Památný dub u Bělče
Turistické cíle • Příroda • Památný strom
Tento památný strom roste poblíž Bělče nad Orlicí na okraji louky u v současnosti odstaveného ramene orlice. Za památný strom byl tento dub letní poprvé vyhlášen 18. 2. 1988 vyhláškou ONV v Hradci Králové spolu s dalšími stromy (např. Alejí k Ledcům). Tuto vyhlášku zrušil Okresní úřad v Hradci Králové nařízením z 20. 12. 1999. Mezitím však Okresní úřad Hradec Králové vyhlásil tento dub za památný znovu dne 18. 1. 1999 podrobnější vyhláškou. Důvodem vyhlášení bylo to, že tento dub náleží k mimořádně významným stromům v daném území (pravděpodobně myšleno v Přírodním parku Orlice). Ochranné pásmo je stanoveno jako kruh o poloměru desetinásobku průměru kmene ve výšce 130 cm. Výšku stromu jsme v únoru 2015 odhadli na 23 m a obvod kmene jsme naměřili 515 cm. Dub má bohužel uschlou vrchní část koruny, ale spodní část zatím vypadá zcela zdravě. Dub není označen tabulí se státním znakem tak, jak by památné stromy měly dle zákona být.
Dub letní (Quercus robur) je považován za symbol síly, dlouhověkosti a odolnosti a jako takový získal významené postavení zejména v germánské mytologii, kde je zasvěcen Thórovi, bohu blesku. Dub je národním stromem Německa. Dubové dřevo je velice ceněné a má široké uplatnění ve stavebnictví, zejména pro odolnost i při trvalém ponoření ve vodě. Proto se v minulosti často používal např. pro mlýnská kola. Dub zároveň patří mezi léčivé rostliny, asi nejčastější je použití výluhu z kůry na kožní problémy.
Památné stromy jsou vyhlašovány a chráněny podle § 46 a 47 zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny. Vyhlašují je pověřené obecní úřady (tzv. obce II.), krajské úřady (velmi zřídka jen v přírodních rezervacích a památkách), správy NP a AOPK ČR. Památné stromy je zakázáno poškozovat, ničit a rušit v přirozeném vývoji. V jejich ochranném pásmu jsou zakázány jakékoliv pro strom škodlivé činnosti.
Záznam v Digitálním registru Ústředního seznamu ochrany přírody pod kódem 101651.