Olomučany - putování po zajímavostech obce a okolí
Turistické cíle • Chodník, naučná stezka
Olomučanský katastr se rozkládá v blanenském okrese na území dnešního Jihomoravského kraje. Leží jižně od okresního města, na které navazuje svým severním okrajem. Částečně sem zasahuje i území Chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Rozloha katastru obce je 15,13 km². Vlasní protáhlá obec se rozkládá v hlubokém údolí Olomučanského potoka, kolem kterého prochází i hlavní komunikace obce spojující města Blansko a Adamov a obec Rudici. V současné době mají Olomučany kolem 990 obyvatel. Obec má pravidelné spojení s přirozeným centrem - Blanskem, linkou IDS JMK 230.
Katastr obce pokrývají rozlehlé lesy s bohatstvím vápencových krasových útvarů. Zde se dnes nalézá i řada památníků s lesními palouky a najdeme zde též několik upravených studánek. Do Olomučanského potoka na území obce ústí několik bočních přítoků, z nichž nejvýznamnější jsou Barácký potok a potok Žlíbek. Na západním okraji obce byl v roce 1968 vybudován rybník Bahňák, který je zdejší rekreační oblastí a v letním období slouží jako přírodní koupaliště. V sedle nad obcí na jihovýchodní části katastru se rozkládá idilický lesní hřbitov, založený zde v roce 1934. V severozápadní části je při okraji lesa zřícenina Čertova hrádku, pocházejícího ze 13. století. Z původní stavby se dochovaly zdi obytného paláce a příkop. Ve středu obce v prvním patře budovy obecního úřadu je umístěno muzeum zdejší Olomučanské keramiky. Katastrem obce prochází několik turisticky značených cest. V jižní částí obce je to červená turistická značka a lze se po ní vydat malebným prostředím okolních lesů ke zřícenině Nový hrad a nebo nejprve po červené značce a po té po žluté do oblasti Josefovského údolí. Kromě pěších turistických tras obcí prochází i místní cyklotrasa spojující okolní Cyklotrasy 5081 a 5119 vedoucí po okraji katastru. V nedávné době byla v okolí obce vybudována Naučná stezka Olomučany, která prochází západní částí katastru. Na její trase je umístěno šest informačních tabulí a odpočinkových míst. V obci kromě dvou hostinců se nachází i hotel a restaurace Olberg, kde se lze velice slušně najíst a ubytovat.
První písemná zmínka o obci je z roku 1353 a byla součástí pozořického panství. Kolem roku 1580 se na území obce a v jejím okolí začíná s těžbou železné rudy. V tomto období byla obec součástí novohradského panství. V roce 1660 nechali Lichtenštejnové v Olomučanech založit sklářskou huť, roku 1712 byla vybudována huť nová, ale tímto datem zmínky o sklářské huti v obci končí. V 18. století se začalo s výrobou hliněného nádobí, ale v roce 1871 se specializuje na výrobu kamenin, sporáků a kamen. Později byla zahájena výroba majolikového zboží. I přesto, že zdejší keramika nabyla světového věhlasu byl provoz postupně omezován a v roce 1909 zcela zrušen. V dílně se po té vyrábělo do roku 1946 šamotové zboží. Dominantou obce je moderní kostel Božího srdce Páně postavený v letech 1939 až 1940. Ve středu obce při hlavní ulici se nachází zvonička postavená v roce 1761 a před ní kříž s Ježíšem zhotovený v roce 1862. V jižní části obce je ve zděném přístřešku a za mříží dřevěná soška svatého Jáchymka z 19. století. Rodákem Olomučan je významný architekt Karel Kotas. Nejvíce jeho prací se nachází v Ostravě, kde ve třicátých letech 20. století navrhl několik významných staveb tohoto města.
Turistické mapy: KČT 1:50 000 č.86 Okolí Brna-Moravský kras/C1-D1, GOL 1:25 000 Moravský kras