Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Dům, budova
Parkhotel Richmond se nachází na pravém břehu říčky Teplé na jižním okraji města Karlovy Vary. Je zajímavý nejenom svým romantickým vzhledem, ale také historií. Nejprve zde totiž stál mlýn, který byl v první polovině 19. století (okolo roku 1830) přestavěn na patrovou výletní kavárnu s názvem „Schönbrunn“, okolo které byl vytvořen zajímavý anglický park. V následných letech byl podle vkusu a názorů majitelů i návštěvníků objekt kavárny několikrát přestavován včetně nové přístavby hudebního pavilonu, verandy a nárožní části budovy. Venku byla také vystavěna nová opěrná zeď a na začátku roku 1895 došlo k přeložení železného mostku asi o 13 metrů směrem po proudu řeky. Důvodem bylo zajištění pohodlného přístupu hostů až do objektu.
Na začátku 20. století byl objekt rozšířen na dvoupatrový hotel „Café Park Schönbrunn“ podle projektu stavitele Walderta. V roce 1926 změnil Alois Klein, nový majitel objektu, název na „Etablissement Richmond Parkhotel“. Z plánované nákladné přestavby na moderní hotel v té době sice sešlo, ale byl upraven dekorativní vjezd k objektu s plastikami a vystavěn nový železobetonový most s balustrádou a plastikami světlonošů.
V roce 1930 byla nejprve vybudována velká terasa s tanečním parketem na železobetonových pilotech na prostranství u pravé strany hotelu, po které následovala o dva roky později rozsáhlá pseudoklasicistní přestavba. Při ní byl Parkhotelu Richmond navýšen o třetí poschodí a provedena nástavba na pravém nároží objektu. Změnil se také interiér včetně vybavení a hotel se stal jedním z nejvýznamnějších objektů svého druhu v lázeňském městě.
Po druhé světové válce se z hotelu Richmond stalo lázeňské sanatorium a v roce 1958 byl objekt zapsán do státního seznamu nemovitých kulturních památek. Po roce 1989 navrátili Richmond v rámci restitucí původním majitelům. Na přelomu 20. a 21. století byla novým vlastníkem provedena rozsáhlá rekonstrukce. Objekt byl mimo jiné navýšen o dvě další podloží a první patro hotelu bylo rozšířeno do prostoru původní terasy.
Za povšimnutí stojí určitě hlavní průčelí budovy, které je zvýrazněno nízkým pseudoklasicistním tympanonem trojúhelníkového tvaru nad vstupem a ozdobnými kuželkovými balustrádami na střešní a přízemní římse i na okrajích objektu. Fasáda je ozdobena pseudoklasicistními štukovými dekoracemi s motivy volut, mušlí či ovocnými věnci. Druhé, třetí a částečně čtvrté patro má vertikální členění pilastry s dekorativními hlavicemi, které jsou vloženy mezi obdélná okna se šambránou a vrcholovým klenákem.
Kolem hotelové budovy se rozkládá rozsáhlý stylový anglický park plný vzácných stromů, doplněný jezírkem, pěšinami, schodišti a sochami, včetně zajímavé litinové plastiky jelena nebo busty polského romantického básník i spisovatele Adama Mickiewicze. Dále zde byla vybudována originální japonská meditační zahrada a zajímavý pavilón Aloise Kleina s vlastním pramenem Štěpánka. A nedaleko něj návštěvníky vítá vychýlená postava Ludwiga van Beethovena. O pomníku se říká, že je to nejkrásnější Beethovenův pomník na světě.
Ve vyprávění se zmiňuji o místech, o kterých jsem již kdysi něco napsal.
- jelen a kamzík:https://www.turistika.cz/mista/karlovy-vary-jelen-a-kamzik
- altán Aloise Kleina:https://www.turistika.cz/mista/altan-aloise-kleina-a-pramen-stepanky-v-karlovych-varech
- japonská zahrada:https://www.turistika.cz/mista/japonska-zahrada-v-karlovych-varech
- Beethovenův pomník:https://www.turistika.cz/mista/beethovenuv-pomnik-karlovy-vary
- busta Adama Mickiewicze: https://www.turistika.cz/mista/busta-adama-mickiewicze-v-karlovych-varech
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/