Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Muzeum
Muzeum Bojkovska sídlí v Bojkovicích na ulici Palackého, kam se přestěhovalo ze zámku Nového Světlova. Návštěvníci se mohou těšit na expozice věnované nejstarším dějinám Bojkovska, cechům a řemeslům, soudnictví v Bojkovicích, lidovému domu s hospodářstvím a sakrální tématice. Každý tématický okruh mé své lákadlo i neopakovatelnou atmosféru. V expozicích věnovaným řemeslům se může návštěvník setkat například s vybavením soukenické dílny z 18. století, s ukázkami práce kovářů a zámečníků či s cechovními postavníky. Nechybí ani tradiční téma muzea – expozice věnovaná zvěrokleštičství či úplná novinka v podobě předmětů připomínající činnost Bajerovy sodovkárny.
Je připomenut také význam Bojkovic jako správního a soudního centra, které disponovalo soudní pravomocí již od 15. století. Stojí za zmínku, že samotné muzeum se dnes v budově bývalého soudu nachází a na tomto místě stála i bojkovská radnice z roku 1672. Její existenci připomíná zvon z roku 1669, který vyzváněl odsouzencům při cestě na popraviště, okovy z radniční šatlavy či makovice která byla umístěna na radniční věži. Novější dobu, kdy zde fungoval okresní soud reprezentuje instalace soudní místnosti a nechybí ani připomínka významého přednosty okresního soudu, jakým byl pozdější poslanec JUDr. Bohumír Bunža. To však zdaleka není všechno. Pro milovníky lidových tradic je připravena ukázka bydlení a hospodářství na Bojkovsku s působivou instalací domovní zdi oddělující obě tyto části i kopaničářské kroje. V poslední dosud zpřístupněné expozici má návštěvník příležitost k zamyšlení a ztišení nad díly sakrálního charakteru. Působivou atmosféru zde navozují okenní vitráže, sochy a obrazy stětců či přítomnost kněze – byť jen coby figuríny.
Rozsah stálých expozic dosud není konečný. Již nyní pracujeme na jejich rozšíření o dějiny 20. století, historickou školní třídu, dějiny spolků v Bojkovících a přednáškovou místnost.
Muzeum je otevřeno v úterý, čtvrtek a o víkendech. Mimo tyto dny je možné domluvit si návštěvu na telefonu 739202813. Více informací naleznete na internetových stránkách www.muzeumbojkovska.cz
Těšíme se na Vaši návštěvu.
Nevelké regionální muzeum, které rozhodně stojí za návštěvu, najdete v městečku Bojkovice. To se – i se svými přibližně 4.500 obyvateli – nachází v podhůří Bílých Karpat, v okrese Uherské Hradiště. Bojkovice byly založeny již někdy v 10. nebo 11. století (první osídlení se zde však předpokládá již desítky tisíc let před naším letopočtem) a zřejmě i proto – a díky vládnoucímu rodu Šternberků - může zdejší muzeum nabídnout tolik zajímavého. Muzeum už však nehledejte na zámku Nový Světlov, protože již od roku 2011 sídlí v centru města. Navíc zde najdete také informační centrum, nějakou tu krátkodobou výstavu i znalého průvodce, což jsou vždy body navíc. A to vše, prosím, za pouhopouhých 30,- Kč.
A co všechno je tedy možno v muzeu vidět? Například nejstarší dějiny Bojkovska mapují nálezy místních amatérských archeologů. Největší prostor je však věnován pracovním činnostem, tedy cechům, řemeslům a živnostem, zejména soukenictví a zvěrokleštičům. Zajímavá je rovněž expozice soudnictví v Bojkovicích, jehož počátky spadají do závěru 15. století. Zde najdete např. zvon bojkovické radnice z roku 1669 nebo obecní buben z konce 18. století. Další část expoziční plochy „zabírá“ ukázka historického interiéru venkovské sednice. Poslední původní expoziční sekce je věnována sakrální tématice. Tady se mi líbilo nejvíce, protože jsem byl vysloveně překvapen skutečností, že mezi různými obrazy světců a liturgickými předměty – převážně z konce 19. století – se nachází také několik gotických Madon z konce 15. století.
Od roku 2012 byly expoziční prostory rozšířeny o moderní dějiny Bojkovska (nebo též Bojkovicka). Najdete zde například bytový interiér období 50. let minulého století nebo historickou školní třídu z téže doby. Tradičně v tomto případě potěší objev každé maličkosti, kterou si člověk pamatuje ze svého dětství. Podívat se můžete i na výstavu fotografií (pěkné byly zejména některé občanky města při oslavách slavných májových dnů) nebo expozici k dějinám spolkové činnosti na Bojkovsku. Já k tomu měl – jako bonus – i výstavu o historii mobilů, která zde bude přístupná do konce dubna 2014.
Muzeum bývá otevřeno vždy v úterý, čtvrtek a o víkendech od 9.00 do 12.00 hod. a od 12.30 do 17.00 hod. (kvůli mně dokonce chvíli pracovali přesčas). Po dobu letních prázdnin je však muzeum otevřeno denně. Návštěva mimo otevírací dobu si lze předem dohodnout, stejně jako „bádání“ v muzejní knihovně a sbírkových fondech. V jeho sbírkách najdeme část etnografickou (nábytek, kroje, nástroje zvěrokleštičů apod.), historickou (zbraně, mince, keramika, předměty zámeckého vybavení), část nazvanou umění (sochy, dřevořezby, olejomalby, lidové umění) a část archeologickou (doklady o osídlení Bojkovska od paleolitu až po dobu prvních slovanů).
