Loading...

Morgantina (Serra Orlando) - pozůstatky antického města na Sicílii

Turistické cíle Památky a muzea Zřícenina

Pozůstatky antického města Morgantina leží asi 40 kilometrů jihovýchodně od města Enna blízko městečka Aidone. Asi po sedmi kilometrech jízdy je napravo od silnice menší parkovišti, od něhož zbývá ujít přibližně 200 metrů k pokladně. Za vstup pro jednu osobu do areálu Morgantina jsme v roce 2013 zaplatili 6,00 Eur (lze také koupit společnou vstupenku pro návštěvu muzea v Aidone).

Jedná se o jedno z mála antických měst, které neleží na pobřeží jako prakticky všechna řecká města, nýbrž ve střední Sicílii. Morgantina je v některých pramenech též uváděna pod názvem Serra Orlando, ale různí autoři používají různé výrazy: Morgantia, Murgantia či Murgentia. První objevy zde byly provedeny v padesátých letech 20. století. Osídlení je prokázáno z několika období. Nejstarší pochází z předhelénské doby, z let 1000 př.n.l., další pak mezi roky 450 př.n.l. a 50 př.n.l.

Foto: Bubinga

Kdy přesně byla Morgantina založena, není zatím jasné. Nejstarší historický údaj pochází z roku 459 př.n.l., kdy měl Ducetius (král Sikelů,původních obyvatel střední Sicílie) dobýt město. Následně patřila Morgantina střídavě Syrakusám, Kamarině či Kartagincům. V době druhé punské války byla sice obsazena římským vojskem, ale posléze se vrátila pod Syrakusy. Nezávislost ji vydržela až do roku 211, kdy byla jako jedno z posledních měst na Sicílii obsazena Římany. Následnou částečnou devastací, přestavbou kultovních míst či odchodem obyvatel se zmenšil vliv a význam města. V prvním století našeho letopočtu upadla Morgantina v zapomnění, patrně přestala úplně existovat.

Většinou jdou lidé nejprve do míst, odkud je krásný výhled na dalekou Etnu i na vlastní areál. Morgantinu, významné archeologické naleziště, si lze prohlížet podle plánku, který se obdrží se vstupenkami nebo podle libosti. Na některých místech jsou místní popisky, které leccos napoví o tom, kde se člověk právě nachází a co před sebou vidí.

Foto: Bubinga

Jako další města pod řeckým vlivem také zde bylo použito ortogonální uspořádání. Prostor je rozdělen dvěma hlavními ulicemi (Plateia A a B), které vedly od východu na západ. Kolmo je křížily vedlejší ulice (Stenopoi). Nejdůležitější a nejnavštěvovanější část se nachází dole, okolo Agory (hlavní náměstí). Zde archeologové odkryli například Ekklesiasterion, což byla v řeckých městech budova pro konání sněmů občanů. Stavba se stupňovitými sedadly na třech stranách a oltářem uprostřed měla zpravidla čtvercový půdorys. Další významnou stavbou byla stoa (stařecká sloupová síň či zdobené sloupořadí lemující antická náměstí). V tomto případě jsou hned tři, severní, východní a západní.

Zájmu většiny návštěvníků nemůže uniknout ani divadlo, které je datováno do poloviny 3. stol. př.n.l. Postaveno bylo z místního vápencového kamene o průměr 57 metrů a horizontálně bylo rozděleno na dvě části. Divadlo mohlo pojmout až 2.000 návštěvníků. Další velkou stavbou na hlavním náměstí byl Bouleuterion (místo zasedání městského sněmu) nebo Prytaneion, což je sídlo prytanů, (obdoba vlády, exekutivy v demokratických řeckých obcích) a zároveň posvátná budova obce. Významnou funkci měly také určitě dvě velké sýpky pro ukládání obilí. Bez zajímavosti nejsou ani pozůstatky svatyní věnované Démétér a Korei (ženská božstva), které se nacházejí uprostřed Agory.

Foto: Bubinga

Agora je na západě a východě uzavřena kopci, na kterých se nacházely hlavní rezidenční oblasti města. Bohatství města se projevilo ve výstavbě domů jeho obyvatel. V období nevětšího rozkvětu a prosperity měly některé domy dvě atria (centrální prostor obytného domu) nebo peristyly (čtvercový nebo obdélný dvorek, obklopený krytým sloupořadím). Podlahy byly vyzdobeny mozaikami a používal se Opus signium (technika drcených střepů, částí cihel a tašek).

Při cestě zpět ze spodní části je dobré si povšimnout hlavní široké a dlážděné ulici (Plateia A). Jen slunce a ticho vládne nad touto dva tisíce let starou kamennou dlažbou. Zajímavá je v dnešní době chůze po ní.

Jedna vynikající archeologická památka, severní lázně, jsou trochu stranou, ale vyplatí se k nim dojít. Jedná se o rané helénské veřejné lázně obsahující jak horké, tak teplé koupele. Je to jedna z prvních staveb lázní, kde se začali používat kupole či valené klenby. Pro stavbu vodovodu sloužily terakotové trubky hnědooranžové barvy (terra cotta, latinsky „vypálená hlína“). Lázně měly také zajímavé praefurnium (místnost pro topení).

Foto: Bubinga

Myslím, že Morgantina je velice zajímavé a pozoruhodné archeologické naleziště. Nevím, jak v hlavní sezóně, ale řekl, že tady nemusí být tolik lidí jako v případě známějších lokalit. Je zde vidět také mnoho ploch, kterých se ještě nedotkla lopatka archeologa, tudíž je možné stále očekávat zajímavé nálezy.

