100.výročí úmrtí Teplického rodáka, polárního badatele, kartografa a malíře Juliuse Payera
Turistické cíle • Památky a muzea • Dům, budova
11. 10. 2015 proběhla oslava k 100. výročí úmrtí teplického slavného rodáka – polárního badatele, horolezce, kartografa a malíře Juliuse Payera.
Narodil se 2. 9. 1841 v empírovém domě s názvem „U Jitřenky“ č. 53, který se nachází naproti Kamenným lázním. Nyní nese jméno: Hotel Payer
Již od dětství měl sklony k horolezectví a zkoušel na dvorku u domu, kde bydlel a za nímž čněla do výše příkrá skála, zkoušet i přes zákaz rodičů na ni vylézt. Byl také skvělým kartografem a malířem. Toto nadání zdědil po otci, jenž byl důstojníkem rakouské armády.
Julius Payer vystudoval vojenskou akademii ve Vídni a po studiu vyučoval zeměpis a dějepis na kadetní škole. Po převelení k posádce se zúčastnil bitvy u Custozzy a byl vyznamenán za statečnost a povýšen. Tady též zahájil alpské výstupy.
Díky svým schopnostem byl zařazen do druhé německé polární expedice k východním břehům Grónska jako vedoucí saňových výprav. Zmapoval pobřeží s množstvím ostrovů, objevil zemi krále Viléma a taktéž zavedl do arktického výzkumu horolezectví. Hora, kterou zdolal v těchto krajinách, dostala název „Payerův štít“.
S další expedicí se zúčastnil cesty do Severního ledového moře, kde měli za úkol zjistit možnost volného moře k sibiřským břehům, což se stalo nereálné pro ledové kry, které jim bránily v cestě. Další rakouská expedice měla zjistit volnou cestu na východ, nebo k severnímu pólu. Toto vyplutí bylo zdaleka ještě horší, protože jejich loď uvízla v sevření ledovců, ve kterých zamrzla. Posádka lodi si postavila provizorní obydlí na ledové kře. Dostali se před neznámou ostrovní skupinu, jež pojmenovali podle tehdejšího císaře „Zemí Františka Josefa“.
Nazpátek se museli vydat bez lodi. Jejich očekávaný návrat byl velkolepě oslavován a skončil audiencí u císaře. Po těchto oslavách se Payer vrátil nazpět do rodných Teplic a věnoval se řadě přednášek po evropských zemích. Poté opustil armádu, začal studovat malířství v Salzburgu a ve Frankfurtu, kde si založil rodinu. Po nějaké době se přestěhoval do Paříže, kde přišel infekcí o zrak. Se ženou se rozešel, vrátil se do Vídně, kde založil malířskou školu. Ještě předtím namaloval svůj nejznámější obraz velkých rozměrů s názvem „Nikdy zpět!“
Po mozkové mrtvici oněměl a ochrnul. Zemřel 4. 9. 1915 a pohřben byl ve Vídni.
K jeho významnému 100. výročí úmrtí pořádalo město Teplice přednášku v jeho rodném domě, kde se dnes nachází hotel s jeho názvem „Hotel Payer“. Hotel již nemá svůj původní stav, je zmodernizován k potřebě lázeňských hostů.
Přednáška se konala v patře, kde Julius Payer měl kdysi svůj pokoj. Poté jsme se přesunuli na dvorek, za kterým čněla do výšky strmá skála, po které Payer, jako mladý chlapec lezl a která vlastně zavdala jeho lásku k horolezectví. Přednášející nás seznámil s jeho životem a na závěr jsme mu vzdali holt přípitkem, který nám poskytl hotel.
Po této přednášce jsme se přesunuli do bývalých Payerových sadů, nyní Havlíčkových, kde oslava pokračovala. Podávali se zde vídeňské párky a groček. Kdo měl zájem, mohl se nechat i vyfotit v kostýmu polárního medvěda na paměť našeho teplického rodáka.
Na závěr zazněl Payerův pochod Eduarda Strausse a nová skladba Jana Zástěry a Martina Budka – Hold Juliu Payerovi v provedení Bendova komorního orchestru Ústí nad Labem.
Další programy k tomuto Teplickému rodáku budou:
26. 10. 2015 - „Polárníkem dnes“ v 17 hod. v Regionální knihovně Teplice, Lipová 13, kde bude vyprávění Alexandry Bernardové a Jana Kavana o moderním polárním výzkumu
4. 11. 2015 – „V ledovém zajetí“ – v 17. hod. Regionální knihovna Teplice, Lipová 13, - Pásmo nejzajímavějších pasáží z Payerovy knihy „Rakousko-uherská severopolární expedice v letech 1872 – 1874“
11. 11. 2015 – Bude zahájena výstava v Regionálním muzeu v Teplicích - do 10. 1. 2016 - úterý – pátek, 12 – 17 hodin, víkend 10 - 12 a 13 – 17 s názvem: „Výstava Julia Payera ve třech jeho rolích: Jako kartografa, polárníka a malíře.“