TURISTIKU PODPORUJÍ
61 615 turistů a cestovatelů
113 252 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 412 329,- odměny za články
 Moje oblíbené
Travel blog Budějovicko Tipy a novinky Chaty a chalupy České BudějoviceChaty a chalupy  Mapa České Budějovice
Historie na každém kroku, regionální gastronomie a vynikající Budvar. To jsou „Budějce“. Město s více než 750letou tradicí se spoustou zajímavých památek a úchvatnou okolní přírodou. K nejvíce navštěvovaným místům patří zámek Hluboká nad VltavouTerčino údolímenhirový kruh v HolašovicíchZOO Hlubokázřícenina CuknštejnKraví hora a další.
TIP:
 Trasy České Budějovice (36)

Nové Hrady - město a hrad

Turistické cíle Města, obce, vesnice Město

Radnice
Radnice  •  Fotografie (46)  • Foto: jircak
Hrad
Hrad  •  Foto: jircak

Nové Hrady je největší město Novohradských hor jen pár kilometrů od státní hranice s Rakouskem. Proto již ve středověku bylo významnou pohraniční pevností. Ze starých pramenů se zjistilo, že na místě původního slovanského hradiště - na skalnatém výběžku nad řekou Stropnicí - vybudovali Vítkovci ve 13. století středověký hrad, který r. 1615 zdědili Švamberkové. Dlouho si však hrad neužili. Město bylo obléháno císařským vojskem a po pádu pevnosti r. 1620 ho získal generál Karel Bonaventura Buquoy. Jejich rod zde žil víc jak 300 let – až do r. 1945. Zasloužili se však o rozvoj této oblasti a to, co zde za celá léta vybudovali, v současné době láká turisty.

Jedním z největších zajímavostí je hrad, který byl r. 2001 prohlášen za národní kulturní památku. Současná podoba je z konce 16. století, kdy musel být po požáru a následném silném zemětřesení opraven a nově opevněn. Buquoyové na hradě již nežili, měli tam svůj rodinný archiv, knihovnu, bydleli tam panští úředníci, sídlila tam lesní správa. Bydlelo se tam i po válce, své sídlo tam měla Lidová škola umění, bylo tam kulturní středisko a výstavní sály. V 80. letech 20. století hrad prošel obrovskou rekonstrukcí a dnes patří k nejnavštěvovanějším památkám jižních Čech.

Hrad
Hrad  •  Foto: jircak

Když přišli Buquoyové do města, usadili se v Panském domě, který využívali poslední Rožmberkové. Postupně vykoupili ostatní měšťanské domy na východní straně náměstí, kde si pro sebe upravili barokní rezidenci. Současná podoba je zhruba z r. 1718, kdy došlo i ke zvýšení domů. V té době byla rezidence spojena dřevěnou chodbou ve výši prvního patra se sousedním kostelem s. Petra a Pavla. Po dostavbě nového zámku zde byly služební byty vyššího personálu a vrchnostenské úřady. Po válce zde sídlil Lesní závod, měl zde kanceláře, byty i sklady. Objekt se neudržoval a chátral. V té době ho získalo město, z havarijního stavu ho zachránila nákladná rekonstrukce. Dnes je zde wellness hotel Rezidence a patří mezi národní Kulturní památky ČR.

V letech 1801 – 1810 si Buquoyové nechali vybudovat na východním okraji historického centra zámek s rozsáhlým romantickým parkem. Zámek je mohutná trojkřídlá budova. Byla vybavena cenným mobiliářem – jen jeho část je možno vidět ve sbírkách hradu. V 19. století byl zámek několikrát přestavován. Po r. 1945 zde bydleli řecké děti, později to bylo sídlo Střední zemědělské školy. Nyní je zámek zrekonstruován, není však veřejnosti přístupný, je zde Akademické a univerzitní centrum. Do anglického parku je vstup volný. Je to nádherný obrovský prostor, určený k procházkám i odpočinku.

