Pamětní kámen u Skleného
Turistické cíle • Památky a muzea • Pomník
Většinu objevů člověk vytvoří ve volném terénu, občas se ale stane, že k objevu dojde jaksi neplánovaně a to přímo v pohodlí domácího křesla. (lépe řečeno židle). Ostatně již Jules Verne kdysi prohlásil (prostřednictvím pana Paganela), že velkou část světa procestoval doma u stolu, rozuměj u otevřeného atlasu. Něco podobného se mi zrovna stalo, když jsem hledal nějaké obrázky, při tom jsem narazil na jakýsi obrázek kamene s nápisem a protože mi to bylo povědomé prohnal jsem snímek Photoshopem k lepšímu kontrastu a zaostření. Vyloupl se mi tak jeden z pamětních kamenů Knížete Johanna II. z Liechtenštejna. Pár jsem jich už u nás v okolí objevil a některé i popsal (Na Vápenici, u Rohelské boudy).
Tento „nově objevený“ pamětní kámen najdeme na konci osady Sklené, vlastně již za ní u kraje lesa, asi 200 m od rozcestníku Sklené rozcestí (zelená TZ). Sklené je v současné době osadou patřící k Malé Moravě, v podstatě je jejím pokračováním v táhlém údolí Malé Moravy (říčky).
Pamětní kameny se usazovaly v polesích v Liechtenštejnském majetku při příležitosti 40. výročí panování knížete Johanna II. Kolem pomníčku se pak vysazovaly různé skupiny stromů (většinou dubů) v patřičném počtu 40 jedinců. Tento kámen musel být ve své době relativně blízko bývalé zástavby, zbytky stavení většího Skleného můžeme najít i porůznu v dnešním lese.
Pamětní kameny nesly různé varianty nápisů, ten zdejší má asi tento:
FÜRST JOHANNES EICHEN
XXXX JÄHR. REG. JUBILEUM
NOV. MDCCCXCIII
Tento nápis se vztahuje právě k tomu 40. výročí, pokračuje:
L jagd.Reg Jubil
MCMVIII
Tento nápis se vztahuje k výročí o 10 let později, kdy už knížepán panoval 50 let. To mu ale nestačilo, protože zemřel v r. 1929 a doba jeho vládnutí nakonec činila 70 let a 3 měsíce. Déle v Evropě panoval jen Ludvík XIV. Jsou-li u nás ale pamětní kameny, které by vzpomínaly na 60. nebo 70. výročí mi není známo, v roce 1918 na konci 1. světové války asi měli všichni jiné starosti, v roce 1928 už u nás byla zavedená republika a šlechta u nás oficiálně neexistovala. Liechtnštejnové sice u nás vlastnili obrovské majetky až do r. 1948, to už se ale psala jiná historie.