Loading...
Zdejší park byl založen na frymburském náměstí v roce 1884. Ještě předtím však byl v roce 1853 vydlážděn kamennými plotnami umělý potok, který protékal frymburským náměstím a byl z obou stran lemován kaštanovou alejí a přiváděl do městečka vodu z Podhorského potoka. Dnes je voda do parku přiváděna polyetylénovým potrubím až z pramene od lyžařského vleku pod Martou. Celý park je osázen stromy a keři. Jsou zde zbudovány cestičky a lavičky.
Kašna nacházející se ve středu parku má na východní straně vytesán letopočet 1676. Severně od kašny stojí více než pět metrů vysoký pranýř s požárním zvonkem z roku 1651. Na pranýři se dá najít pět vytesaných lebek, které měly symbolizovat odsouzence k trestu smrti.
V roce 2001 byla ve frymburském parku instalovaná kamenná fontána zpodobňující velkou žábu vytesána z jednoho bloku kamene.
V jižní části parku se nachází mariánský sloup z roku 1635. Nechal jej postavit vyšebrodský cisterciácký mnich Jan František Latich před domem svého bratra, frymburského měšťana Gregora Laticha. Frymburský mariánský sloup patří mezi nejstarší v Čechách, neboť většina těchto sloupů pochází z let 1680 až 1720.
V nejjižnějším cípu parku dal frymburský rodák a pozdější ředitel vídeňské průmyslové školy Jordán Kajetán Markus postavit pomníček českoněmeckému spisovateli a milovníku Šumavy Adalbertu Stifterovi. Pro základ pomníku sloužily šumavské balvany. Bronzový reliéf Adalberta Stiftera v roce 1902 vytvořil Hans Rathauský.
Nedaleko pomníčku A. Stiftera v parku v trávě stojí malý kamenný skřítek. Zhotovil jej z umělého kamene, stejně jako meteorologický sloup u bývalé školy v čp. 36, frymburský učitel Arnošt Kundlatsch. Tento trpaslík celý frymburský park poctivě ve dne v noci hlídá. Jedné noci mu však vandalové urazili hlavu a hodili ji do lipenské přehrady. Frymburští potápěči však nakonec přeci jenom hlavu skřítka našli a tak je již opět socha dobrého skřítka v trávě parku úplná.
V parku se nalézá i pomník osvobození americkou armádou roku 1945.