Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Hradiště
Zajímavá lokalita nad údolím říčky Třebůvky v Zábřežské vrchovině. Hradisko na podlouhlém návrší nedaleko osady Markrabka mezi Vlčicemi a Jeřmaní. Opodál bychom dnes mohli najít jeden nevýznamný hojně navštěvovaný moravský hrad.
Sídliště lužické kultury vzniklo někdy kolem r. 1000 př.n.l., tedy v období starší doby železné. Odhaduje se, že indoevropané (to je ten lužický lid) v okolí dnešní Mohelnice sídlili již někdy od r. 1500 př.n.l. cca do roku 400 př.n.l., kdy bylo opuštěné i Obersko. Hradisko se táhlo na kopci v délce pře 300 (uvádí se 340m), v šířce asi 80 m. Plocha hradiska tedy měla zhruba rozlohu 2 ha. Dodnes lze s určitou dávkou fantazie rozeznat val, který se táhl zejména na západním svahu kopce, východní svah tvořil přirozenou ochranu již svým prudkým sklonem. Na této straně zřejmě bylo hradisko chráněno jen jednoduchým valem nebo palisádou, snáze přístupné části byly chráněny i dvojitým valem (možná i trojitým). Hradiska na návrších se stavěla k ochraně zemědělských sídlišť v údolích v okolí opevnění. Na hradišti byla učiněna řada nálezů, zejména kostěných nástrojů, keramiky, ale i bronzových šperků a ozdob. Nedaleko Oberska byl nalezen soubor 26 bronzových ozdob (spony, jehlice), patrně úschova nějakého obchodníka. Některé nálezy dnes můžeme obdivovat v muzeu v Mohelnici. Na samotné Obersko sice nevede žádné turistické značení, nicméně je snadno dostupné od cesty Loštice – Vranová Lhota, cca 300 m před Jeřmaní odbočkou polní cesty se silniční cykloznačkou 6205 (směr Radnice), po cca 100 m hned první lesní cestou do kopce k rozcestí s krmelci, odtud šikmou odbočkou jižním směrem po úbočí západního svahu. Jak lze vypozorovat, příležitostně je lokalita navštěvována (snad k nějakým pohanským obřadům). Zřejmě sem dnes zabrousí i nějací „Tibeťané“, podle praporků s různými modlitbami, které tu zanechali.
O lužickém lidu se vedou spekulace ke kterému etniku by vůbec měli patřit, takže najdeme názory, že jde o nějaké Thráky, či ilyrské Karpaťany, dokonce to mají být vislanští Venetové – tedy praslované. O nějakých 100 let po jejich odchodu ovšem krajinu osídlili Keltové a je klidně možné, že nějaké geny všech etnik se tu stále vyskytují,