Ostrov Djerba
Turistické cíle • Příroda • Ostrov
Ostrov Djerba je velmi oblíbeným cílem turistů z evropských zemí, protože je dostupný letecky v krátkém čase, je zde spousta upravených písečných pláží, čisté středozemní moře. Najdeme zde klid a pohodu s 320 slunečnými dny v roce. Všechny tyto aspekty zdejším hotelům přináší téměř nepřetržitou sezónu a turisté se na ostrov vydávají po celý rok.
Na Djerbě se dá pořídit téměř nejlevnější exotická dovolená. Djerba může kromě pláží nabídnout i několik zajímavých míst, muzeí i turistických cílů. V nabídce cestovních kanceláří jsou výlety na další zajímavá místa Tuniska, do saharské pouště i do větších měst, spojené s návštěvou památek a turistických cílů ve vzdáleném okolí.
Chcete-li prožít dovolenou v klidu na krásné subtropické pláži a využívat služby hotelových i místních restaurací restaurací a za přijatelnou cenu, potom je pro vás Djerba asi to nejlepší, co vůbec existuje.
Popis ostrova - Ostrov Djerba leží ve středozemním moři velmi blízko pobřeží na jihu Tuniska. Má kolem 140.000 obyvatel, rozloha ostrova je 520 km2. Djerba je největší ostrov severní Afriky.
Na ostrově Djerba je pár vesnic a skoro všude kolem severního pobřeží hotelové komplexy a tvoří souvislý bezpečný pás pro turisty. Ve vesničkách můžeme nakoupit suvenýry i místní zboží, jako třeba textil, keramika nebo datle.
Celý ostrov je mimořádně plochý. Návštěvníkovi přijíždějícímu po silnici z pevniny se může zdát, že jde vlastně jen o písečnou dunu vystrčenou kousek do moře. Na Djerbě je u severního pobřeží několik zavlažovaných golfových hřišť. Zbytek ostrova tvoří suchá pole a pustiny, případně sady s nuznými olivovníky a datlovými palmami. Zdejší pole se zavlažují ze stovek studen. Z domácích zvířat převládají velbloudi. Domky jsou malé, bílé a hranaté, s polokulatou střechou; některé vypadají jako pevnosti ohrazené vysokými zděnými ploty.
Djerba je spojena s pevninou silnicí nazývanou římská cesta. Silnici v mělkém moři vybudovali už Féničané a Římané, nyní se jezdí po moderním náspu západně od starověké silnice. Na pevnině je nejbližší velké město a letovisko Zarzis. Obě místa na břehu, spojené silnicí, se nazývají shodně El Kantara.
Další možností, jak se na ostrov Djerba dostat, je trajektem z přístavu Ajim na jihozápadě ostrova do přístavu Djorf, který jezdí často.
Historie ostrova - Zajímavé jsou ještě pevnosti. V Houmt Souk stojí u moře španělská pevnost vystavěná převážně v 15. století Borj el Kebir, což znamená Velká pevnost. Historie této pevnosti je dosti pohnutá. Obzvlášť zajímavý je masakr přeživších španělských obránců po dobytí pevnosti pirátem Dragutem v roce 1560, který z jejich kostí nechal postavit dnes již neexistující věž. V pevnosti Borj el Kebir měl základnu i slavný Barbarosa.
Města a obce na ostrově - Největší město ostrova Djerba je Houmt Souk se 60 tisíci obyvateli. Mají zde kanceláře cestovky a letecké agentury, banky s bankomaty, půjčovny aut, restaurace i hotely. Houmt Souk leží na severním pobřeží ostrova. Západně od Houmt Souk je mezinárodní letiště. Většina turistů přilétá právě na toto letiště a Doprava do hotelu kamkoli na Djerbu tak trvá nejvýše hodinu.
V obci Midoun se každé úterý koná tradiční berberská svatba. Pravidelné datum si vybírají asi kvůli turistům. Midoun neleží u moře, jde o druhé největší městečko ostrova. Také je tu pro turisty zajímavá krokodýlí farma, ve které je možno vidět mimo jiné i krmení krokodýlů a muzeum.
Guellala je středisko výroby keramiky. Dá se dívat hrnčířům pod ruce a podívat se na vypalování v peci. Zajímavé je využití rozbitých hrnců, neboť jsou z nich postaveny ploty, pece nebo garáže.
Židé na ostrově - Dvě vesnice nedaleko Houmt Souk uprostřed ostrova Djerba jsou židovské. Jmenují se Hara Kébira a Hara Séghira. U vesnice Hara Séghira stojí synagoga La Ghriba nebo i El Ghriba postavená v roce 1920 na základech jedné z nejstarších synagog světa. Synagoga Ghriba je poutním místem Židů nejen ze severní Afriky. Bývá normálně přístupná, je potřeba mít pokrývku hlavy. Dodnes je důležitým židovským poutním místem a ostrov Djerba byl v minulosti mezi několika málo místy, kde Židé směli přebývat. První osadníci na Djerbě byli pravděpodobně Židé, kteří sem možná odešli do exilu už při zničení prvního chrámu v šestém století před naším letopočtem. Židé mají v synagoze La Ghirba něco jako centrum výzkumu Tóry, uchovává se zde jeden velmi starý exemplář Starého zákona.