Na závěr připojím pár slov o historii tohoto muzea. Vzniklo již v roce 1931 jako Muzeum kraje Bojkovského a později Krajinské muzeum v Bojkovicích. Tehdy ještě muzeum sídlilo v budově měšťanské školy. Po roce 1950 zajišťuje provoz muzea město Bojkovice a muzeum se stěhuje do tzv. Světlovského důchodu. V roce 1955 se mění název (Vlastivědné muzeum v Bojkovicích) i provozovatel (Okresní muzeum v Uherském Brodě). V roce 1960 se pak sbírky stěhují do prostor zámku Nový Světlov. V letech 1982 až 1992 se muzeum stává součástí Slováckého muzea a je sem instalována expozice Život lidu na Bojkovsku a Moravských Kopanicích. V roce 1992 přebírá muzeum opět město Bojkovice a muzeum se – v rámci zámku – stěhuje v roce 1995 do menších prostor. V roce 2008 dochází ke stěhování depozitáře do nových prostor na ulici Palackého. Vzápětí jej - z důvodu rekonstrukce zámku Nový Světlov – následuje celé muzeum. Zde je pak v roce 2011 otevřena první části nových expozic, zahrnující nejstarší dějiny Bojkovska, řemesla, soudnictví, bydlení, hospodářství a duchovní život.
Malé městečko Bojkovice jsme navštívili první den během třídenního pobytu v Luhačovicích. Jedním z našich cílů bylo i místní muzeum Bojkovska, do něhož jsme se vydali po dobrém obědě a prohlídce kostela sv. Vavřince.
Vstoupili jsme do budovy, ve které je muzeum umístěno a po schodech jsme vystoupali do prvního patra. V pokladně jsme koupili hned tři známky - muzea, rozhledny Na Skalce a zámku Nový Světlov. Dcera si koupila dva pohledy a rovněž jsme zde získali tři razítka do památníku.
Pak jsme si sami prošli expozice v několika místnostech a také jsme se dozvěděli jsme, že do této budovy se muzeum přestěhovalo ze zámku Nový Světlov a první expozice zde byly otevřeny v květnu 2011. Další část sbírek byla návštěvníkům zpřístupněna roku 2012. Zjistili jsme, že první muzeum v Bojkovicích vzniklo již roku 1931 v budově měšťanské školy a v roce 1950 bylo přestěhováno do prostor tzv. Světlovského důchodu. Dále jsme se dozvěděli, že v letech 1955 - 1960 bylo Vlastivědné muzeum v Bojkovicích součástí Okresního muzea v Uherském Brodě. Přečetli jsme si, že roku 1960 se muzeum přestěhovalo do prostor zámku Nového Světlova a ve stejném roce zde byla otevřena stálá expozice Život lidu na Bojkovsku. V 70. letech zřízena příspěvková organizace ONV Uherské Hradiště "Zámek Nový Světlov a muzeum". Také jsme zjistili, že od roku 1982 bylo muzeum součástí Slováckého muzea v Uherském Hradišti. V souvislosti s ukončením generální rekonstrukce zámku instalována expozice Život lidu na Bojkovsku a Moravských Kopanicích. Další informací pro nás bylo, že od roku 1992 péči o sbírky převzalo opět město Bojkovice, přičemž v roce 1995 se expozice přestěhovala do menších prostor v rámci Nového Světlova a vznikla nová stálá expozice, která zde byla instalována do roku 2008. V tomto roce se muzeum opět stěhovalo , tentokrát do nových prostor na ulici Palackého. Důvodem byla rekonstrukce zámku a převzetí soukromým vlastníkem.
To bylo vše, co jsme se z historie muzea dozvěděli a tak nám nic nebránilo, abychom si prohlédli expozice. Shlédli jsme zde třeba expozici nejstarších dějin kraje, složenou z nálezů místních amatérských archeologů Karla Neckaře, Bohumila Diatela a Josefa Juračky.
Zaujala nás expozice cechů, řemesel a živností ve dvou místnostech, kde jsme viděli nástroje a pomůcky našich předků. Zejména zde byly vystaveny věci soukeníků, kteří se v Bojkovicích usadili již v 16. století. Překvapivě jsme si prohlédli také pomůcky zvěrokleštičství, které představovalo významný zdroj mnoha obyvatel Bojkovska.
Dále jsme zde viděli expozici soudnictví, které ve městě fungovalo od konce 15.století. Zde nás zaujal třeba zvon z bojkovské radnice pocházející z roku 1669, či obecní buben užívaný od závěru 18. století do roku 1945.
Prohlédli jsme si také několik věcí z místního zámku Nový Světlov. Líbila se nám také ukázka interiéru sednice oddělená od hospodářské části působivou instalací domovní zdi.
Našim očím neunikla ani místnost věnovaná sakrální tématice, kde jsme viděli dřevořezby madon s konce 15. století, obrazy světců, či liturgické předměty. Nejvíce nás ale zaujal kompletně zařízený byt z let padesátých 20.století čili doby socialismu. Zde jsme poznali několik kusů nábytku nebo zařízení, s kterými naše maminky a babičky běžně pracovali.
Když jsme si všechny expozice prošli, rozloučili jsme se a muzeum opustili. Vrátili jsme se k autu, kterým jsme následně odjeli na již několikrát zmíněný zámek Nový Světlov.