Objekt stojí na strmém svahu při levé straně silnice na Boží Dar na Náměstí Republiky č. 37 v horní části města Jáchymov. Otevřen je od 9,00 do 17,00, přičemž v hlavní sezóně (květen – září) od úterý do neděle a v mimosezóně (říjen – duben) od středy do neděle. Základní vstupné činí 110,- Kč, zlevněné polovic, za rodinné se zaplatí 260,- Kč (aktuální informace 2024).
Muzeum v Jáchymově spadá pod Muzeum Karlovy Vary, příspěvkovou organizaci Karlovarského kraje. Zdejší stálá expozice je věnována dějinám města Jáchymova, nerostnému bohatství Krušných hor, dolování stříbra a době největšího rozkvětu jáchymovské ražby mincí a renesanční kultury. Součástí prohlídkové trasy je i rozsáhlé podzemí. V části sklepení je umístěno lapidárium s fragmenty portálů a ostění zejména z již neexistujícího domu mincmistra.
Zajímavá však není pouze výstava, ale také vlastní objekt, v němž muzeum sídlí. Budova pochází z let 1534 – 36 a do současné podoby byla několikrát zdařile přestavována. A tak tady dnes můžeme obdivovat jednopatrový renesanční dům s okázalostí úměrnou jeho významu. Na první pohled například zaujme velice zajímavý věžovitý arkýř s datací dokončení stavby 1536, který dominuje nároží.
Vstupní portál vede do síně s průjezdem na vnitřní arkádové nádvoří, kde byl původní provoz mincovny. Impulzem k jejímu zřízení bylo udělení mincovního práva rodu Šliků králem Ludvíkem Jagellonským v roce 1520. Mince měla na jedné straně vyobrazení krále Ludvíka, později českého lva, a na straně druhé obraz svatého Jáchyma s erbem rodu Šliků. Nazývána byla podle místa svého původu, Joachimsthalergulden, Thaler – tolar. V roce 1528 odňal nový český král Ferdinand I. Šlikům právo ražby mincí a jáchymovská mincovna přešla do královských rukou. Provoz mincovny skončil v roce 1671 po útlumu těžby stříbra v Krušnohoří.
Muzeum zde sídlí od roku 1964, na přelomu 80. a 90. let proběhla rozsáhlá rekonstrukce celého objektu, jejímž výsledkem je současná podoba. Budova je památkou I. kategorie.
Pozn:
Nařízením vlády ČR o prohlášení některých kulturních památek ze dne 28. května 2014 byla Královská mincovna jako jedno ze tří nových míst v Karlovarském kraji prohlášena za národní kulturní památku.
Muzeum Královská mincovna Jáchymov
Otevřeno květen - září út - ne 9:00 - 17:00 říjen - duben st - ne 9:00 - 17:00
Královská mincovna (zbudována Ferdinandem I.), na nároží krásný arkýř, po zrušení mincovny v roce 1671 st. sloužila budova po staletí jako budova Báňské a hutní správy, od r. 1716 také určité období jako sídlo prvního hornického učiliště (předchůdce báňské akademie v Příbrami a dnešní Vysoké školy báňské v Ostravě). Od r. 1964 muzeum, nově po náročných opravách otevřeno r. 1996-97 - zatím sloužící především výstavním účelům.
Otevřeno: květen - září úterý - neděle 9 - 17 hodin a říjen - duben středa - neděle 9 - 17 hodin.
Budova mincovny pochází z let 1532–36 a postavena byla na místě původní šlikovské mincovny na rozkaz krále Ferdinanada I. V budově vznikaly Tolary - veliké stříbrné mince, které daly vzniknout názvu dolaru.
Po zrušení mincovny zde sídlila správa dolů a hutí a po roce 1716 Hornické učiliště - první škola svého druhu na světě. Od roku 1964 zde sídlí muzeum. V letech 1996 - 97 byla provedena generální rekonstrukce budovy.
Expozice je věnována:
- historii města, nerostnému bohatství Krušných hor, národopisu, mincovnictví, dolování stříbra (s pohyblivým modelem), renesanční vzdělanosti (latinská knihovna), lázeňství a těžbě uranu s koncentračními tábory.