TURISTIKU PODPORUJÍ
61 583 turistů a cestovatelů
112 627 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 403 278,- odměny za články

Nemile-tvrz - diskuse

Přidat příspěvek do diskuse

Email se nezobrazí.
  • 23.3.2011 20:05
    jedinná renesanční tvrz se svými interiéry vOl.kraji.
  • Pravopis
    16.6.2009 23:28
    Omlouvám se rodačce ze Zábřehu i dalším turistům za nedostatky v pravopisu. Hleděl jsem více na obsah, než na pravopis. Děkuji za upozornění.
  • turista
    Schoffer
    RE> Skloňování jména obce.
    22.6.2009 20:24
    Zdravím z Nemile ke sklonování obce:Jsem z obce u Brna a znám nejlépe historii objektu než domácí což je ostudou že?Nemile je zkomolenina od zakladatele obce Nemilij (byl to muž ne žena!) až mnohem pozdější se domnívali že je to také neumúhl z německého Nové mlýny což je z 19 stol před válkou a s názvem původním nemá nic společného:-)
  • turista
    Soňa Antošová
    Skloňování jména obce.
    5.3.2009 18:11
    Jsem rodačka ze Zábřehu, kde už mnoho let nežiji. Bydlelli jsme na konci města směrem na Nemili a odjakživa jsme, pokud se pamatuji, pokládali název obce za vlastní jméno rodu ženského, čísla jednotného, vzor "růže". Udivuje mě tedy, že autor článku název obce neskloňuje vůbec. Napřed jsem myslela, že mu přisuzuje množné číslo (ty Nemile), ale ani pro tuto eventualitu jsem v textu nenašla potvrzení. Tak jak to vlastně je? S.Antošová.
  • turista
    dominik
    RE> Odpověď na připomínka Dominika a upřesnění
    17.12.2008 22:39
    Zdravím. Opět další upřesnění. Nemile není částí Zábřeha, ale je samostatnou obcí, jejíž část tvoří bývalá obec Filipov, založená knížetem Filipem Erazimem z Lichtenšteinu. Vznikla rozparcelováním dvora a pozemku tvrze roku 1773 a sloučeny byly po roce 1945. Dále, Nemile se sklonuje k Nemili do Nemile atd. Bývalé patro je patrné z asi 20 cm vyčnívajících zdí, kde jsou vidět výklenky pro dveře, okna a členění mistnosí. Zbytek stávajících budov je na Arretinově mapě dost zřetelný po jejím zvětšení. Informace z publikací, které jste zmiňoval, jsou dosti mylné. Nikdy nikdo z pisatelů nebyl uvnitř. Rod Doleželových tvrz vlastní 120 let! Takže usuzovali jen z venkovního pohledu bez žádných podkladů! Jako velice mylná obecní kronika na jejíž opravě už pracuje kronikářka. Další info na našich stránkách. Erb není jen kamenný, ale z maletínského pískovce. Ještě další věc. Od roku přestavby nebyla tvrz změněna na zemědělskou usedlost. Stále si zachovala původní dispozici. Jen z jedné místností byl udělán chlév a skladiště. O tom všem se můžete přesvědčit při dnech EHD v září nebo na vánoční akci na tvrzi 26. a 27.12. 2008. Díky za opravy a pochvalu.
  • turista
    hanakzhor
    Odpověď na připomínka Dominika a upřesnění
    20.11.2008 0:06
    Zdravím Dominika z Údolí. Podklady pro svůj příspěvek jsem získal z publikace Hrady a zámky na Moravě A-Z na cesty z r.1987 a Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku-Severní Morava z r.1983 a také z internetových stránek. V obou prvních publikacích se mluví o malém renesančním zámku. Nejsem tak dobrý historik, abych se dohadoval z celým kolektivem historiků, kteří uvedené publikace sepisovali, jestli se jedná v Nemilech o tvrz nebo zámek, i když podle nynějšího stavu budovy, bych se přikláněl k Vašemu názoru, že se jedná o tvrz. Nyní při pohledu zvenčí budova jako nějaký obyčejný starší dům, když neberu v úvahu erb na štítu a ostění oken a vstupu, přitom jak jste psal ji na mapě Zábřežska v r.1623 zachycuje Paulus Arettinus, jako patrovou budovu s čtyřkřídlým uzavřeným dvorem. Takže lze v současné době těžko říci, jak vypadalo vnitřní uspořádání zbourané části . K tomu dříve patrová budova je jen přízemní. O sádrovém štukování v článku nic nepíši. O stavitelovi Balcrovi vím, ale nechtěl jsem jít do takových podrobností. Uvnitř tvrze jsem bohužel nebyl, ale popis románského štukování a ostatního interiéru jsem uvedl z Pamětní knihy obce Nemile a Filipova, která byla sepsána podle usnesení obecního výboru v Nemile ze dne 19.října 1924 ve Filipově. Popis je doprovázen náčrtky klenutí síně a erbu, který je datován rokem 1618. V této pamětní knize je uveden jako kupující Krištof Hubert(dle Falze:Hubriga) z Belnsdorfu. V jedné z publikací je uvedeno,že Kryštof Hubryk se později psával Huberk z Belnsdorfu. O dvoře v Nemile jsem našel zprávy již z 14. až 16. stol., a v r.1590 byl na dvoře v Nemilech Jan Huberck z Belnsdorfu, po jeho smrti v r.1605 syn Kryštof starší Huberck z Belnsdorfu, který ke dvoru nebo snad tvrzi v r.1617 přikoupil od Ladislava Welena ze Žerotína, ves Nemile. To vše jistě víte, ale píši pro upřesnění, co jsem zjistil a nakolik se to shoduje se skutečností, bude muset zhodnotit někdo jiný. Zámeček v textu na tvrz opravím, neboť se k ní také více přikláním. Na internetu jsem se mohl podívat i na interiéry tvrze po rekonstrukci a myslím,že se jim to povedlo. Od mé poslední návštěvy před půl rokem, udělali kus práce.Ať se Vám daří.
  • turista
    Dominik
    Komentář a upravy
    13.11.2008 9:00
    Zdravím z Brna Sem předsedou občanského sdružení za tvrz Nemile.O které vím asi nejvíce.Takže budu rád za opravy ve članku.Jedná se o Renesanční TVRZ nikoliv zámek! Nemá žádné zamecké parametry a žadné zámecké dvoukřídlé na sebe navazující dveře taktéž není tak prostorově řešený.Dále pak nemůže mít románské štukování v te době žádné nebylo pouze sekané strohé hlavice což je nějaké9 století a to tvrz nemá! Dále pak sín,neboli průjezd je zaklenut valenou cihlovou klenbou s 5 páry styčných lunet štukování není sádrové ale z vápenné malty renesanční stejné je na zamku v Moravské Třebové stejný stavitel Balcr.Tvrz zakoupil vladyka a rytíř Kryštof starší Huberck ne hubert! z Belnsdorfu roku 1617 od žerotínu kde byl regentem statků jeho otec.Jehož přestavba je zachycena na vedutě Paula Aretina z roku 1623 už po celkové přestavě s patrným dvorem.Rod Hubrycků je doposud žijící v německém knížectvi plesau.Díky za napravy a upravy v textu hlavně zamku jež se ve středověku ještě nestavěli.

Přidat příspěvek do diskuse

Email se nezobrazí.

Zpět na příspěvek Nemile-tvrz