Těměř v sousedství Rezidence je kostel sv. Petra a Pavla - pochází z r. 1284. Je to jedna z nejstarších staveb města. Během husitských válek došlo k jeho poškození. Současná gotická podoba je z r. 1590. V r. 1620 byla věž zasažena bleskem, následně zvýšena o jedno patro a zakončena renesanční lucernou. Od r.1726 má věž barokní cibulovitou báň.

Při kostele založil v r. 1677 Ferdinand Buquoy barokní klášter řádu Servitů. Již v r. 1681 se sem stěhovali první řeholníci. Po válce zde byly kasárna pohraniční stráže. V r. 1991 byl klášter vrácen řádu Servitů a je stále funkční. Údajně mají být možné prohlídky, ale pravděpodobně jen o prázdninách.

První generace rodu Buquoyů byly pohřbeny v hrobce pod kostelem Sv. Petra a Pavla. Vzhledem k zákazu pohřbívání uvnitř města si vybudovali v letech 1890 – 1892 novogotickou hrobku na východní straně nového hřbitova – najdete ho při silnici na hranice s Rakouskem. Je to patrová hrobka se zádušní kaplí. Z vnější strany je kamenný portál s hraběcím erbem, je zdobena mosaikou od Maxe Švabinského. V hrobce je pohřbeno 6 příslušníků rodu. Poslední majitel velkostatku Karl Georg Buquoy zemřel r. 1952 ve vězeňské nemocnici na Mírově. Do rodinné hrobky již pohřben nebyl.

Celé historické jádro města je městskou památkovou zónou. V bezprostřední blízkosti hradu je kovárna z roku 1719, kde byla obytná část, chlév, stodola a vlastní kovářská dílna. Kovářské řemeslo se zde provozovalo až do počátku 20. století. Pak se budova využívala už jen k bydlení. V r. 2000 získalo bývalou kovárnu město a zrekonstruovalo ji do původní podoby. Dnes je zde funkční historická kovárna, sbírka kovářského nářadí i výrobků.

Zachované jsou zbytky hradebních zdí z 2. poloviny 14. století a novější Dolní brána z r. 1829. Na západní straně náměstí je původně renesanční radnice z poloviny 16. století. V 18., ale i v 19. století byla barokně upravována. Kromě městského úřadu tam sídlí i městské informační středisko. Ve městě je několik historicky zajímavých domů.

Buquoyové nebudovali jen svá sídla a zámecký park, ale nedaleko od města v údolí říčky Stropnice vytvořili romantický krajinný park. Tento park z r. 1756 je známý pod jménem Terčino údolí. I tento park prošel rekonstrukcí, vede tam naučná stezka i turistická trasa a je možno se tam ubytovat nebo jen občerstvit. Je to další krásné místo k procházkám a odpočinku.

A pokud se nechce kochat jen památkami a chcete vyrazit i na delší trasu - pěšky nebo na kole, je zde řada možností - pěšky do Žumberku, na rozhlednu na Kraví horu, k příhraničním rybníkům nebo si na kole projet Novohradsko.

Nadmořská výška:
540 metrů nad mořem
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (48.790, 14.778)
Poslední aktualizace: 9.10.2014
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
fotka uživatele jircak
Autor: jircak
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Nové Hrady

