Park Javorka v České Třebové
Turistické cíle • Příroda • Park
Park Javorka na okraji města České Třebové byl založen zdejším Okrašlovacím spolkem v roce 1885 a budován v tzv. anglickém stylu, tedy téměř jako volná příroda, s klikatými cestičkami, vodními prvky, travnatými plochami i vzrostlými stromy.
Rozkládá se v úžlabině na úpatí Robova kopce na ploše asi 3 hektarů, přičemž ve svých horních partiích přechází v lesní porost.
Od turistického rozcestníku na okraji parku vedou turistické značky směrem Na Kozlovský kopec se známou rozhlednou či na poutní místo Hory Matky Boží.
V parku se nachází několik drobnějších taveb, např. osmiboký altán zvaný Bosenský pavilon z roku 1904 či hudební pavilon Antonína Bennewitze na okraji parku, ve kterém se v létě konají koncerty.
Jméno získal park od mohutného pramene vynikající vody, který v jeho centru vyvěrá a nad nímž je také postaven nevelký kruhový pavilon z roku 2003 od architekta Petra Kuldy z Ústí nad Orlicí.
V parku se nachází také celá řada pozoruhodných sochařských děl. Snad nejznámější z nich je socha Šárky od Quida Kociana z roku 1910. Tento významný český sochař období přelomu 19. a 20. století se narodil v roce 1874 v nedalekém Ústí nad Orlicí (+ 1928).
Hned u vstupu do parku se nachází sousoší matky s dítětem a nedaleko také bizarní socha rybařícího vodníka uprostřed rybníčku. Ten je dílem místního výtvarníka Karla Tomeše a nástupcem Myslbekovy sochy Neptuna, který zde stával do 40. let 20. století.
U rybníčku je také dětské hřiště s tzv. Selkou, což je malý dřevěný domek na způsob vitríny, v němž jsou umístěny pohyblivé loutky několika známých pohádkových postaviček – se zmíněnou selkou uprostřed. Dětem se líbí také nedaleká drobnější stavbička ve tvaru hříbku.
Dál v parku je několik moderních betonových soch, které jsou pracemi studentů katedry výtvarné výchovy ostravské univerzity a jsou sem postupně umísťovány od roku 2002.
Nalezneme zde i pomníček s figurkou smutečního andílka s obrácenou pochodní, věncem a pohřební stuhou, pocházející z doby asi kolem roku 1880. Původně prý tato soška stávala v tzv. Tykačově a Matyášově zahradě na Zámostí.
Nechybí ani Pomník Mistra Jana Husa s bronzovým reliéfem od sochaře Kvasničky z roku 1916, objednaný občany města k 500. výročí Husovy mučednické smrti.
Nevelký novogotický pomníček připomíná 25. výročí zdejšího okrašlovacího spolku v roce 1910.
A konečně zde nalezneme také pomník T. G.Masaryka, vybudovaný okrašlovacím spolkem v roce 1993. Na pomníčku je nápis Proroctví J. A. Komenského „Vláda věcí tvých k tobě se vrátí, ó lide český!“ vyplnilo se zásluhou T. G. Masaryka.
Více např. na webu města či jeho zpravodaje a nejrůznějších dalších webových stránkách, stačí jen trochu zapátrat – a hned víme o zdánlivě anonymních památkách přece jen nějaké podrobnosti…