Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Statek
Dnešní Obědné je součástí nedaleké Libiny, německý název Liebesdorf naznačuje něco o milém dvoře, ovšem ves má zřejmě původní slovanské jméno, které se ovšem neodvozuje od názvu polední stravy, ale spíše slova obid, což značí nějakou urážku. Jaká to hana se přihodila se ovšem stěží dozvíme. Doložena je roku 1348, tedy ve stejné době jako středisková Libina. Mimo kaple sv. Antonína toho moc k vidění není (neuvažujeme-li hospodu či smíšené zboží nebo železniční viadukt).
Ovšem za pozornost stojí usedlost či statek č.p. 8 nedaleko kaple (a smíšeného zboží). Jedná se o usedlost s dvorem a hospodářskou budovou. Zajímavá je zejména obytná část. Jde o přízemní budovu z první poloviny 19. století s dochovanou fasádou. Jde o podobný styl tzv. lidového baroka, který se nevyhnul ani severní Moravě. Podle dobu zvyku je správnější označení empírová. Pozoruhodné je zejména dvouosé průčelí s ornamentální výzdobou. Fasáda je členěná podélnými pásy, štít je oddělen ornamentální římsou. Osu přízemí tvoří polosloup s šípovým vzorem, horní patro rozděluje falešný výklenek. Další výzdobu tvoří mušlová a rozetová výzdoba. Rozetovou výzdobu používal mistr Josef Lukas z Dlouhomilova, ovšem těžko říci, zda je autorem této fasády. Dle pramenů jsou v interiéru použity tzv. Pruské klenby. Bohužel stavba není trvale obydlená, jeden z majitelů je z Nového Jičína, druhý z Prahy (dle katastrálního výpisu). A protože mě zajímalo, jak taková klenba vypadá, zapátral jsem v PC. Na stránkách firmy Šefl jsem objevil list z příručky učňů zednických z r. 1934:
Klenba Pruská
Pruská klenba podobá se klenbě české. jest však vytvořena podle jiných zásad. Patky má obloukové na dvou protějších stranách a zaklenují se jí pole obdélníková; v půdoryse značí se sklopením čelných oblouků. K vyklenování jest potřebí tři ramenátů, a to dvou řídících, upevněných pod patkami a jednoho tvořícího, který se po ramenátech řídících posouvá. Klene se tudíž na posuvný ramenát kolmo k patkám a první vrstva se v patkách nadežene. Po zaklenutí k polovině klenby započne se klenouti od druhého konce a uprostřed se klenba utáhne rovnoběžně s její delší osou. Posuvný ramenát se podkládá klínky podobně jako u klenby valené.
Myslím, že je to naprosto jasné.