Olešná
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Vesnice
Tato obec sousedí na jihu s Načeradcem.
Její základ tvořila nepravidelná náves, rozdělená nivou potoka na dvě části. Stála tu tvrz či dvůr, kde se vroce 1397 a počátkem 15. století připomíná vpramenech Jitka zOlešné, zvaná též Jitka Dluhomilová. Vpolovině 15. století, roku 1454 Olešnou drželi Přibík z Borovnice a vroce 1456 Zachař zBorovnice. V 16. století patřila krátce pánům z Cimburka. Od roku 1546 zde sídlil Zikmund Kába z Rybňan. Vroce 1555 byla připojena knačeradeckému statku.
Vprvní polovině 18. století zahrnovala farnost Načeradec Olešnou. Od roku 1629 vedl načeradecký děkan matriky. Pro Olešnou byl první matriční zápis zaznamenán vroce 1670.
Vroce 1922 zde byly nalezeny mince vnádobě při kopání základů pro chlév usedlosti č.p. 1. Byly zde nalezeny dvě ražby kutnohorské mincovny zdoby Václava II., které naznačují, že soubor byl zřejmě uložen již počátkem 14. století.
V Olešné je dnes 42 trvale hlášených občanů, ztoho 2 děti.
Fotogalerie
Mapa 41 A5
První zmínka o objektu 1382
Prvními majiteli jsou při datu první zmínky a tedy v roce udáváni vladykové z Olešné, kteří zde údajně nechali vystavěz tvrz. Tu již jako zpustlou v roce 1532 získávají Sloupové z Chotětic a ti ji roku 1550 prodávají Skuhrovským ze Skuhrova, kteří ji připojují k Popovicím. S nimi také sdílí další osudy a majitele. Zdejší tvrziště dokonale zaniká. Na jeho místě vznikl později hospodářský dvůr. Lokalita je dnes nejsnadněji přístupná po silnici z Kondrace do Louňovic pod Blaníkem.