Libina – Ruprechtova vila
Ozdobou Libinské návsi (dalo by se téměř říci náměstí) je neorenesanční vila Roberta Ruprechta. Nechal si ji v roce 1886 postavit zdejší textilní podnikatel. Architektem byl příslušník jiné textilně-podnikatelské rodiny, Karel Seidl ze Šumperka. Ten byl ke své práci vyškolen na technice v Curychu, kde studoval u žáků Gottfrieda Sempera a dále na akademii ve Vídni u Theophila Hansena.
Pro stavbu v Libině zvolil podobu italské vily, která je v této části severní Moravy svou jednoznačností dosti ojedinělá.
Přízemní zděný dům obklopený zahradou je vybudován na obdélníkovém základě. Dům je členěn symetrickými tříosými a jednoosými rizality. Na čelní východní straně, obrácené do ulice je umístěná obdélníková terasa s sloupovím, nesoucí balkón. Západní straně dominuje dvoramenné schodiště s balustrádou. Severní a jižní průčelí zdobí půlkruhové sochy s alegorickými sochami Architektury, Sochařství, Malířství a Hudby.
Interiéry jsou plochostropé.
Od Ruprechta získal vilu další textilák, Adolf Langer, který sem přesídlil ze Šternberka.
V poválečných letech byla vila značně vyrabována po odsunu bývalých majitelů. Nějakou dobu zde sídlily jesle, dnes zde najdeme Obecní knihovnu a Lidovou školu umění.
Z vnitřního zařízení se toho příliš nedochovalo, snad zábradlí u schodiště, to je dnes dřevěné, původně bylo pískovcové. V klubovně šachistů zřejmě původní parkety, na několika dveří část dochovaného kování. Původní je i okolní kovaný plot s podezdívkou, součástí areálu byly i stáje (garáže).