Památný dub letní u Orlice
Turistické cíle • Příroda • Památný strom
Tento památný strom roste v koňské pastvině u cesty mezi Třebechovicemi a Bělčí. Za památný strom byl tento dub letní vyhlášen 19. 1. 1999 rozhodnutím Okresního úřadu Hradec Králové. Důvodem vyhlášení bylo to, že tento dub náleží k mimořádně významným stromům v daném území (pravděpodobně myšleno v Přírodním parku Orlice). Ochranné pásmo je stanoveno jako kruh o poloměru desetinásobku průměru kmene ve výšce 130 cm. Výška stromu je v roce 2009 udávána 25 m a obvod kmene 415 cm. Stáří je odhadováno na cca 250 let. Dub má bohužel lehce proschlou korunu, což může souviset s pastvou koní v okolní ohradě. Kvůli tomu se také nedá dostat až k němu. Dub není označen tabulí se státním znakem tak, jak by památné stromy měly dle zákona být.
Dub letní (Quercus robur) je považován za symbol síly, dlouhověkosti a odolnosti a jako takový získal významené postavení zejména v germánské mytologii, kde je zasvěcen Thórovi, bohu blesku. Dub je národním stromem Německa. Dubové dřevo je velice ceněné a má široké uplatnění ve stavebnictví, zejména pro odolnost i při trvalém ponoření ve vodě. Proto se v minulosti často používal např. pro mlýnská kola. Dub zároveň patří mezi léčivé rostliny, asi nejčastější je použití výluhu z kůry na kožní problémy.
Památné stromy jsou vyhlašovány a chráněny podle § 46 a 47 zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny. Vyhlašují je pověřené obecní úřady (tzv. obce II.), krajské úřady (velmi zřídka jen v přírodních rezervacích a památkách), správy NP a AOPK ČR. Památné stromy je zakázáno poškozovat, ničit a rušit v přirozeném vývoji. V jejich ochranném pásmu jsou zakázány jakékoliv pro strom škodlivé činnosti.
Záznam v Digitálním registru Ústředního seznamu ochrany přírody pod kódem 101650.