Na kole po stopách bitvy u Tovačova 1866
Turistické cíle • Památky a muzea • Pevnost, opevnění
Zavítáme-li do Tovačova, města ležícího nedaleko soutoku Moravy a Bečvy, můžeme obdivovat známý tovačovský zámek nebo si prohlédnout novou naučnou stezku „ Po stopách bitvy u Tovačova 1866“. Od března roku 2013 je veřejnosti zpřístupněna naučná stezka, kterou vybudovalo město Tovačov za spolupráce s Komitétem pro udržování památek z války roku 1866.
Naučná stezka se týká jedné epizody válečného konfliktu nazývaného Prusko – rakouská válka z roku 1866. Válka vznikla z podnětu Pruska, které se snažilo pod vedením svého ministerského předsedy Otto von Bismarcka omezit vliv Rakouska na roztříštěné německé země. Cílem Bismarcka bylo vytvoření samostatného Německa. Válečný konflikt mezi Pruskem a Rakouskem se datuje od 16. 6. do 23. 8. 1866, kdy bylo uzavřeno příměří a předběžný mír v Mikulově. K rozhodující bitvě Prusko - rakouské války roku 1866, došlo u Hradce Králové. Tato bitva je nazývána jako Bitva na Chlumu nebo také Bitva u Sadové. Zde byla rakouská vojska Prusy poražena a stahovala se na Moravu, konkrétně do olomoucké pevnosti. Z Olomouce směřovala vojska Rakušanů k obraně Vídně. Při ústupu na jih, došlo v prostoru mezi Dubem nad Moravou a Tovačovem dne 15. července roku 1866 k jednomu z posledních válečných střetů znepřátelených armád.
Připomínkou tragické válečné události, jsou ústřední pomník padlých rakouských vojáků, litinové kříže, žulové pomníky a pískovcové pyramidy rozmístěné na místech kde položili své životy, převážně rakouští vojáci. Pomníky se staly základem historické Naučné stezky po tovačovském bojišti. Jedná se o cca 10 km okruh, po pietních místech, s nově instalovanými naučnými tabulemi. Stezka začíná a končí před tovačovským zámkem. V prostorách zámku byla otevřena současně s Naučnou stezkou stálá expozice vztahující se k tovačovské bitvě.
Výchozím bodem Naučné stezky je parkoviště před zámkem v Cimburkově ulici, kde je umístěna první informační tabule. Zde zájemce získá základní informace o historických událostech roku 1866. Od zámku se vydáme Cimburkovou ulicí směrem na Dub nad Moravou. V Olomoucké ulici na konci Tovačova, nalezneme druhé zastavení Naučné stezky a to u litinového kříže s kamenným podstavcem. Naučná tabule je věnována charakteristice a srovnání rakouského a pruského dělostřelectva. Pokračujeme po silnici směrem na Dub a směrovkou v označeném místě zabočíme vlevo do polí. Zde najdeme třetí a čtvrté stanoviště Naučné stezky.
Třetí zastavení se nachází u Bezedného dolu, u pomníku 1O8 padlých rakouských a 1 pruského vojáka. Sousední naučná tabule pojednává o průběhu bitvy. Nadohled od toho to místa, se nalézá v polích, na uměle vyvýšeném pahorku, v pořadí čtvrtý pomník a to pruského majora Eduarda Behra, který v těchto místech padl. Pomník byl v roce 2009 restaurován.
Vracíme se zpět na silnici, odbočujeme vlevo, abychom se dostali k ústřední mohyle, věnované padlým rakouským vojákům. Zde je umístěna informační tabule č. 5. Pomník byl postaven v roce 1867 z vápencových kvádrů, pískovce a mramorové desky, v níž jsou vytesána jména 288 padlých rakouských vojáků. Autorem pomníku je Jan Eduard Tomota z Rousínova. Práce provedla firma A. Loose z Brna. Součástí pietního místa mohyly je litinový kříž s Kristem a pomník rakouského setníka Souczka.
Vracíme se zpátky po silnici do Tovačova k autobusovému nádraží. U zdi zdejšího vodního mlýna nalezneme informační tabuli stanoviště č. 6, společně s litinovým křížem. V kamenném podstavci je německy a česky napsána obecná informace, že zde padl rakouský důstojník. Za mlýnem vede zeleně značená turistická značka směrem na Annín, která po překročení silnice směřuje na hráz Skašovské vodní nádrže. A právě zde nalezneme poslední stanoviště Naučné stezky. Jedná se o 140 cm vysokou pískovcovou pyramidu postavenou na paměť, zabitého rakouského vojáka.
Celý okruh historické naučné stezky můžeme absolvovat pěšky nebo na kole, doporučuji kolo, k rychlejšímu překonání spojovacích úseků mezi jednotlivými stanovišti.