Památný platan u Janova hradu
Turistické cíle • Památný strom
Staré stromy nabízejí nejen poutníkům stín, úkryt před deštěm či větrem, některým i zdroj energie na další cestu životem. Už staří Keltové měli ke stromům výjimečnou úctu, což můžeme dokladovat třeba tím, že Esus, jeden z jejich tří nejmocnějších bohů, byl kromě podsvětí patronem právě i stromoví. Staré stromy tedy oprávněně budí pozornost i v dnešním světě a leckdo se u nich rád na chvíli zastaví. Takovou příležitost nabízí i památný Platan javorolistý u Janova hradu.
Tento památný strom roste přímo u jihozápadní zdi pseudozříceniny. Doporučuju sem doplout na lodi od Minaretu. Je tu také křižovatka cyklotras, takže kolo je dalším vhodným dopravním prostředkem.
Za památný strom byl tento platan javorolistý vyhlášen 15. 5. 2013 rozhodnutím Městského úřadu Břeclav. Důvodem vyhlášení byla estetická a dendrologická hodnota stromu, spojení s historickou památkou, dobrý zdravotní stav a výjimečné rozměry. Platan má ochranné pásmo vyhlášené ve tvaru kruhu o poloměru 12 m, ale jen mimo stavební parcelu hradu.
Platan u Janova hradu je ve velmi dobrém zdravotním stavu. Přesto je ohrožován intenzivním sešlapem půdy v okolí kmene a koruna nemá prostor k růstu směrem ke zdi hradu. Věk platanu je odhadovaný na zhruba 150 let. My jsme jeho kmeni v červenci 2020 naměřili obvod 389 cm a výšku stromu odhadli na 22 m. U kmene je i označník se státním znakem, jak vyžaduje zákon.
Platan javorolistý je pravděpodobně křížencem platanů východního a západního. Každopádně se s oblibou vysazuje v parcích a alejích, takže se s ním můžete potkat celkem běžně. Platany jsou teplomilné, takže se u nás nerozmnožují, ale ani neomrzají. Také celkem dobře snášejí znečištěné ovzduší měst. Kůra se odlupuje v plátech nepravidelných oblých tvarů a podle stáří vrstvy má zelenou, bělavou nebo šedou barvu, takže výsledek často připomíná "maskáčový" vzor. Listy jsou na první pohled podobné javorovým, ale řapík nasedá na větev typickým trychtýřkem. Také plody jsou úplně jiné, jde o ježaté kuličky o průměru kolem 3 cm. Jelikož jsou platany dlouhověké a velkého vzrůstu, najdeme jich mezi českými památnými stromy hned několik.
Památné stromy jsou vyhlašovány a chráněny podle § 46 a 47 zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny. Vyhlašují je pověřené obecní úřady (tzv. obce II.), krajské úřady (velmi zřídka jen v přírodních rezervacích a památkách), správy NP a AOPK ČR. Památné stromy je zakázáno poškozovat, ničit a rušit v přirozeném vývoji. V jejich ochranném pásmu jsou zakázány jakékoliv pro strom škodlivé činnosti.
Záznam v Digitálním registru Ústředního seznamu ochrany přírody má Křemžský morušovník pod kódem 105929.