OLOMOUC - historické jádro - jak v poměrně krátké době vidět to nejdůležitější
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Město
Protože jsme měli možnost pobýt dva dny v Olomouci, tak jsem se rozhodl, že je třeba se na tuto návštěvu připravit. S jedním svým známým, původem z Olomouce, jsem se pustil do zpracování návrhu trasy, která by nám umožnila za jeden necelý den prohlédnout alespoň zběžně hlavní místa s památkami, na které je toto město tak bohaté. Vzhledem k tomu, že je Olomouc také městem květinových výstav, tak do této prohlídky jsem také zahrnul procházku alespoň částí jednoho z parků.
Procházku jsme tedy zahájili na Wolkerově ulici u vstupu do Smetanových sadů k hlavnímu výstavnímu pavilonu Výstaviště Flora Olomouc. Dostanete se sem tramvajemi které jedou směr Nová ulice. Z centra je to pěšky cca 10 - 15 min. chůze.
Prošli jsme kolem pavilonu a pokračovali směrem k skleníkům (s palmami, kaktusy, vodními rostlinami), zašli jsme se podívat na jezírko a dále do centra parku s restauračním pavilonem (v té době v rekonstrukci) a hudebním pavilonem. Tak jsme se dostali na tzv. Rudolfovu alej (vysázena 1866). V brzké době bude započato s postupným kácením stromů této aleje v důsledku jejího havarijního stavu (bezpečnostní důvody).
Smetanovy sady jsme opustili východem na Aksamitovu ulici směrem na bývalé autobusové nádraží a Městskou tržnici.
Překřížili jsme Kateřinskou ulici a Aksamitovou ulicí jsme přišli ke schodům (po levé ruce). Po nich jsme vystoupali na malé Blažejské náměstí se dvěma frontami historických domů. Po levé frontě jsme prošli na Havelkovu ulici a tou jsme sešli na ulici Kateřinskou. Po levé ruce je bývalý klášter dominikánek a chrám sv. Kateřiny. Pokračovali jsme ale dále Doprava, až jsme Kateřinskou ulicí přišli na Dolní náměstí
Na náměstí si můžeme prohlédnout zejména dvě ze sedmi olomouckých kašen (Jupiterova a Neptunova), Mariánský morový sloup, renesanční paláce na západní straně náměstí, dům U černého koně, atd. Pak kolem kapucínského kostela Zvěstování panny Marie jsme pokračovali směrem do Kapucínské ulice, ale hned na jejím začátku odbočili Doprava do ulice Hrnčířské. Tou jsme prošli (opravené historické domky, pěkné restaurace s výhledem do Bezručových sadů) a přišli na roh ulice Purkrabské. V těchto místech prý stával domek olomouckého kata, ale domek dávno zmizel a nahradila ho nová zástavba.
Dále jsme pokračovali ulicí Purkrabskou až k Žerotínskému paláci (po levé ruce) a po pravé straně k Arcibiskupskému kněžskému semináři na rohu Žerotínova náměstí. Zabočili jsme Doprava a prošli jsme Žerotínovým náměstím. Po pravé ruce je komplex budov Arcibiskupského semináře a chrám sv. Michala (je možno vystoupat až do kopule jedné z věží - pokud je otevřený chrám – nádherný rozhled na Olomouc). Po levé ruce jsme měli frontu renesančních nebo barokních kupeckých a řemeslnických domů. V horním rohu náměstí pod stromy je Socha Svatého Floriána.
Přišli jsme do ulice Na Hradě, a zašli jsme vpravo na roh ulice Universitní, podívat se na velmi známou secesní vilu Primavesi. Tato vila po mnohých útrapách za bývalého režimu (OUNZ apod.) je restituenty dnes úspěšně restaurována je zde také restaurace. Vedle zahrady u vily vedou nedávno rekonstruované tzv. Michalské schody do Bezručových sadů (pořádají se tady různé kulturní akce).
Vrátili jsme se kolem budovy bývalé školy do ulice Na Hradě a tou jsme se dostali k tzv. Sarkanderově kapli. V této kapli byl r.1620 mučen a vyslýchán inkvizicí kněz Jan Sarkander, je zde ve sklepě dokonce zachované mučící kolo na kterém byl Jan Sarkander lámán. Papež Jan Pavel II. při svém pobytu v Olomouci blahoslaveného Jana Sarkandera svatořečil. Kapli je možno si prohlédnout.
Ulicí Na Hradě jsme dále přišli na malé Universitní náměstí. V čele stojí barokní stavba semináře Františka Xaverského – dnešní Bohoslovecká fakulta Palackého university. Podél dlouhé budovy Jezuitského konviktu jme prošli do ulice Denisovy. Je dobré zkusit zda jsou vrata do konviktu otevřeny - většinou ano - a pak se podívat dovnitř na nádvoří s výhledem do Bezručových sadů Na nádvoří je i restaurace. Konvikt byl nedávno komplexně nádherně rekonstruován a je možno se chodbami projít. Dnes je součástí Palackého univerzity.
