Palladium země české
Je nejvzácnější církevní památkou v České republice. Jedná se o kovový reliéf z mědi a zlata zasazený v rámečku posázeném drahokamy, na kterém je vyobrazena Madona s dítětem.
Podle legendy jej dostala svatá Ludmila při svém křtu od svatého Metoděje. Obrázek poté darovala svému vnukovi svatému Václavovi. Ten jej měl u sebe i 28. září 929, kdy byl ve Staré Boleslavi zavražděn. Aby nebyl Václavovými vrahy zneuctěn předmět, který měl kníže ve velké duchovní úctě, sejmul mu ho z krku po jeho smrti jeho věrný druh blahoslavený Podiven a utíkal s ním z místa vraždy. Byl však pronásledován Václavovými vrahy a proto se rozhodl mariánský reliéf zahrabat na návrší za Boleslaví. Poté byl vrahy svého pána dostižen a oběšen na stromě na místě, kde dnes stojí kaple blahoslaveného Podivena.
Dalších 200 let se o mariánském obrázku nevědělo. Podle další z legend jej kolem roku 1160 vyoral na poli u Boleslavi zdejší rolník. Odnesl si jej domů, ale obrázek v noci z jeho stavení zmizel a on jej našel opět na místě, kde ho vyoral. Když se toto stalo několikrát, donesl reliéf kanovníkům boleslavské kapituly a ti poté co vyslechli jeho příběh nechali na místě nálezu vystavět kostel Panny Marie, kam bylo Palladium umístěno.
Počet poutníků ke svatému obrázku neustále stoupal a tak byl na počátku 17. století na místě původního kostela vystavěn monumentální barokní chrám Nanebevzetí Panny Marie, kde je Palladium dodnes a mimo tento objekt se stěhovalo jen v dobách, kdy hrozilo českému státu nějaké nebezpečí.
Palladium země české je možno si prohlédnout při návštěvě kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi a to v doprovodu průvodce. Vstupenky na prohlídku se prodávají v infocentru za kostelem a více informací o prohlídkách je možno vyhledat na výše uvedených webových stránkách.