Na hradě Šelmberk se setkávají řemeslníci i netopýři
Bergfritová věž hradu Šelmberk u Mladé Vožice nabízí krásný rozhled do krajiny. Na místě, kde stával středověký hrad, je dnes možné nahlédnout do historie díky zde sídlícímu řemeslnému centru.
Hrad Šelmberk vystavěl na ostrohu nad říčkou Blanicí v polovině 13. století český rod Buziců.V 18. století byly realizovány romantické úpravy a bergfritová věž byla opatřena novým vchodem, dřevěným schodištěm a v nejvyšším poschodí byla obnovena světnice s osmi okny. Kolem hradu pak byla založena velká obora a na jižním předhradí vybudován klasicistní zámeček. Od roku 2007 o areál pečuje sdružení Danar, které zde založilo historicko řemeslně vzdělávací centrum Šelmberk. Jeho součástí je i zmíněná klasicistní budova, k vidění jsou tu repliky středověké kovárny, chlebové či hrnčířské hliněné pece nebo bylinná zahrada.
Šelmberk dnes kromě řemeslníků využívají i okřídlení obyvatelé. Netopýři tu využívají hlavně hradní sklepy, nejčastěji zde bývají zastiženi netopýři ušatí, řasnatí, velcí, vodní, vousatí a černí. Podzemní prostory jim slouží v teplém období roku jako přechodné úkryty, ale především na přelomu léta a podzimu během tzv. swarmingu. Šelmberk je totiž jedním z míst, kam se netopýři slétají z širšího okolí, aby zde navazovali sociální kontakty, a aby se tu pářili. S netopýry ušatými se mohou v tomto období námluv návštěvníci setkat přímo v hradní věži.
Více o tajuplných hradních návštěvnících se mohou lidé dozvědět prostřednictvím pracovních listů Netopýři na hradě Šelmberk nebo během tradiční Mezinárodní noci pro netopýry. Tato celovečerní akce tu probíhá každoročně na konci srpna již od roku 2003 a její součástí je i ukázka odchytu netopýrů přímo u hradních sklepů.