Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Město založené v r. 1254 (něm. Patschkau, česky Pačkov) se dodnes chlubí zachovaným historickým středem města s velkou částí opevnění, s třemi bránami a řadou bašt. Pevnostní charakter města dokládá i hlavní městský kostel sv. Jana Evangelisty.
Za hradbami v parku můžeme najít zbytky hřbitovního kostela (věž). Když Dolní Slezsko v 18. století po několika válkách padle do rukou Pruska, brzy se začali usazovat i nově dorazivší protestanti. Ti přece jen v katolickém Rakousku neměli tolik prostoru k provozování své víry. Noví evangelíci jsou v Paczkowě doloženi v r. 1791, k bohoslužbám zřejmě využívali zatím soukromé prostory. Svatostánek si nechali postavit poměrně pozdě, až v roce 1902 zahájili stavbu nového kostela u severního okraje městského centra (dnes ulice Stanisława Staszica).
Novogotická stavba je dílem architekta Bernarda Nimptsche. Stavba je díky materiálu, páleným cihlám typickou ukázkou slohu, kterému se někdy říká Slezská gotika, podobné kostely ovšem můžeme vidět u nás i mimo Slezsko (Brno, Olomouc). V novogotickém stylu v té době vznikla celá řada dalších evangelických staveb. Jednolodní stavba je orientovaná mírně k SV, jižní stranu lodě zdobí tři štíty, na jižní straně východního průčelí je jedna hranolová věž. Klenba s cihlovými žebry postrádá více ozdob. Skromnější bylo zřejmě i původní vybavení kostela, oltář s obrazem Panny Marie i soška přibyly v poválečné době, dnes je v převážně katolickém Polsku i kostel katolický, spravuje ho kongregace Redemptoristů.