Loading...

Ostrov Saint Kitts a Nevis

Turistické cíle Příroda Ostrov

Ostrov Svatý Kryštof a Nevis (oficiálně Federace svatého Kittse a Nevis) je ostrovní stát v Karibském moři v Malých Antilách (patří mezi Závětrné ostrovy).

Státní zřízení: konstituční monarchie od 19. září 1983

Královna: Alžběta II., zastoupená generálním guvernérem

Místní měna: východokaribský dolar

Úřední jazyk: angličtina

Hlavní město: Basseterre – na ostrově Saint Kitts

Další město: Charlestown – na ostrově Nevis

Počet obyvatel: 40 tis.

Národnostní složení: většina obyvatel (86%) jsou černoši, potomci afrických otroků.

Rozloha: 261 km2

Saint Kitts (176 km2) a Nevis (93 km2) jsou dva ostrovy, které jsou od sebe odděleny průplavem. Je to to nejospalejší a nejklidnější místo v Karibiku a jedna z mála zemí, kde v ekonomice ještě převažuje zemědělství nad turistickým ruchem. Při příletu se otevře pohled na hornaté vnitrozemí a na skládačku políček s cukrovou třtinou, střídající se s nížinami, kopci, slanými jezírky a mořskými zátokami.

Charlestown
Charlestown  •  Foto: jircak

Ostrovy jsou sopečného původu, strmé svahy jsou většinou neobývané. Vyšší svahy jsou pokryty tropickým lesem, nižší svahy jsou odlesněny a využívají se pro zemědělství. Podnebí je tropické. Mají stálé počasí s průměrnou teplotou od 27ºC v noci do 30ºC ve dne, hlavní a dražší sezóna je mezi prosincem a únorem, takže je lepší naplánovat návštěvu těchto dvou ostrovů na období mezi červnem a srpnem, i když je třeba mít na paměti, že pokud dovolenou kombinujete s návštěvou ostatních ostrovů v Karibiku, může tam být v tu dobu až neúnosné vedro.

Na obou ostrovech chybějí rozlehlé pláže, jsou tu spíš menší zátoky, ale mořské prostředí je zdravé, voda průzračná, jsou tu korálové útesy s barevnými mořskými houbami, korály, množstvím rejnoků, žraloků, úhořů a želv. Turisté ostrovy ocení jako ideální místo pro odpočinek, kdy stihnou prozkoumat během dvou tří dnů všechny zdejší atraktivity a pak už mohu klidně lenošit na sluníčku.

Ostrov St. Kitts (176 km2) je podlouhlý, jeho délka je 37 km, šířka 11 km, dominuje mu dřímající sopka Mt Liamunga (1156 m n. m.), která je nejvyšším vrcholem země. Žije zde přes 75% obyvatelstva. St. Kitts má jedno velmi malé jezero, které je pojmenováno Lake Alden.

Charlestown
Charlestown  •  Foto: jircak

Ostrov Nevis (93 km2) leží jižněji, má kulatý tvar, je zelenější, ale také v jeho centru se tyčí sopka Nevis Peak, kterou takto pojmenoval Kryštof Kolumbus – její vrcholek, neustále schovaný v bílých oblacích, vypadá jako zasněžený (španělsky sníh se řekne „neive“).

Nejslavnější osobnosti:

Nejslavnějším rodákem ze Svatého Kryštofa je atlet Kim Collins (nar. 1976), který se stal v roce 2003 mistrem světa v běhu na 100 metrů. Letos v r. 2009 ve věku 33 let svoji atletickou kariéru ukončil. Na ostrově Nevis se narodil americký politik Alexander Hamilton, hrdina Války za nezávislost.

Něco z historie:

Kryštof Kolumbus přistál na ostrově Sv. Kryštof v roce 1439. S osidlováním začali v roce 1623 Britové a v roce 1625 i Francouzi, kteří zde o dva roky později založili město Basseterre. Na základě Versailleské mírové smlouvy z r. 1783 připadlo území definitivně Velké Británii. V letech 1871-1956 bylo součástí federace Závětrných ostrovů.

Od roku 1903 tvořil spolu s ostrovem Nevis prezidencii.. V roce 1952 se oba ostrovy spojily s ostrovem Anguilla v samostatnou kolonii. Mezi lety 1958 a 1962 patřily tyto ostrovy do Západoindické federace. Roku 1967 se Anguilla se oddělila a zbývající dva ostrovy se staly Sdruženým státem s plnou vnitřní samosprávou. Stát Svatý Kryštof a Nevis se zcela osamostatnil 19. září 1983 a Basseterre se stalo jeho hlavním městem.

Existují snahy menšího ostrova Nevis o vyhlášení úplné samostatnosti, zdůvodňované hlavně ekonomickou diskriminací ze strany centrální vlády. V srpnu 1998 se jim podařilo dosáhnout vyhlášení referenda o odtržení Nevisu: z necelých dvanácti tisíc ostrovanů hlasovalo 61 % pro, ale podle ústavy byla k rozdělení státu nutná dvoutřetinová většina.

