Tento dům čp. 34 v dnešní ulici Boženy Němcové v řeckém slohu si nechal postavit kolem roku 1850 zdejší malíř Gustav Vacek, a to průčelím k silnici na Náchod. Architektonické řešení stavby si navrhl sám, stavební plány a vlastní stavbu provedl červenokostelecký stavitel Herman Regner, bratr P. Josefa Regnera.
Po dostavbě tohoto objektu si zde malíř Vacek zřídil umělecký ateliér a za domem koupil velkou slunnou zahradu, kterou proměnil ve vkusný anglický park. Svůj pokojík měl v přední části domu, a to kvůli tomu že miloval slunce a právě z této strany si ho mohl užívat po celý rok, pokud netrávil svůj čas ve svém pražském bytě a ateliéru.
Na přelomu června a července 1866 byl v domě umístěn vojenský lazaret. Tehdy došlo k poškození nebo dokonce zničení mnoha Vackových obrazů. Josef Hurdálek o tom píše ve své publikaci „Otevření vlastivědného musea v Červeném Kostelci ve dnech 28. a 29. května 1939. Stručný průvodce“ toto: „Po bitvě u Trutnova a Rokytníka (Neu Rognitz) byl Červený Kostelec zaplaven raněnými. Musely zde býti zřizovány lazarety a tu prvý dům, který k tomuto účelu byl vyhlédnut, byl krásný, honosný dům M. Gustava Vacka, který zdaleka svítil svou žlutou facadou a udivoval balkonem s řeckým sloupovím. Vackovi bylo velitelem vojska nařízeno, aby v jedné hodině opatřil slámu a lůžka pro 60 raněných. Vacek přirozeně musel vyhověti a tak ve všech místnostech domu byli nacpáni ranění, jen atelier vzadu zůstal ušetřen. Ale také jen prozatím. Po několika dnech byli pruští ranění odvezeni přes Náchod do Kladska a v domě se usadila pruská posádka o 30 mužích a zůstala zde přes čtyři týdný.“
Byl znechucen ničením domu, jeho ateliéru i díla, ale jeho intervence nijak nepomohly, což těžce nesl a podepsalo se to i na jeho fyzickém i psychickém stavu. Dům od něj nakonec koupili Jaroslav Netval se svojí manželkou Annou, jež byla dcerou Vackova bratra Arnolda. Následně tam byl zařízen obchodní dům. Roku 1907 byl vlastníkem nemovitosti František Netval, obchodník lněným a bavlněným zbožím.
Netvalova rodina přišla o dům při konfiskaci v roce 1945. V té době bylo jednáno o umístění městského muzea právě do tohoto domu. Roku 1968 se zde zakládal místní Junák. V objektu se uskutečnila řada výstav, např. 7. února 1987 zde byla slavnostně otevřena výstava fotografií Oldřicha Nermutě a grafiky Jiřího Samka, kterou uspořádal Český svaz žen č. 3 v Červeném Kostelci. V roce 1992 byl objekt s pozemky převeden z a. s. Cottex na město a o rok později prodán do soukromých rukou. 25. února 1999 byl dům zapsán do státního seznamu kulturních památek a téhož roku byl opraven. Proti původnímu vyobrazení z 19. století má zjednodušenou fasádu a též prostory v interiéru jsou přizpůsobeny současnému využití, neboť slouží jako herna s bowlingem a barem. Tehdy náležel Jiřímu a Evě Křečkovým a Ervínu a Danuši Novákovým. Více o domě, jenž v současnosti náleží Jiřímu Křečkovi a Aleši a Petrovi Novákovým, lze dohledat na webu památkářů:
https://pamatkovykatalog.cz/mestsky-dum-1261439.