Loading...
Turistické cíle • Příroda • Skalní útvar
Vydali jsme se prozkoumat tok Hraničního potoka u Kryštofových Hamrů jenž tvoří hranici Česka a Německa a jenž se vlévá u lesní cesty do Přísečnice.
Dle nás se zde mohl vyskytovat vodopád jenž jsme tušili při pohledu z plošiny z nedaleké Osamělé skály.
Vstup k potoku je od silničky od Kryštofičáku /sjezdovka / nahoru a pak zcela vlevo po lesní cestě .
Po obou březích vedou rovnoběžně lesní cesty – sloužily asi pohraničním hlídkám . Německá byla blíže potoka a též v lepším stavu . Potok je poměrně dravý a vyskytuje se na něm řada kaskád , ve vrchní části pomalu na vrchu kopce též vodopádek asi 1,2m s pěknou tůňkou na koupání . Ve vedru přišla velmi vhod.
Potkali jsme skupinku německé mládeže , která kácela a čistila les .
Byl to místní zkrašlovací spolek a dal si za úkol zprovoznit přístup k zdejším skalním atrakcím . Uměli obstojně česky a tak jsme se dozvěděli pěkný příběh . Na Osamělé skále kdysi v dávných dobách provozovala jedna mladinká hezká druidka pohanské obyčeje / tohle místo je opravdu na to jako stvořené /. Z nedaleké skály / dnes zvané Mnišské/ ji sledoval mnich a rozhodl se jejím čarám a pohanství udělat konec. Vylezl na Osamělou skálu a svrhl druidku večer ze skály dolů.
Bohu se toto jednání nelíbilo , ale zřejmě zase mnicha jakžtakž chápal , že dělá práci pro něj – tak mu řekl , že pokud se do rána vyšplhá na protější skálu , tak mu odpustí.
Mnich slezl z Osamělé skály , prošel údolím a začal se škrábat ke skále . Pohanská Matka příroda ale mnicha svázala maliním a ostružiním a ten se nestačil do rána vydrápat na vrch skal. Ráno prokletím zkameněl .
Dnes opravdu zde stojí Mnišská skála a pod ním solitérní skála Mnich v plné podobě mnicha v kápi. Češi zase této skále říkají Loupežník / taky na Vás na české straně tak náhle vykoukne /.
Moc pěkné . Z Mnišské skály docela hezký výhled k přehradě.
Velký vodopád jsme nenašli , ale našli pěkné skalní útvary a hezkou pověst .
Je to docela prima když mladí se snaží o zpřístupnění nějaké památky ve svém okolí co ?
Též nám řekli , že pohanské obyčeje se prováděly na Jelení hoře a Velkém Špičáku . Církev pak umístila kříže na tyto kopce / proto asi ty dřevěné kříže umisťované dodnes na těchto Místech .
Sám jsem měl pěkný pocit / vždy dobré energie / na těchto magických kopcích .
Nakreslil jsem malý komiks o tomto místě - jdi na www.Rajce.cz a tam pod autorem Skincarlos ho najdeš / či zadej komiks/.