V pozdním září 1998 se přes ostrovy přehnal hurikán Georges a způsobil těžko vyčíslitelnou škodu.

V čele státu je britská královna Elizabeth II., která je zastupována generálním guvernérem. Národní shromáždění má 11 volených a 4 jmenované členy. Nevis má svůj vlastní zákonodárný orgán, který má 8 členů.

Charlestown
Charlestown  •  Foto: jircak

Něco o hospodářství:

Hlavní plodinou je cukrová třtina, dále se pěstuje bavlna a ořechy. Velký podíl na zdroji příjmu má narůstající turismus. Na ostrovech je bezplatné vzdělání a vysoká úroveň gramotnosti. Ostrovy se chlubí velice kvalitní silniční sítí a trajektovou Dopravou mezi ostrovy. Hlavním přístavem a centrem ekonomiky je hlavní město Basseterre.

Něco o dopravě:

Na ostrově St. Kitts nedaleko hlavního města je letiště Bradshaw Airport, na ostrov létá denně společnost American Airlines z Miami, New Yorku a Bostonu s mezipřistáním v Portoriku.

Na ostrově Nevis je menší letiště Newcastle Airport, kam se létá z ostrovů Antiga a St. Martin.

Ve městě Basseterre je přístav, kde kotví výletní lodi i jachty.

Nejlepší spojení mezi oběma ostrovy je trajektem Caribe Queen, který jezdí mezi přístavy Basseterre a Charlestown pět dní v týdnu. Jedna cesta trvá asi 45 minut a je to skutečně příjemná vyhlídková plavba. Mezi oběma ostrovy jsou samozřejmě i možné přelety malými letadly.

Na ostrově St. Kitts jezdí minibusy, ale spíše sporadicky a bez pevného jízdního řádu.

Na ostrově Nevis je lepší najmout si taxíka, busy zde nejezdí.

Po ostrovech je nejlepší jezdit pronajatým autem, klienti si musí zakoupit za 20 USD místní řidičský průkaz, platný jeden rok. Jezdí se vlevo.

Něco o zajímavých místech:

Basseterreje hlavní město souostroví. Žije tam 15.000 obyvatel, což je téměř polovina obyvatel celého ostrova St. Kitts. Rozkládá se na konci široké zátoky na jeho jižním pobřeží. Město je obklopené zelenou kopcovitou krajinou. Název sice připomíná původní francouzské obyvatelstvo, ale jinak je ráz města spíše anglický. Přestože většina historických budov padla za oběť požáru v roce 1867, zůstalo tu několik hezkých viktoriánských kamenných budov, kombinovaných s dřevem. Centrem je Independence Square - "Náměstí nezávislosti", kde se nachází park s fontánou a kostel sv. Jiří.

Old Road Town - je jednou ze zastávek na vyhlídkové cestě, která vede podél celého pobřeží ostrova. Ve městě se vyrábí batikovaná látka a návštěvníci si mohou výrobu nejen prohlédnout, ale také si hotové výrobky koupit. Továrna na výrobu těchto látek Caribell Batik Factory leží na pozemcích bývalé plantáže Wingfield Estate.

Brimstone Hill Fortress National Park místo, kdysi nazývané místním Gibraltarem, se nachází 13 km severozápadně od hlavního města, z jehož hlavní části, Citadely se 24 kanóny, se otvírá neskutečný výhled na ostrov St Eustatius a město Sandy Point Town. V Citadele je muzeum, připomínající koloniální historii ostrova. Vulkanický vršek Brimstone Hill je 244 m vysoký.

Charlestown
Charlestown  •  Foto: jircak

Southeast Penninsula nejjižnější výběžek ostrova St Kitts je skutečně nádherný, s divokou přírodou, svěže zelenými travnatými pahorky a slanými jezírky, s krásnými plážemi Frigate Bay, North a South Friar´s Bay a Turtle Bay, hlavními obyvateli zde jsou malé opičky, které vám občas přeběhnou přes cestu.

Charlestown přestože je největším městem a obchodním centrem ostrova Nevis, je to spíš malé ospalé letovisko s několika zachovalými koloniálními budovami. V některých z nich se nyní nacházejí různá místní muzea, kde můžete dobře poznat místní historii, která se někdy dotýká i té evropské – je tu např. Muzeum admirála Horatia Nelsona, který se tu zamiloval a oženil s neteří místního guvernéra. Na jihu města je malé a téměř zapomenuté židovské muzeum.

Charlestown
Charlestown  •  Foto: jircak

Pinney´s Beach - na nejkrásnější pláži ostrova s bělostným pískem, lemované téměř po celé délce vzrostlými kokosovými palmami, můžete nejen lenošit a opalovat se, ale podnikat také romantické procházky, při nichž se otvírají krásné výhledy na ostrov St. Kitts. Přímo na pláži si můžete prohlédnout i pevnost Fort Ashby, postavenou kolem roku 1702. Je poslední z osmi podobných, které se kdysi vypínaly podél severního pobřeží ostrova Nevis, nyní z nich zůstaly ruiny zdí a několik kanónů. Zde původně leželo město Jamestown, které bylo smeteno do moře při zemětřesení v roce 1680.