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
4,4km od místa

Příspěvky z okolí Nové Hrady - město a hrad

ZA PŘÍRODOU A PAMÁTKAMI NOVOHRADSKA
ZA PŘÍRODOU A PAMÁTKAMI NOVOHRADSKA
Tipy na výlet
hodnoceni 9/10
ZA PŘÍRODOU A PAMÁTKAMI NOVOHRADSKA Nové Hrady – Tereziino údolí 2 km – Cuknštejn 5 km – Humenice 6 km – Svébohy 8 km – Střeziměřice 9 km – Žumberk 12 km – Žár 15 km – Svaryšov 17 km – Janovka …
0.1km
více »
Z Nových Hradů přes Terčino údolí, Humenice a Svébohy do Žumberku
Z Nových Hradů přes Terčino údolí, Humenice a Svébohy do Žumberku
Trasa
Pěkná poměrně nenáročná procházka po severním okraji Novohradských hor. Zpočátku vede po turisticky značené cestě, pak po místních komunikacích a polních cestách, místy lesem, místy po pastvinách a loukách. Cestou…
0.1km
více »
Naučná stezka Novohradské příhraniční rybníky a Skanzen železné opony
Naučná stezka Novohradské příhraniční rybníky a Skanzen železné opony
Trasa
Tato naučná stezka v Novohradských horách je psaná jako jednosměrná, my jsme si z toho udělali okružní trasu. Stezka vznikla v r. 2012 ve spolupráci Města Nové Hrady a výrobního závodu Dobrá Voda. Rybníky byly dří…
0.1km
více »
Historicko-naučná stezka Paměti Novohradska
Historicko-naučná stezka Paměti Novohradska
Trasa
Tato okružní NS vede zajímavými místy Novohradských hor. Je zaměřena na historii této oblasti, i na přírodovědné zajímavosti. Na 46 km dlouhé trase je umístěno 17 informačních tabulí,  vede po značených cyklotrasách. Začíná a vlastně i končí v Nových hradech. Tato naučná cyklostezka kolikrát křižuje i s jinými pěšími stezkami regionu, např. s NS Novohradské příhraniční ry…
0.1km
více »
Český dům - Nové Hrady
Český dům - Nové Hrady
Dům, budova
hodnoceni 9/10
Český (nebo též Národní) dům postavila v roce 1923 firma Františka Staška z Trhových Svinů na zakázku pro stavební družstvo Svornost. Český dům se stal pro české obyvatelstvo Nových Hradů centrem kulturního i sportovního života. V sále v přízemí byly pořádány bály, hrálo se divadlo i cvičilo. V přízemí rovněž byla česká hospoda. Jedenáct pokojů v prvním patře sloužilo jako hotel. Dnes je v Českém domě…
0.1km
více »
Barokní apatyka
Barokní apatyka
Dům, budova
hodnoceni 10/10
Barokní apatyka byla do domu čp. 14 umístěna až v roce 1998, a sice poté, co byla objevena při rekonstrukci hradu. Ani na hradě však lékárna v minulosti nebývala, hrad pro ni sloužil pouze jako místo uložení od šedesátých let 20.století, kdy byla lékárna zrušena v domě na náměstí čp.43.Dům čp. 14 pochází z roku 1556. Stavitelem domu byl švec jakob Groessinge…
0.1km
více »
Novohradské hory, sever - na kole
Novohradské hory, sever - na kole
Trasa
Středně náročný, poměrně kopcovitý okruh severní částí Novohradských hor. V drtivé většině se jede po asfaltových silničkách.Z Nových Hradů vyjedeme nenáročnými cestami do Šejb. Odtud sice můžeme do Hojné Vody jet…
0.1km
více »
Nové Hrady-rezidence(Starý zámek)
Nové Hrady-rezidence(Starý zámek)
Zámek
hodnoceni 7/10
Město Nové Hrady v jižních Čechách, na severním okraji Novohradských hor při hranicích s Rakouskem, bylo připomínané již ve 12. stol. Hrad vybudovaný na základech starého opevněného hradiště se uvádí v r. 1279, kdy…
0.1km
více »
Nové Hrady-radnice
Nové Hrady-radnice
Radnice
hodnoceni 7/10
V západní části náměstí Republiky v Nových Hradech stojí v jádře renesanční Radnice čp. 46 z pol. 16. stol. s vysokým štítem, věžičkou a bosovaným portálem z barokní přestavby z r. 1749. Obnovena byla v r. 1887 …
0.1km
více »