Když jsme vyšli z konviktu pokračovali jsme Doprava Univerzitní ulicí, prošli jsme kolem budovy depozitáře Vlastivědného muzea Olomouc (nedávno nákladně rekonstruovaného z dalšího z církevních objektů) do ulice Denisovy. Proti sobě jsme měli budovu Muzea moderního umění. Po pravé ruce se nachází barokní chrám Panny Marie Sněžné a tak jsme se dostali na Náměstí Republiky. Vpravo stojí vysoká budova Jezuitské koleje – dlouhá léta sloužila jako vojenský archiv. Naproti této budovy je Vlastivědné muzeum Olomouc, dříve kostel sv. Kláry a klášter Klarisek.
V čelní frontě náměstí stojí budovy Pošty a Okresní knihovny. Uprostřed náměstí se nachází jedna ze sedmi olomouckých kašen – kašna Tritonů.
Okolo budovy Jezuitské koleje jsme prošli do ulice Křížkovského. Na pravé straně se nacházejí budovy Proboštství a kanovnických rezidencí. Na ně navazuje budova Rektorátu University Palackého. Naproti stojí rozlehlá budova s velikým nádvořím – Tereziánská Zbrojnice (prachárna). Cesta dále vede ulicí Wurmovou kolem dalších kanovnických rezidencí k ranně baroknímu Arcibiskupskému paláci i dnes sídlu olomouckého arcibiskupa. V této budově byl dne 2.12.1848 dosazen na Rakousko-Uherský trůn císař František Josef I. V této budově byl také ubytován, při své návštěvě Olomouce, papež Jan Pavel II – viz pamětní desky na budově.
Z Wurmovy ulice jsme překřížili ulici 1. máje a vešli do ulice Dómské. Ta nás přivedla na Václavské náměstí s dominantou Metropolitního chrámu svatého Václava. Zpravidla je chrám otevřen, je možné si jej prohlédnout a někdy je zpřístupněna i krypta (vchod vlevo od kněžiště). Na tento chrám navazuje vlevo Kaple sv. Anny. Prakticky skrytý mezi Dómem a touto kaplí stojí významná národní památka – Přemyslovský knížecí hrad – je vidět jen vstupní portál, ale konají se tady prohlídky. Tvrdí se, že zde byl zavražděn neznámým vrahem poslední Přemyslovec – Václav III. Také se říká, že to bylo v sousedním děkanství, což je pravděpodobnější.
Na kapli sv. Anny navazuje právě areál Kapitulního děkanství. Ten byl v nedávných letech nákladně rekonstruován a bylo v něm zřízeny expozice Muzea umění a Arcibiskupského muzea – skutečně nádhera. Odtud jsme zamířili okolo domků různých církevních hodnostářů a umělců do ulice Mlčochovy, kterou jsme prošli na Třídu 1 máje, a pak dále kolem tzv. Domu armády (dříve klášter) a kolem velkého objektu Hanáckých kasáren jsme se dostali zpět na náměstí Republiky. Za ulicí Hanáckého pluku jsme prošli kolem Vlastivědného muzea, Muzea moderního umění a vešli jsme do ulice Denisovy. Tato ulice a stejně tak na ni navazující ulice Ostružnická jsou tvořeny historickými městskými domy i když některé v minulosti poznamenaly modernizační snahy.
V ulici Ostružnické je již určitá převaha obchodů a podobných podnikatelských aktivit nad historickým dědictvím. Touto ulicí jsme se dostali na Horní náměstí - hlavní olomoucké náměstí.
Uprostřed náměstí stojí budova radnice – hlavní sídlo Magistrátu města Olomouce. Jde o historickou v jádru gotickou budovu s novogotickou fasádou. Ozdobou (diskutabilní) je zmodernizovaný normalizační orloj. Vedle radnice stojí sousoší Svaté trojice – jediná olomoucká památka zapsaná v roce 2000 na seznamu světového dědictví UNESCO.
Z historických kašen se zde nachází Césarova kašna a Herkulova kašna. Před vchodem do radnice je umístěna také moderní nedávno instalovaná kašna Ariónova. Na západní frontě náměstí je budova divadla Oldřicha Stibora a pak se na náměstí nachází celá řada paláců jako Salmův palác (v současné době v havarijním stavu), Edelmannův palác, Petrášův palác, Dům u zlatého jelena, budova Krajinské lékárny, Dům u zeleného stromu atd. Před radnicí poblíž orloje je na náměstí umístěn bronzový model historického jádra města na němž si každý může během několika minut projít znovu téměř celou naši popsanou trasu.
Doporučuji ještě zajít Opletalovou ulicí ke gotickému chrámu svatého Mořice. Jednak kvůli samotné architektuře stavby , a dále zde jsou největší koncertní varhany v naší republice. Samotný chrám také stojí za zhlédnutí a velice často je také otevřen přístup na kostelní věž (vedle brány na čelní stěně od obchodního domu) umožňující zajímavý pohled na střed města. Je to ale spíše pro fyzicky zdatnější osoby. Toto odbočení nám také umožní poznat architektonický skvost historického jádra města Olomouce – bývalý obchodní dům PRIOR.
Při procházkovém tempu by toto vše mělo trvat asi 3 – 4 hodiny. Při zastávkách pro občerstvení, výstupech na věže chrámů apod. je nutno počítat s dobou delší.
Návštěvníkům těchto stránek – turistům - se omlouvám za značný rozsah tohoto pokusu o popis procházky Olomoucí a olomouckým patriotům a znalcům se omlouvám za určité nepřesnosti, které se zde určitě najdou.