Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Městys
Další zajímavosti v nejbližším okolí či v místě Mapa 41 A3
kostel sv. Havla (11. stol.)
zámek (16. stol.)
smírčí kříž
památná lípa
pomník padlým
kamenná kašna (1934)
První zmínka o objektu 1185
Jiný název objektu Neostupov
Kdy byla ves založena dnes neumíme s jistotou určit. Pravděpodobný vznik původní osady je však možno klást do období kolem 9. století. Některé prameny uvádějí, že již v této době zde stávala tvrz, ale tato hypotéza je poměrně nepravděpodobná. Snáze uvěřitelná by byla možnost panského dvorce v nejlepším případě základně opevněném, který se teprve později stal tvrzí. Prvními majiteli obce byli při datu první zmínky a tedy v roce 1185, patrně rytíři Neustupové z Neustupova. Roku 1437 získává obec Kuneš Vidlák Radimský ze Slavkova a v jeho rodu zůstává do roku 1562. Formou dědického věna přechází majetek na Kaplíře ze Sulevic, kteří v rodě drží obec do roku 1622, kdy je jejich majetek zkonfiskován a roku 1630 prodán španělskému dobrodruhovi donu Martinovi de Hoeff – Huertovi. Následně se majitelé začínají prudce střídat a téměř není 5 let v držení jednoho majitele. Tím lze další historii obce jen obtížně vystopovat. Zámek byl založen za Vidláků v roce 1557 na místě původně zpustlé tvrze ze 13. století. Za Kaplířů byl stavebně upraven. Následně se zde také majitelé střídali a tak kromě Pöttingů, Bissingenů a Rombaldiů zde můžeme vystopovat celou řadu dalších majitelů. V roce 1948 byl zámek zabaven Aichelburgům, kteří zámek vlastnili od roku 1892. Dnes je zámek účelově využíván. Původní část tvrze je dnes součástí jižního křídla zámku. Pravděpodobně nejstarší stavbou Neustupova je zdejší kostel sv. Havla, který pocházel z 11. století. Kostel byl ve 13. století, počátkem 14. století a ve století 16. přestavován a rozšiřován. Rok 1690 přinesl kostelu přístavbu mariánské kaple a sakristie. Roku 1757 mu byla přistavěna věž. Další přestavby s dočkal roku 1897, kdy byl zbarokizován. Dnešní podoba pochází z roku 1922. V jeho zdech se nachází několik zajímavých náhrobníků. Dnes je patrimonium kostela Nanebevzetí Panny Marie. V obci u zámku se také nachází památná lípa jejíž stáří je odhadováno přes 600 let. Za tuto dobu dorostla v obvodu takřka 7,5 m. Mezi další zdejší zajímavosti patří i kašna, která byla zakoupena z Votic roku 1934 a nahradila tak původní neustupovskou dřevěnou kašnu. Smírčí kříž se nachází severozápadně od obce u modré TZN a silnice do Votic. Obcí prochází modrá TZN z Votic do Mladé Vožice, nebo přes Oldřichovec ke Smilkovu.
V jižní části bývalého benešovského okresu asi 3 km od státní silnice Benešov - Tábor, směrem na Mladou Vožici, leží ve výšce 555 m nad mořem v překrásném údolí obklopeném malebnými lesy, vrchy, rybníky i úrodnými poli starobylé městečko Neustupov.
První písemné zmínky jsou z roku 1185, kdy se tento vladyka podepsal jako svědek na listinách vévody Bedřicha a jeho potomek na listinách krále Přemysla Otakara I. v letech 1205, 1218 a 1226. Své jméno dostal od vladyky Neostupa, který tu již v 11. nebo na začátku 12. stol. založil statek Jeho sídlo, při němž pak záhy povstala i osada s kostelem, bylo nazváno Neustupov (prvotně Neostupov).
Celková katastrální výměra správního území městyse Neustupova činí 2869 ha. Má pět katastrálních území. Vznikl z bývalých tří obcí Neustupov, Broumovice a Jiřetice. Pod městys Neustupov patří tyto části: Barčov, Bořetice, Broumovice, Dolní Borek, Hojšín, Chlistov, Jiřetice, Nové Dvory, Nové Mlýny, Královna, Neustupov, Podlesí, Sedlečko, Slavín, Vlčkovice, Vrchy, Vysoké Záhoří, Záhoříčko, Zálesí, Žinice a chatová osada Věcov.
Na kopci Mezivrata (713 m) stojí známý televizní vysílač Votice.