Nové Hrady-klášter  Božího Milosrdenství
Nové Hrady-klášter Božího Milosrdenství
Klášter
hodnoceni 7/10
U jižního průčelí kostela Sv. Petra a Pavla v Nových Hradech založil v r. 1677 majitel novohradského panství Ferdinand Buquoy (1634-1685), jako splnění svého slibu daného za záchranu života po těžkém zranění v taže…
0.1km
více »
Bývalý městský špitál a vězení
Bývalý městský špitál a vězení
Dům, budova
hodnoceni 9/10
Městský špitál a vězení  Bývalý městský špitál, postaven v roce 1553. Koncem devatenáctého století bylo v domě zřízeno soudní vězení se čtyřmi celami a místností pro zaměstnance soudu. I za První republiky slouži…
0.1km
více »
Tereziino údolí, Novohradské hory
Tereziino údolí, Novohradské hory
Tipy na výlet
hodnoceni 9/10
Krásnou a turisticky zajímavou oblast představuje Tereziino údolí v Novohradských horách. Nachází se v Nových Hradech, po šipkách ho snadno najdete. Pokud vyrazíe autem, parkoviště je bezplatné. Krásná asi 5 km procházka údolím s přírodním velkým vodopádem je duševní relaxací. První zastavkou je hamr, kde se nachází restaurace. Další jsou Lázničky, kde se můžete také…
0.1km
více »
Nové Hrady - Nová škola
Nové Hrady - Nová škola
Dům, budova
hodnoceni 9/10
Budova druhého stupně základní školy v Nových Hradech je výsledkem snahy české měnšiny o rovnoprávnost s německou menšinou v období první republiky. Stavební pozemek p…
0.2km
více »
Barokní kaplička sv. Jana Nepomuckého
Barokní kaplička sv. Jana Nepomuckého
Drobné památky
hodnoceni 9/10
Barokní kaplička sv. Jana Nepomuckého stojí na zahradě domu čp. 109. Zadní stěnou je přisazena k domu čp. 109, který postavil Andreas Jakoubek v roce 1786. Kult sv. Jana Nepomuckého je spjat s českým barokem, kdy Jan patřil k nejvýznamnějším světcům. Je zemským patronem Čech a Bavorska. Sv. Jan Nepomucký je uctíván jako mučedník zpovědního tajemství a patron při přírodních pohromách a povodních (pro způsob své smrti).
0.2km
více »
Pošta Nové Hrady
Pošta Nové Hrady
Dům, budova
hodnoceni 10/10
Poštovní úřad je zde od první poloviny 20. století dodnes. Původně bylo v domě na tomto místě provozováno po dobu přibližně 300 let hrnčířství. Dům, který se jmenoval U horního hrnčíře, poničil v roce 1906 r…
0.2km
více »
Základní škola v Nových Hradech
Základní škola v Nových Hradech
Dům, budova
hodnoceni 8/10
Budova školy čp.169 byla slavnostně otevřena 15. září 1879. V té době byla v přízemí tělocvična, byt školníka a dvě třídy. V prvním patře dvě třídy, ředitelna a kabinety. Ve druhém patře čtyři …
0.2km
více »
Novohradská kovárna
Novohradská kovárna
Dům, budova
hodnoceni 10/10
Novohradskou kovárnu postavil v roce 1719 kovář Ferdinand Grössinger. Kovářské řemeslo zde rodina Grössingerova provozovala přes 150 let. August a Terezie Grössingerovi jsou jako noví vla…
0.2km
více »
Nové Hrady-zámek
Nové Hrady-zámek
Zámek
hodnoceni 8/10
Město Nové Hrady je v jižních Čechách nedaleko hranic s Rakouskem , 32 km jihovýchodně od Českých Budějovic na severním okraji Novohradských hor.První panské sídlo v Nových Hradech byl hrad postavený na základech o…
0.2km
více »
Naučná stezka Buquoyská krajina
Naučná stezka Buquoyská krajina
Trasa
Tato naučná stezka je v Novohradských horách, převážně v okolí Nových Hradů. Na trase se setkává i s jinými NS, např. NS Terčino údolí. Jejím hlavním cílem je přiblížit návštěvníkům rod Buquoyů a jejich význam pro Novohradské hory, seznámit je se stávajícími památkami, které zde vytvořili, ale i stavbami, které zanikly nebo byly zcela přestavěny. Přesto měly ve své době s…
