Palác a vykopávky v Knóssu
Turistické cíle • Památky a muzea • Muzeum
Knossos je nejvýznamnější archeologická lokalita Kréty. Rozkládá se na kopci Kefala zhruba 5km od Heraklionu. Zdejší pozemky zde záměrně koupil Angličan Artur Evans, který na nich v letech 1900-1930 postupně odkryl zbytky staveb rozsáhlého komplexu, připomínající labyrint. Zde objevenou civilizaci pojmenoval po bájném králi Minóovi, který zde vládl v dobách největšího rozkvětu města a jeho paláců. Tehdy moře dosahovalo až k městu, dnes ustoupilo moře ještě za později vybudovaný Heraklion. Zdejší minojská kultura předcházela kultuře mykénské, kterou objevil a popsal archeolog Schliemann (ten objevil také Troju).
Oblast byla osídlena asi od roku 7000 před Kristem. Do roku 2000 př. Kr. byl již Knossos důležitým centrem. Zejména v období 2000 až 1700 př. Kr. měla krétská města v čele s Knosssoem výraznou námořní převahu v celém okolí. Dokonce Athény jim museli posílat určité daně i ve formě otroků. V mýtech se to projevuje pověstí o posílání 7 jinochů a panen jako potravu pro nestvůrného syna Minotaura (napůl člověk a býk. Do roku 1700 př. Kr. zde vyrostl složitý komplex budov kolem ústředního dvora v několika úrovních. Všechny budovy byly výrazně poničeny zemětřesením, přílivovými vlnami, požáry i následující invazí přistěhovalců z Řecka. Přesto byly postaveny nové paláce, z nichž jsou některé fresky a jiné památky vystaveny v Archeologickém muzeu v Heraklionu. Tyto paláce byly definitivně poničeny při výbuchu sopky na Santorini (Thera) a zemětřesení v 1450. Tehdy pravděpodobně vznikla pověst o zániku Atlantidy. Zbytky dalších staveb byly výrazně poškozeny archeologem Evansem při zkoumání spodních vrstev. Jeho postup při odkrývání historie totiž nebyl vždy přísně vědecký.
Na odkrytých základech labyrintu postavil Evans několik rekonstrukcí původních staveb. Běžnému návštěvníkovi tím výrazně přiblížil budovy a způsob života tehdejších panovníků. I když je odkryta a zpřístupněna jenom část sídla, je zřejmé, jak obrovské bylo centrum tehdejší říše. Všude jsou jasně vyznačené prohlídkové cesty a česky mluvící průvodkyně nám mnohé popisovala. Přesto jsem si jen obtížně představoval, co kde bylo. Prostě jsem viděl na vlastní oči historický Labyrint, kde jsem se taky moc nevyznal.
Na prohlídce v Knossu jsem byl v červnu 2015. To bylo takové horko, že i naše místní řecká průvodkyně hledala stín, protože na takové teplo nebyla zvyklá a prohlídku trochu zkrátila. Přesto návštěva rozhodně za zhlédnutí stála. Před pokladnami do areálu stojí několik stánků se suvenýry a občerstvením. Zde prodávají brožuru Palác v Knóssu s pěkně provedenými fotografiemi a stručnými informacemi. Upozorňuji na tuto publikaci, protože jí mají také v češtině a není drahá.