Loading...
Němčice jsou menší obcí čítající v současné době kolem 470 obyvatel. Najdeme ji na jihozápadním předhůří Drahanské vrchoviny, spadající do regionu Moravského krasu. Leží na plochém táhlém hřebeni, 6 km jihovýchodně od Boskovic a 4 km severně od letoviska Sloup v Moravském krasu. V blízkém okolí obce se zvedají zalesněné stráně okolních kopců, nejblžším je severním směrem nad Němčicemi vrchol Perný
(637 m.n.m.). Kolem západního a východního okraje obce protékají ramena začínajícího Němčického potoka. Východně od obce je na východní větvi toku malá vodní nádrž parkově upravená, sloužící jako přírodní koupaliště. Jihozápadním směrem od Němčic jsou dosud viditelné terénní nerovnosti po těžbě železné rudy, která zde probíhala v 18. a 19. století. Západním směrem od Němčici nedaleko okraje lesa byla při těžbě železné rudy v roce 1862 objevena v malé vápencové čočce krasová jeskyně. Ta je dnes z větší části zaplavena vodou. Slouží jako rezervní zdroj pitné vody, proto není volně přístupná. Na kopci jihovýchodním směrem od obce se dochoval kamenný větrný mlýn holandského typu bez lopat, který zde stojí již téměř tři století.
První písemná zmínka o Němčicích pochází z roku 1358, kdy je Ježek z Doubravice prodal Oldřichu z Boskovic. Již v té době byl v obci i kostel a fara. Později jsou Němčice v držení Jana Lhotského ze Ptení a poté Bohuše z Drnovic. V roce 1529 se stala ves součástí panství Rájeckého. Fara v Němčicích je naposledy zmiňována roku 1621. V nastalých náboženských třenicích fara zanikla a Němčice byly přifařeny k Doubravici. Po zřízení samostatné farnosti ve Sloupu v roce 1750 se Němčice staly součástí sloupské farnosti.
Původně gotický kostel sv. Mikuláše byl kolem roku 1786 přestavěn. Při přestavbě byl zbudován na západní straně stavby presbytář, oltář z východní strany byl přenesen a na jeho místě vestavěn dřevěný kůr. Od té doby má kostel oltář umístěn na západě, tedy opačně než je tomu zvykem.
Němčicemi prochází žlutá turistická značka vedoucí z rozcestí v obci Valchov a pokračuje dále přes kopec Bučí do obce Sloup v Moravském krasu. Odtud směřuje ke Sloupsko-šošůvským jeskyním a končí u propasti Macocha.
Turistická mapa KČT 1:50 000 č.86 Okolí Brna-Moravský kras/A1