Pamětní desky zajímavých osobností města Duchcova.
Turistické cíle • Památky a muzea • Drobné památky
Pamětní desky zajímavých osobností města Duchcova.
V budově Římsko-katolické fary, která stojí naproti Zámeckému kostelu je pamětní deska náboženského spisovatele a překladatele Františka Heilmanna ( 1733-1799 ),který se narodil jako syn lékárníka duchcovského špitálu.Studoval v Praze, v Brně, pobýval v collegiu v Uherském Hradišti,a v letech 1753-1755 studoval filozofii v Olomouci.Po studíích vyučoval v Brně a v Praze.V r.1765 byl vysvěcen na kněze a začal kázat v Betlémské kapli.V letech 1766 – 1773 kázal v kostele sv.Václava.Je autorem dvou českých kázání ke cti sv.Václava a sv.Jana Nepomuského.Také přeložil několik děl z francouzštiny a němčiny.(Regius aj.G.Holland) Zemřel v Praze1799.
Zdroj:www.jesuit.cz/old/?id=historie
Další pamětní deska zakladatele české školy v Duchcově je Ing.Jana Bydžovského, který tam má i svoji bustu a která se nachází na zdi Gymnazia.Vedle jeho pamětní desky má pamětní desku též jeho otec Dr.R.Bydžovský.
Další zajímavá osobnost,která se narodila v Duchcově je hudební skladatel František Xaver Parč.Má pamětní desku na vedlejším domě vedle fary.Bohužel dům je ve zchátralém stavu,skoro dezolátním,je to škoda,že se nenašel kupec,který by dům koupil, je na výhodném místě… František Xaver Parč se narodil v kantorské a muzikantské rodině 30.ledna 1760.Byl to jeden z pražských představitelů pražského hudebního života konce 18. a začátkem 19.století. Jeho otec byl vynikající varhaník ve službách Valdštejnů,kterým patřil zámek v Duchcově.Vykonával funkci školního rektora a jeho syn uměl již v 6 letech zpívat lépe než většina otcových žáků.V 9 letech byl nejlepším diskantistou v celém okolí.Hrabě Valdštejn doporučil otci,aby ho dal studovat do Jihlavy, tam získal základ humanitních studií a v Praze pak pokračoval ve studiu filozofie a práv.
Od r.1790 byl učitelem hudby u hraběte Ausperga a tiskem vydal vlastní školu hry na klavír. V r.1795 se oženil a vedl operu ve Špenglerově Malostranském divadle.Od r.1807 byl ředitelem kůru v Týnském chrámu.
Byl autorem čtyř velkých mší a mnoha jiných skladeb,jak církevních,tak světských.Napsal hudební vyjádření o bitvě u Lovosic a jedenáct variací na ruskou kozáckou píseň.
Český hudební skladatel František Xaver Parč zemřel v Praze 6.dubna 1822.
Zdroj:www.knihovna-teplice.z