Netopýří posádka pevnosti Dobrošov
Turistické cíle • Pevnost, opevnění
Orlické hory hrály v historii československého státu strategickou úlohu. Ve 30. letech 20. století, kdy se po zvolení Adolfa Hitlera německým kancléřem již ve vzduchu vznášela předzvěst budoucího válečného konfliktu, vyrostly v rámci ochrany severní hranice na řadě míst objekty těžkého (tzv. sruby) i lehkého opevnění. Mezi Náchodem a Českou Čermnou se nalézají sruby dělostřelecké tvrze Dobrošov, jejíž stavba započala v roce 1937.
Pozoruhodnou a nedílnou součástí dobrošovského areálu jsou podzemní prostory. Bylo zde vyrubáno celkem 1750 metrů spojovacích chodeb a 750 metrů podzemních prostor, které vedou v hloubce 20 – 39 metrů pod povrchem terénu.
Areál tvrze byl vyhlášen jako evropsky významná lokalita (EVL) v rámci soustavy Natura 2000 pro netopýra brvitého, vrápence malého a n. velkého. Při sčítání v roce 2022 tvořily tyto tři druhy téměř 99 % všech exemplářů. Pravidelně tu ale bývají zastiženy i druhy další, např. netopýr vodní, n. severní nebo n. ušatý. Celkové počty zimních spáčů se zde aktuálně pohybují kolem 800 – 900 jedinců, přičemž početnost některých druhů (např. teplomilných vrápenců malých a n. brvitých) rok od roku mírně narůstá. První údaje o zimujících netopýrech z Dobrošova pocházejí z 60. let 20. století, pravidelný monitoring této lokality probíhá od roku 1981.
V letech 2019-2021 byla pevnost z důvodu rozsáhlé rekonstrukce uzavřena. Její znovuotevření je plánováno na duben 2022. O letounech a jejich ochraně se bude možné dozvědět díky nové interaktivní expozici využívající virtuální realitu, naučným tabulím, ale také pomocí hravých pracovních listů pro celou rodinu Netopýři v podzemí, jež budou k dispozici v pokladně.