Nizozemsko (12): Giethoorn – nizozemské Benátky, Sloten a Hindeloopen – městečka ve Frísku
Nizozemsko (12): Giethoorn – nizozemské Benátky, Sloten a Hindeloopen – městečka ve Frísku (04/2017)
Giethoorn – městečko na vodě v nizozemské provincii Overijssel přezdívané "Nizozemské Benátky", bylo zbudováno na ostrůvcích půdy trčících z vody a bažin po těžbě rašeliny. V části, která je ta nejvíce atraktivní pro turisty, jsou domy přístupné pouze loďkou nebo pěšky/na kole po chodnících a mostcích. Vypadá to tady jako v pohádce, krásné domy s doškovými střechami, vše pečlivě upravené a místo ulic voda. V létě lze očekávat hodně turistů, toto místo mají na seznamu atrakcí zájezdy z Číny a Japonska.
K prohlídce městečka je nejlépe si půjčit loďku. Typ loďky si vyberete na místě podle nabídky - s motorem, bez motoru, na dobu 1 až 4 hodiny. Při jízdě musíte dodržovat vodní trasu podle mapky, kanály jsou jednosměrné: giethoorn_vaarkaart.jpg Chce to pěkné počasí, nám poprchávalo, bylo dost chladno a foukal vítr, loděk moc nejezdilo. Ale i pěší procházka kolem vody a po mostcích byla moc pěkná. Směrem k jezeru Bovenwijde (mimo hlavní turistickou část) je prostor kolem kanálů zastavěný řady rekreačních bungalovů, což už tak malebné není. Parkoviště pro auta jsou zde vyznačena směrovkami a jsou zdarma. U prodejny Sparu je parkoviště na omezenou dobu také zdarma, je tu možné připojit se na wifi Sparu a je zde WC zdarma.
Sloten/Sleat – malinké fríské městečko, v podstatě jedna "ulice" s kanálem a stromořadím zakončená na jedné straně větrným mlýnem, na druhé straně je na malém kopečku vystaveno dělo. Moc pěkné a malebné. Parkuje se zdarma na parkovišti u přístavu, nedaleko velké bílé budovy fabriky na krmiva (přes cestu). Na parkovišti je WC, které bylo otevřené, je pravděpodobně určené pro uživatele malého přístavu.
Hindeloopen/Hylpen – kdysi slavný přístav na Zuiderzee, nyní poklidné městečko na břehu sladkovodního jezera IJselmeer, obehnané travnatou hrází. V marině tu kotví velké množství plachetnic. Centrum je malebné, úzké dlážděné uličky a cihelné domky, dřevěné mostky, kostel Grote Kerk s nahnutou věží a se hřbitovem. Parkuje se zdarma na velkém parkovišti v blízkosti přístavu jachet vpravo před vjezdem do města – na parkoviště navádí směrovka.
V nizozemské provincii Friesland se setkáváme s dvojjazyčnými nápisy. Frísové jsou germánský národ mluvící fríštinou a žijící v části Nizozemska a části Německa. Nizozemská provincie Friesland se frísky nazývá Fryslân, v češtině používáme Frísko.Text: Alexandra Prejdová
Fotografie: Jan Prejda
Všechny články z naší cesty do Nizozemska jsou zde:
- Nizozemsko (1): Země ve vodě (autem po Nizozemsku)
- Nizozemsko (2): Kinderdijk - holandské větrné mlýny
- Nizozemsko (3): Zaanse Schans - skanzen holandského venkova
- Nizozemsko (4): Alkmaar - holandský tradiční sýrový trh
- Nizozemsko (5): Keukenhof - holandská květinová zahrada
- Nizozemsko (6): Aalsmeer - největší (veřejnosti přístupná) květinová aukce na světě
- Nizozemsko (7): Afsluitdijk - uzavírací protipovodňová hráz
- Nizozemsko (8): Bariéra Oosterscheldekering, Veere – městečko v provincii Zeeland
- Nizozemsko (9): Gouda, Delft, Den Haag, Rotterdam - města v Jižním Holandsku
- Nizozemsko (10): Edam, Volendam, Marken, Amsterdam, Naarden - města v Severním Holandsku
- Nizozemsko (11): Hrad Kasteel de Haar a město Utrecht
- Nizozemsko (12): Giethoorn - nizozemské Benátky, Sloten a Hindeloopen - městečka ve Frísku