Známá bitva prusko-rakouské války, jež se odehrála 29. června 1866 u Jičína, se nevyhnula ani nedaleké obci Kbelnici. A z tohoto důvodu byl právě u ní zřízen vojenský hřbitov, kam byly postupně přesunovány a převáženy pomníky z různých částí jičínského bojiště, a to zároveň s ostatky padlých vojáků.
K jeho založení došlo v roce 1889, kdy pozemek pod ním byl zdarma věnován Karlem Řezníčkem, sládkem na Hrubé Skále a majitelem statku v Kbelnici. Na sadovou úpravu věnovali různé vzácné dřeviny: Leopold princ Croy z Poličan, Alain princ Rohann ze Sychrova, Alexandrt princ Thurn-Taxis z Loučeně, Adolf kníže Schwarzenberg z Hluboké, František hrabě Thun-Hohenstein z Děčína a c. k. správa nejvyšších nadačních statků ve Smiřicích. Plán jejich výsadby spolu s celou zahradní úpravou měl na svědomí ředitel knížecích Rohannských zahrad Mašek ze Sychrova. Následujícího roku došlo ke vztyčení mohutného, 5 m vysokého obelisku uprostřed hřbitova, jehož tvůrcem byl akademický sochař Jaroslav Vondráček z Hořic (dobový tisk však uvádí jméno Antonína Vondráčka). Hřbitov byl posvěcen královéhradeckým biskupem Msgr. ThDr. Josefem Janem Evangelistou Haisem 29. června 1890 ke cti sv. apoštolů Petra a Pavla, jejichž sochy byly umístěny na pilířích po obou stranách vchodu na hřbitov. Přesto se dodnes všeobecně píše, že byl hřbitov zřízen až v roce 1891, protože 29. června téhož roku byl hřbitov opět posvěcen, tentokrát kapitulním děkanem P. Edvardem Prašingerem, a to ne u příležitosti jeho zřízení, nýbrž na 25letou památku krvavé bitvy v těchto místech zuřící. Dozorem nad hřbitovem byli pověřeni 2 invalidé, jež žili v jeho blízkosti a hlídačský příjem jim pomohl z jejich špatné finanční situace.
O něco později se začali všichni dotčení, jež se starali o toto pohřebiště, zamýšlet nad tím, že tomuto místu cosi chybí, a to krásná kaple, jež by vkusně doprovázela vše zde vybudované a stala se dominantou nejen hřbitova, ale i celého okolí. To se psal rok 1904. Nakonec byla vybudována Spolkem pro udržování ossaria, pomníků a hrobů na bojišti jičínském z roku 1866 v roce 1906, přičemž její plány zhotovil ředitel státní průmyslové školy sochařské a kamenické v Hořicích architekt Václav Weinzettel a stavbu provedl stavitel Jan Mareš z Jičína. Vznikla tak jednolodní kaple se dvojicí dominantních věží, s apsidou na západě a se zdobeným průčelím na východě, jež si brala inspiraci z vídeňské secese a díla Josefa Fanty, a tudíž v mnoha prvcích připomíná objekt pražského hlavního nádraží.
Na stavbu přispělo rakouské ministerstvo války, vnitra a kultu a vyučování; práce sochařské a kamenické včetně mramorového oltáře provedla zdarma státní průmyslová škola sochařská a kamenická v Hořicích (s podílem firmy Vejs a Hatle), lavice, okna a dveře státní průmyslová škola truhlářská v Chrudimi, lustr, svícny a zámečnické práce státní průmyslová škola zámečnická v Hradci Králové; sochu Anděla míru zhotovil Václav Suchomel, profesor státní průmyslové školy sochařské a kamenické v Hořicích; firma Oktáv Winter z Broumova dodala dvojici zvonů o průměru 40 a 48 cm; potřebné zdivo, tj. 32 000 ks cihel a kámen, a dříví i s dovozem věnoval Ervín hrabě Schlik, vlastník panství v Kopidlně, Jičíněvsi a Vokšicích. Přes všechny dary vyšla stavba na 30 000 K, z nichž 6 000 K poskytl jako dotaci centrální spolek. Ossarium bylo vysvěceno ke cti sv. apoštolů Petra a Pavla 29. června 1906 královéhradeckým biskupem Msgn. ThDr. Josefem Doubravou, kdy byly v oltáři uloženy ostatky sv. Klimenta a sv. Auxilia.
Od té doby byl hřbitov stále uzamykán, ale případný návštěvník si mohl vyzvednout klíč k němu ve kbelnickém hostinci, kde se rovněž mohl najíst a ubytovat. V následujících letech bylo pohřebiště doplňováno dalšími uměleckými díly, u nichž se vždy hledělo na kvalitu, ne na cenu. Stejně tak probíhaly různé opravy, např. ta z roku 1909 vyšla na 800 K. 29. června 1912 došlo ke slavnostnímu odhalení dvou mramorových desek se jmény důstojníků a vojínů královského pruského pluku č. 48 v Kostříně, padlých v bitvě u Jičína. V roce 1932 byla pořízena na hřbitov další čtveřice pomníků a tak bychom mohli pokračovat. Za německé okupace byl Spolek pro udržování ossaria v Jičíně, nad nímž měl dědičnou záštitu rod hrabat Schlicků, zapojen do Národního svazu německé péče o válečné hroby v Berlíně. V té době byly zdejší slavnosti politicky využity ve prospěch nacistů. Od 18. února 1964 je ossarium památkově chráněno (viz
https://pamatkovykatalog.cz/kaple-ossarium-bitvy-1866-779847). V červnu 1966 došlo k opravě ossaria, ale s jeho většími opravami se však začalo až v posledním období. V letech 2004-2005 tak byla Komitétem pro udržování památek z války roku 1866 vypracována žádost na opravu střechy a interiéru ossaria pro vlastníka vojenského hřbitova a ossaria − obec Kbelnici. V roce 2005 byl umístěn u ossaria nový oboustranný stojan zastávky naučné stezky „Bitva u Jičína 29. června 1866“. K rekonstrukci ossaria nakonec došlo roku 2007 (ministerstvem obrany na ni bylo poskytnuto 1,9 milionu korun a 2x během jednoho měsíce byly odtud odcizeny měděné okapy, takže jejich montáž probíhala rovnou třikrát), ale průběžné opravy pomníků na hřbitově probíhají dodnes, a to nejen kvůli nedostatku finančních prostředků, ale rovněž kvůli množství vandalských útoků. Poslední oprava ossaria byla uskutečněna v roce 2018 (střecha, okapy a oplechování). Více o pomnících na zdejším hřbitově zde:
https://www.vets.cz/vpm/mista/obec/2963-kbelnice/.