Okoř
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Vesnice
Další zajímavosti v nejbližším okolí či v místě Mapa 9 F2
kaple (1260)
zřícenina hradu (14. stol.)
obytná věž (15x9 m) byla největší v Čechách
archeologické nálezy
První zmínka o objektu 1228
O osídlení lokality v období keltské kolonizace kraje svědčí i některé archeologické nálezy ze 4. století př.n.l. Dle některých pověstí zde byla vybudována tvrz vladyky Okrse, který sloužil knížeti Přemyslovi. Zda je na této zvěsti něco pravdy, posoudil podrobný archeologický průzkum, který zde nalezl stopy po původní tvrzi. Kdo však byl jejím majitelem nevíme, neboť první zmínka o obci pochází z roku 1228, kdy zde své zboží zapisuje klášter sv. Jiří na pražských Hradčanech. Zdejší hrad nechal vybudovat pražský měšťan Mikuláš Rokycanský a stavbu dokončil jeho syn František, který je později udáván s okořským predikátem. Od roku 1391 se hrad stal majetkem pražských měšťanů. V průběhu husitských bouří, roku 1421 dobývali úspěšně hrad husité. Roku 1443 se zdejším pánem stává Bořek z Lochovic jehož potomci užívali též přídomku – z Donína. Donínové nechávají hrad rozšířit a při této přestavbě byla do fortifikačních zařízení zapojena i voda Zákolanského potoka. Donínové drželi hrad do roku 1518, kdy jej prodali Bořitům z Martinic, kteří jej nechali přestavět a drží jej až do roku 1649. V tomto datu získali ves i hrad pražští jezuité a v církevních statcích je Okoř držen až do roku 1921, kdy přešel do státního majetku. Nutno podotknouti, že za 30-ti leté války byl hrad vypálen a jezuité jej později postupně opravovali. Hrad se stal v průběhu 18. až 20. století zdrojem stavebního materiálu pro usedlíky v podhradí a proto byl postupně rozebírán. V letech 1922 - 50 patřil KČT a od roku 1967 patří roztockému muzeu. Dnes v majetcích obce. Mezi zajímavostmi okolí bývá zpravidla uváděna i zdejší železniční trať, která byla zprovozněna v roce 1873 a její specifičnost se nachází ve způsobu překonávání častých terénních nerovností, vysokým počtem mostů a zádlabů. Obec se známou zříceninou hradu nalezneme severně od Tuchoměřic odkud také vychází červená TZN, která přes Malé Číčovice prochází Okoří k Budči a Kralupům nad Vltavou. K přístupu též můžeme zvolit modrou TZN od Roztok přes Únětice, Černého Vola, Statenice a Noutonice, která v Okoři končí.
Fotogalerie
Zřícenina hradu Okoř se nachází ve Středočeském kraji. Leží na skalnatém pahorku v údolí Zákolanského potoka, 15 kilometrů severozápadně od Prahy. Zříceninu hradu Okoř je možné navštívit od června do srpna každý den kromě pondělí a v září a říjnu pouze o víkendech. Dominantou zříceného hradu je torzo vysoké hranolové věže se zbytky raně gotické kaple v přízemí. Zachovány zůstaly zbytky pozdně gotického opevnění s baštami a klíčovými střílnami.
Historie
Hrad byl pravděpodobně vybudován ve 2. polovině 14. století bohatým měšťanem Františkem Rokycanským. V roce 1421 hrad dobyli husité. Ve 2. polovině 15. století hrad získali páni z Donína, kteří jej pozdně goticky přestavěli a vytvořili nové vnější opevnění. Na počátku 16. století byl hrad renesančně upraven Bořity z Martinic. Po třicetileté válce byl zpustošený hrad postupně opravován. Roku 1649 tehdejší majitelé hrad odkázali Jezuitské koleji u svatého Klimenta. Jezuité nechali hrad barokně upravit. Na počátku 18. století byly opravy hradu dokončeny. V roce 1773 Josef II. zrušil jezuitský řád a zkonfiskoval veškerý jeho majetek. Hrad Okoř začal rychle chátrat a to i kvůli tomu, že lidé z širokého okolí využili Okoř jako zásobárnu kvalitního stavebního materiálu. Brzy se tak z něj stala zřícenina. Od roku 1920 Okoř patřil Klubu českých turistů a od roku 1967 byl ve správě Středočeského muzea v Roztokách u Prahy.