Cestopis o mém putování po Sicílii je zde:

Sicílie – I. část (něco o Sicílii, přípravy na cestu, přílet na ostrov, začátek putování):

https://www.turistika.cz/cestopisy/sicilie-i-cast-neco-o-sicilii-pripravy-na-cestu-prilet-na-ostrov-zacatek-putovani

Sicílie – II. část (San Fratello, Portella Fémmina Morta): https://www.turistika.cz/cestopisy/sicilie-ii-cast-san-fratello-portella-femmina-morta

Sicílie – III. část (Cesaro, Bronte, Randazzo, Linguaglossa): https://www.turistika.cz/cestopisy/sicilie-iii-cast-cesaro-bronte-randazzo-linguaglossa

Foto: Bubinga

Sicílie – IV. část (Etna): https://www.turistika.cz/cestopisy/sicilie-iv-cast-etna

Sicílie – V. část (Etna): https://www.turistika.cz/cestopisy/sicilie-v-cast-etna

Sicílie – VI. část (Linguaglossa, železnice Circumetnea, Riposto, Giarre): https://www.turistika.cz/cestopisy/sicilie-vi-cast-linguaglossa-zeleznice-circumetnea-riposto-giarre

Sicílie – VII. část (Catania): https://www.turistika.cz/cestopisy/sicilie-vii-cast-catania

Sicílie – VIII. část (Syrakusy, Cavagrande del Cassibile): https://www.turistika.cz/cestopisy/sicilie-viii-cast-syrakusy-cavagrande-del-cassibile

Foto: Bubinga

Sicílie – IX. část (Cavagrande del Cassibile, Ferla, Pantalica): https://www.turistika.cz/cestopisy/sicilie-ix-cast-cavagrande-del-cassibile-ferla-pantalica

Sicílie – X. část (Morgantina, Madonie): https://www.turistika.cz/cestopisy/sicilie-x-cast-morgantina-madonie

Sicílie – XI. část (Madonie, Castelbuono, Isnello, Cáccamo): https://www.turistika.cz/cestopisy/sicilie-xi-cast-madonie-castelbuono-isnello-caccamo

Sicílie – XII. část (Cáccamo, Solunto): https://www.turistika.cz/cestopisy/sicilie-xii-cast-caccamo-solunto

Sicílie – XIII. část (Palermo I): https://www.turistika.cz/cestopisy/sicilie-xiii-cast-palermo-i

Foto: Bubinga

Sicílie – XIV. část (Palermo II): https://www.turistika.cz/cestopisy/sicilie-xiv-cast-palermo-ii

Sicílie – XV. část (Palermo, Trapani): https://www.turistika.cz/cestopisy/sicilie-xv-cast-palermo-trapani

Sicílie – XVI. část (Trapani, odlet): https://www.turistika.cz/cestopisy/sicilie-xvi-cast-trapani-odlet

Poslední aktualizace: 29.1.2015
Nadmořská výška:
550 metrů nad mořem
Morgantina (Serra Orlando) - pozůstatky antického města na Sicílii na mapě
Autor: Bubinga
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Morgantina (Serra Orlando) - pozůstatky antického města na Sicílii

Sicílie – X. část (Morgantina, Madonie)
Sicílie – X. část (Morgantina, Madonie)
Cestopisy
Ve 14 hodin 30 minut opouštíme Necropoli di Pantalica a odjíždíme přes…
3.4km
více »
Sicílie a Eolské ostrovy 2009
Sicílie a Eolské ostrovy 2009
Cestopisy
Sicílie a Eolské ostrovy 200923.4. - 16.5.2009 Čtvrtek 23.4.Odjezd byl…
4.8km
více »
Etna
Etna
Sopka
Etna je bezesporu královnou mezi evropskými sopkami. Je totiž neje…
11.5km
více »
Villa Romana del Casale – římská vila s prvním zobrazením bikin v dějinách lidstva
Villa Romana del Casale – římská vila s prvním zobrazením bikin v dějinách lidstva
Zřícenina
Slavná „mozaiková“ Villa Romana del Casale se nachází v těsné blízkosti…
14.7km
více »
Pompeje
Pompeje
Město
Odpoledne 24. srpna 79 n.l. byly Pompeje pokryty vrstvou černého pop…
21.2km
více »
Enna - město ve vnitrozemí Sicílie.
Enna - město ve vnitrozemí Sicílie.
Město
Enna - město ve vnitrozemí, na kopci s nejvyšším bodem 931m. Založená byla…
23.5km
více »
Letiště Sigonella / Sigonella Naf
Letiště Sigonella / Sigonella Naf
Letiště
Letiště Sigonella Naf (NSY) spadá pod město Si…
39.2km
více »
Sicílie.
Sicílie.
Ostrov
Výpravu na Sicilii jsem měl v plánu dlouho, ale nikoho z mého okolí se mi…
45.1km
více »
Sicilské město Cesaro u jižním svahům pohoří Nebrodi a Cristo Signore della Montagna
Sicilské město Cesaro u jižním svahům pohoří Nebrodi a Cristo Signore della Montagna
Poutní místo
Půvabné město Cesaro, tulící se k jižním svahům pohoří Nebrodi, se nachází…
50.5km
více »
Sicílie – III. část (Cesaro, Bronte, Randazzo, Linguaglossa)
Sicílie – III. část (Cesaro, Bronte, Randazzo, Linguaglossa)
Cestopisy
Vstáváme po půl sedmé do teploty + 5°C, balíme věci a odcházíme asi 500 metrů na přiměřeně vhodné místo pro stopování. Zhruba…
50.7km
více »
zavřít reklamu