Tato obec je malá svou velikostí, ale velká svým významem. Nachází se totiž při řece Dyji dned pod hrází největší vodní plochy na Moravě, které má oficielní název - Vodní dílo Nové Mlýny na řece Dyji. Obec je významným střediskem letní rekreace. Nachází se zde rozlehlý kemp Pálava s možností stanování, ubytování ve srubových chatách a turistické ubytovně. V hlavní sezóně jsou zde v provozu tři restaurační zařízení a cukrárna. Z kulturních památek na návsi vyniká barokní vinařský dům, cihlová zvonice a Socha sv. Jana Nepomuckého. Na západním okraji obce je u řeky Dyje památník utonulých rakvických dětí v roce 1936.
Obcí prochází červeně značená turistická cesta, která vede od šakvického nádraží do Lednice.
Turistické mapy: KČT 1:50 000 č.88 Pavlovské vrchy a dolní Podyjí/B4, GOL 1:25 000 Zahrada Evropy
Nové Mlýny leží v nadmořské výšce 175 m. n. m. a asi 12 km severovýchodně od Mikulova na levém břehu Dyje. Rozloha obce je 3,69 km².
Od roku 1960 je obec součástí obce Přítluky, ačkoliv s ní katastrálně nesousedí. Nové Mlýny jsou nejmladší osadou okresu. Historie Nové Mlýny jsou známé hlavně díky habánům - novokřtěncům a dodnes jsou hlavním cílem návštěv jejich komunit z Anglie i USA, neboť patří k nejvýznamnějším novokřtěnským lokalitám na Moravě. V roce 1558 majitelé lednického panství Lichtenštejnové dovolili novokřtěncům, aby v místech starého mlýna u řeky Dyje založili svoji vesnici, v níž by mohli realizovat život podle svých náboženských představ. Kolem nového mlýna a dvora vznikla vesnice, která dostala jméno Neumühl - Nový Mlýn. Zdejší představení novokřtěnské obce patřili 33 k předním osobnostem celé novokřtěnské komunity. Byli zde voleni a stvrzováni někteří představení, kazatelé a hospodáři dalších komunit a pro hospodaření novokřtěnců byly důležité pořádky pro různá řemesla, které vznikly péčí zdejšího představitele Glause Braidla. Bohatství pracovitých novokřtěnců lákalo loupeživé hordy, a tak byla zdejší komunita několikrát vyloupena. Po r. 1622 byli nekatolíci ze země vypovězeni. Do Uher odešli i zdejší novokřtěnci.
Z kulturních památek na návsi vyniká barokní vinařský dům (viz obr. č. 12), kde dnes sídlí místní knihovna, cihlová zvonice a socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1731. Nedaleko od vsi na břehu řeky Dyje je pak postaven památník tragického školního výletu rakvických dětí na Pálavu dne 26. května 1936, kdy ve vlnách rozvodněné Dyje zahynulo 31 dětí. Koňský povoz s dětmi najel na vor, koně se z neznámých důvodů splašili, vor převrhli a životy dětí, které většinou ještě neuměly plavat, zde skončily. Na místě tragédie byl prezidentem Masarykem odhalen pomník připomínající tuto strašlivou událost. Zajímavosti Obec je významným střediskem letní rekreace. Nachází se zde rozlehlý kemp
Pálava s možností stanování, ubytování ve srubových chatách a turistické ubytovně. V hlavní sezóně jsou zde v provozu tři restaurační zařízení a cukrárna.
Turistické mapy: KČT 1:50 000 č.88 Pavlovské vrchy a dolní Podyjí, GOL 1:25 000 Zahrada Evropy