahy. Tomu nasvědčují i pozůstatky milířů v okolí Mnichovic. První historická zmínka o Mnichovicích je v Kosmově kronice, kde sázavský mnich, který po smrti Kosmově samostatně v kronice pokračoval, píše, že opat Silvestr "ve vsi zvané Mnichovice vybudoval baziliku ke cti svatého Michaela a všech ctností nebeských." Roku 1134 zde sázavští mniši založili ves Mnichovice, která se původně jmenovala Mnichovicí, některé prameny uvádí název Mnichovicium. Ves se nejspíše jmenuje po sázavských mniších, kteří zde, v dříve Pohanské osadě, začali šířit křesťanství.
Další zajímavosti v nejbližším okolí či v místě Mapa 43 C1
kostel sv. Filipa a Jakuba (1350)
dřevěná zvonice
První zmínka o objektu 1352
Zdejší tvrz, která je prvně uváděna v roce 1352, byla založena patrně některým z pražských arcibiskupů či některým z jeho manů, neboť obec jim patřila až do roku 1436, kdy ji získal Mikuláš Trčka z Lípy. V roce 1457 se tvrz udává jako pustá a majitelem obce se až v roce 1547 stává Štěpán Střela z Rokyc. Střelové následně připojují Mnichovice k panství na Křivsoudově. Tak se zde následně mohli vystřídat Hallweilové a Trautsonové z Falkenštejna. Posledními majiteli mnichovického zboží byli hrabata z Gundelfingenu, kteří však v roce 1801 rozdělili zdejší zboží a jednotlivé díly rozprodali. Tvrz stávala v místech dnešních domů čp. 73 a 70. Poslední zbytky po ní byly zničeny roku 1960. Zachovány jsou pouze skromná torza valové fortifikace. Kostel sv. Filipa a Jakuba z roku 1350 byl roku 1806 upravován. Jeho zvláštností je dřevěná zvonice přistavěná k západní stěně kostela a patro, které je vystavěno na krakorcích. V objektu freskové gotické malby, které byly náhodně objevené v roce 1992. Obcí neprochází žádná z TZN a nejsnadnější přístup je tedy po silnici z Keblova.