Něco z osobních zážitků při naší plavbě po Karibiku:

Jižní cíp ostrova Neviskdysi porostlý palmami, je nyní porostlý jen nízkým porostem, ze kterého trčí kmeny palem. Patrně zbytky po hurikánu Georges.

Charlestown je menší přímořské městečko na ostrově Nevis, kde na bílé turisty pravděpodobně nejsou zvyklí. Všude jsme byli ostře sledováni. Ve městě je vidět koloniální styl staveb. Na kraji města jsou místní thermální bazénky. Jsou volně přístupné, teplé cca 40 st. C, obsahují síru a jsou mírně radioaktivní, prý lečivé. To nemůžeme potvrdit.

Jižně - kousek od Charlestownu je vrak lodě, který byl vyhozen na mělčinu, nyní již celý rezavý. Asi další památka na hurikán Georges. A v jeho blízkosti jsou zbytky jedné z pevností ostrova Nevis – ruiny zdá a pár kanónů, které pomalu zarůstají v trávě.

Lake Alden - slanovodní jezero na jižní kamenité části ostrova St. Kitts, nepříliš vzdálené od mořského pobřeží. Tato část ostrova je vysušená, pasou se tam kozy, občas lze zahlédnout opice. Mezi kameny na břehu moře byly zbytky korálů a mušlí.

Charlestown
Charlestown  •  Foto: jircak

Basseterre je hlavní město - leží na ostrově Saint Kitts, působí velice klidným dojmem, zvlášť přes den. Zajímavý je park s fontánou a kostel na náměstí v centru města a na tamější poměry nezvyklé další dva velké kostely v blízkosti. Dříve zde bývala veliká továrna na zpracování cukrové třtiny a vlak na její svoz. V současné době je továrna opuštěná, stroje rezavé, koleje využili pro patrový výletní vláček, kterým vozí po ostrově turisty z obřích výletních lodí. Severně od města se táhnout na zdejší poměry poměrně dlouhé bílé pláže.

Sandy Point Town – městečko 13 km severozápadně od hlavního města Basseterre, kde je význačná památka Unesco - pevnost Fort Brimstone Hill National park, které jsem věnovala samostatnou kapitolu (Karibik - Saint Kitts - pevnost) a která rozhodně stojí za shlédnutí.

A na závěr?

Kdo si představuje dovolenout tak, že ji chce strávit v klidném prostředí, kdo se chce koupat a lenošit, pak přesně zde je to pravé místo. Večer si zajít do přímořských hospůdek, posedět, poslechnout místní hudbu, příp. si zatančit. Ale kdo chce k tomu luxus, bazény se sladkou vodou, tak to zde asi nepochodí. I když až tak to posoudit nemohu, možná i taková místa zde nabízí cestovní kanceláře. Ale každopádně je možnost úniku do míst více méně opuštěných. Byli jsme zde v dubnu a pláže zeli prázdnotou, alespoň ty, okolo kterých jsme se plavili. Ale právě to se mi zde líbilo.

Poslední aktualizace: 12.2.2014
Ostrov Saint Kitts a Nevis na mapě
Autor: jircak
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Ostrov Saint Kitts a Nevis

Karibik - Saint  Kitts - pevnost
Karibik - Saint Kitts - pevnost
Pevnost, opevnění
Saint Kitts (176 km2) a Nevis (93 km2) jsou dva ostrovy, které byly v r.…
1.8km
více »
Letiště St Kitts / Golden Rock
Letiště St Kitts / Golden Rock
Letiště
Letiště Golden Rock (SKB) spadá pod město St K…
10.2km
více »
St. Kitts Scenic Railway
St. Kitts Scenic Railway
Zábava, atrakce
Jedna z mála železnic v Karibiku, kterými je možno se svézt, se nachází…
10.8km
více »
Ostrov Svatý Eustach
Ostrov Svatý Eustach
Ostrov
Svatý Eustach je jeden z nejmenších ostrovů Nizozemských Antil. Je…
23.3km
více »
Letiště St Eustatius / F D Roosevelt
Letiště St Eustatius / F D Roosevelt
Letiště
Letiště F D Roosevelt (EUX) spadá pod město St…
24.4km
více »
Letiště Charlestown / Vance Winkworth Amory
Letiště Charlestown / Vance Winkworth Amory
Letiště
Letiště Vance Winkworth Amory (NEV) spadá pod …
28.2km
více »
Letiště Saba Island / J. Yrausquin
Letiště Saba Island / J. Yrausquin
Letiště
Letiště J. Yrausquin (SAB) spadá pod město Sab…
54.7km
více »
zavřít reklamu