Moskevský Kreml (Московский Кремль)
Turistické cíle • Památky a muzea • Muzeum
Čím je pro Prahu Pražský Hrad, tím je pro Moskvu Kreml. Na jeho místě nechal v 11. století zakladatel Moskvy Jurij Dolgorukij vystavět Moskevský hrad. Ke konci 15. století prošel hrad velkou přestavbou a pomalu se začal dostávat do dnešní podoby. Součástí byla i rekonstrukce obvodových zdí a věží, které byly nově vystavěny z neomítaných cihel. Na začátku 18. století přesunul car Petr I. Veliký sídelní město do Petrohradu. Jediné, co se v té době v Kremlu z důvodu tradic konalo, byly korunovace ruských carů.
Návrat výkonné moci do Kremlu zařídil po Velké říjnové revoluci Vladimír Iljič Lenin. Během jeho vlády proběhlo v Kremlu i několik přestaveb. Leninův nástupce Josif Stalin nechal několik chrámů v Kremlu zbourat a celý komplex uzavřel veřejnosti. Na věžích Kremlu byly nahrazeny původní zlaté orlice rudými hvězdami. V roce 1955 byl areál opět otevřen veřejnosti a v roce 1961 zde bylo otevřeno muzeum. Poslední výraznou změnou uvnitř Kremlu byla výstavba Sjezdového paláce. Z vnějšku pak byla dostavena na Rudém náměstí jedna z nejnavštěvovanějších budov v Rusku – Mauzoleum V. I. Lenina. Po rozpadu Sovětského svazu se právě moskevský Kreml stal první ruskou památkou, která byla zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Areál Kremlu je rozlehlý a celý je obehnaný několikametrovou zdí, kterou tvoří neomítnuté červené cihly. Obvodová zeď měří přes dva kilometry a její součástí je dvacet věží. Uvnitř se kromě sídla prezidenta Ruské federace nachází i Parlament Ruské federace a budova senátu. V Kremlu si mohou návštěvníci prohlédnout i významné chrámy a kostely, ve kterých jsou rozmístěny expozice národního muzea. K vidění je i největší zvon na světě Car kolokol, který váží 193 tun a je 6 metrů vysoký. Tento zvon však nikdy nezvonil, protože před jeho zavěšením zachvátil Kreml požár, který zvon rozžhavil. Při hašení byl polit studenou vodou a pukl. Vedle zvonu je vystavena i Car puška, bohatě zdobené dělo a údajně největší svého druhu na světě ( kalibr 900 mm). Unavení návštěvníci si mohou odpočinout v místním parku.
Kreml je návštěvníkům otevřen denně kromě čtvrtků od 10 do 17 hodin. Hlavní vstup do Kremlu je Trojickou bránou. Nejblíže se nachází stanice metra Alexandrovskyj sad (Алекса́ндровский сад trasa č. 4), Borovitskaya (Боровицкая - trasy č. 1 a 3) a Biblioteka imeni Lenina (Библиоте́ка и́мени Ле́нина – trasa č.1 ). Před vstupem počítejte s osobní prohlídkou spojenou s průchodem bezpečnostním rámem a hlavně s tím, že do areálu je zákaz vstupu s rozměrnými zavazadly (batohy, tašky), které si můžete zanechat v úschovně u hlavního vstupu.
Zdroje:, wikipedia.org, kreml.ru