0.3km
více »
Nové Hrady
Nové Hrady
Městečko
hodnoceni 8/10
Nové Hrady leží v Jižních Čechách, jihovýchodním směrem od Českých Budějovic a nedaleko hranice s Rakouskem. Město se rozkládá v srdci Novohradských hor. Městem protéká řeka Stropnice. V…
0.3km
více »
Chudobinec
Chudobinec
Dům, budova
hodnoceni 10/10
Budovu nechal postavit Jan Nepomuk Buquoy jako sídlo tzv. Armeninstitutu - zaopatřovacího institutu pro chudé. Chudobinec byl postaven v letech 1783-1784. Během První světové války zde působil…
0.3km
více »
Nové Hrady
Nové Hrady
Tipy na výlet
hodnoceni 8/10
Do malebného městečka Nové Hrady na hranicích s Rakouskem se dostaneme autem (nebo také na kole). Za prohlídku stojí hrad, který se nachází nedaleko náměstí. Příjemný půlden můžeme strávit procházkou v nedalekém…
0.4km
více »
Rakouské Vitorazsko – na kole
Rakouské Vitorazsko – na kole
Trasa
Nenáročná (až na jedno významnější stoupání) a příjemná trasa. Vyjedeme zNových Hradů, za kterými přejedeme hranici a sjedeme do Pyhrabrucku. Z Heinrichs bei Weitra stupáme, a to dost strmě, přes Švédský buk až na parkoviště pod Mandlsteinem (je to 3 km dlouhý krpál, na této trase vlastně jediný). Tam můžeme nechat kola a na vrchol s úžasným výhledem do Čech jít pěšky. Až do…
0.4km
více »
Starý hrad v Nových Hradech
Soutěž 2 body
www.turistikaprozivot.cz
Starý hrad v Nových Hradech
Hrad
hodnoceni 9/10
První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1279, kdy byl majetkem Vítkovce Ojíře. Hrad byl pravděpodobně postaven v první polovině 13. století jako strážní bod v blí…
0.4km
více »
Nové Hrady
Nové Hrady
Tipy na výlet
hodnoceni 8/10
Nové Hrady. Tak sem jsem se skutečně těšila. Město se nachází na jižním okraji České republiky asi 35 kilometrů jihovýchodně od Českých Budějovic a 5 kilometrů od hranice s Rakouskem –…
0.4km
více »
Cyklovýlet Nové Hrady
Cyklovýlet Nové Hrady
Tipy na výlet
hodnoceni 6/10
Vyjíždíme z Lipnice (která leží 9 km jižně od Třeboně ,kde jsme byli u dcery na chalupě a celý týden jsme jezdili po okolí) na Šalmanovice,Jakule,Byňov(po cyklotr.č.1034)na Nekolice a zadem do Nových Hradů.Zpět js…
0.4km
více »
Wellness hotel Rezidence - recenze
Wellness hotel Rezidence - recenze
Lázně
hodnoceni 10/10
Dnes bych Vám ráda představila krásný wellness hotel Rezidence v Nových Hradech. Hotel se nachází přímo na náměstí v městské části. Prošel kompletní rekonstrukcí a nabízí 4 hvězdičkový…
0.4km
více »
Novohradské hory
Novohradské hory
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
Jedeme do Novohradský hor - můžeme si vybrat, zda začneme v Nových Hradech, Horní Stropnici, Dobré Vodě nebo v Hojné Vodě. Ze všech těchto míst se nechá vyrážet na krásné výlety nejrůznějších náročností. Výhodou je, že se nechá jet vlakem - zastávka je cca 6 km od centra Nových hradů, ale do všech uvedených míst se nechá dojet autobusem. Samozřejmě se nechá jet autem. Zdatní…
0.6km
více »
Hrobka Buquoyů - Nové Hrady
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Hrobka Buquoyů - Nové Hrady
Kaple
hodnoceni 10/10
Pseudogotická hrobka Buquoyů, dominanta hřbitova v Nových Hradech, byla postavena v devadesátých letech devatenáctého století. Autorem návrhu je Josef Schultze, který se mj. podílel na přestavbě Národního muzea a budovy Rudolfina v Praze. Podle návrhu Josefa Schultze hrobku postavil Karel Brůžek z Nových Hradů. Hrobka má dvě podlaží. V přízemí je krypta a v patře kaple. Příchozí zaujme mozaika podle návrhu Maxe Švabinského…
0.8km
více »
TOPlist