Památná Vejdova lípa
Turistické cíle • Památný strom
Staré stromy nabízejí nejen poutníkům stín, úkryt před deštěm či větrem, některým i zdroj energie na další cestu životem. Už staří Keltové měli ke stromům výjimečnou úctu, což můžeme dokladovat třeba tím, že Esus, jeden z jejich tří nejmocnějších bohů, byl kromě podsvětí patronem právě i stromoví. Staré stromy tedy oprávněně budí pozornost i v dnešním světě a leckdo se u nich rád na chvíli zastaví. Takovou příležitost nabízí i památná Vejdova lípa nad Pastvinami.
Tento památný strom roste u samoty nad obcí na trase zelené turistické značky. Za památný strom byla tato lípa velkolistá vyhlášena 22. 5. 1997 rozhodnutím Městského úřadu v Žamberku. Důvodem vyhlášení lípy za památnou bylo to, že je nejmohutnějším stromem ve východních Čechách, tvoří místní dominantu, vyniká majestátným vzrůstem a dosahuje nadprůměrného věku. Tento památný strom má vyhlášené ochranné pásmo tvaru kruhu o poloměru 38,9 m od středu kmene. V tomto ochranném pásmu jsou mj. zakázány úniky olejů a pohonných hmot ze zaparkovaných vozidel, tak dojděte raději pěšky ;-)
Lípa je stará asi téměř 600 let a je v dobrém zdravotním stavu. Obvod kmene jsme v říjnu 2019 naměřili ohromujících 1464 cm (prý největší hodnota v rámci celé ČR), výška stromu byla 20 m. Koruna je ve srovnání s mohutným kmenem nápadně malá a kompaktní, což je dáno omlazujícím redukčním řezem v roce 2008. Přesto jsou větve koruny provázány korunovou vazbou. Kmen má pochopitelně mnoho dutin, ty jsou povětšinou zastřešené. Uvnitř kmene je zbudovaný dřevěný přístřešek. U stromu je směrovník zelené značky KČT s velmi pochybnými údaji o stromu, které jsou v rozporu se záznamy v Odborné databázi památných stromů. Najdeme tu také označník se státním znakem a dvěma infocedulkami. Na té první jsou věrohodnější údaje a také pověst o pasáčkovi, který zahynul v dutině stromu. Z té druhé se můžeme dozvědět, že v roce 2013 se lípa stala finalistou ankety Strom roku a díky tomu byla následně ošetřena.
Lípa byla zvolena za symbol slovanské pospolitosti na všeslovanském sjezdu v Praze roku 1848, jako taková je např. považovaná za český národní strom a v Chorvatsku je ekvivalentem českého haléře. Byla symbolem ochrany, pomoci a lásky pro svou vůni, půvabnou korunu a příjemný stín. Tradovalo se, že lípa dokáže odehnat zlé duchy a svou energií zbaví člověka chmurných myšlenek. Jestli je zrovna máte, zkuste si to ověřit a napište výsledek do komentáře ;-) Lípa je ceněna hlavně řezbáři pro svoje měkké a tudíž snadno opracovatelné dřevo. Používá se často na výrobu hudebních nástrojů a ozdobných prvků nábytku. Lípa je také známou léčivou rostlinou, zejména její květ i s listenem.
Památné stromy jsou vyhlašovány a chráněny podle § 46 a 47 zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny. Vyhlašují je pověřené obecní úřady (tzv. obce II.), krajské úřady (velmi zřídka jen v přírodních rezervacích a památkách), správy NP a AOPK ČR. Památné stromy je zakázáno poškozovat, ničit a rušit v přirozeném vývoji. V jejich ochranném pásmu jsou zakázány jakékoliv pro strom škodlivé činnosti.
Záznam v Digitálním registru Ústředního seznamu ochrany přírody má tato lípa pod kódem 101227.