Muzeum Otokara Březiny
Turistické cíle • Památky a muzea • Muzeum
Od roku 1913 až do své smrti obýval Otokar Březina první patro domu pekaře Vlčka - dnešní Muzeum Otokara Březiny. Během básníkova pohřbu 28.3.1929 se sešlo několik jeho nejbližších přátel: Fr. Bílek, J. Deml, učitelka E. Lakomá, školní inspektor M. Lukšů, prof. Jech a dohodli se, že v místech, kde básník žil a zemřel zřídí Památník (muzeum), ve kterém budou památky na velkého básníka a vzácného člověka trvale uchovány.
Již v roce 1930 byla na domě odhalena pamětní deska od sochaře Fr. Bílka. Správu nad nově otevřeným muzeem převzala po založení v r. 1932 Společnost Otokara Březiny. Muzeum bylo v té době prvním literárním muzeem na Moravě.
O muzeum se stará Společnost Otokara Březiny, která svou činnost znovu obnovila v roce 1990.
V prvním patře muzea je zachovalý byt básníka v původní podobě s nábytkem, obrazy, grafikami a menšími plastikami darovanými sochařem Fr. Bílkem O. Březinovi ještě za jeho života, dále jsou zde vitríny se vzácnými dokumenty a další památky. V přízemí je studijní knihovna, která slouží editorům díla O. Březiny, studentům k diplomovým pracím i ostatním zájemcům. V chodbě před knihovnou je expozice z historie muzea a Společnosti a několik zasklených stolových vitrín pro pořádání tematických výstav. V přízemí je také kancelář muzea. Muzeum dále slouží Společnosti O.B., která zde pořádá zasedání svého výboru a různé menší akce.
Ze vzácných návštěv od prvního otevření muzea do dnešních dnů to jsou: prezident Beneš s chotí (1947), dirigent V. Talich, prezident V. Havel, opati Opasek a Vít Tajovský, ministr P. Dostál, operní pěvec Peter Dvorský, herec Radovan Lukavský. Muzeum dále navštívila spousta osobností kulturního a veřejného života, hosté z USA, Holandska, Německa, Švédska, Izraele, Anglie a další.
Muzeum je od roku 2005 označeno tabulkou „Kulturní památka".
Muzeum je otevřeno od dubna do konce října denně mimo pondělí od 9,00 - 11,00 a 14,00 - 16,00 h. Studijní knihovna mimo pondělí po celý rok.