PASECKÁ SKÁLA a její blízké okolí
Turistické cíle • Skalní útvar
Vrcholový skalní útvar je ukázkou mrazového zvětrávání rul v periglaciálních podmínkách pleistocénu. Na balvanitých sutích kolem skal se zachoval fragment lesních porostů přírodě blízké skladby smrkových bučin.
GEOLOGIE Skalní útvar na okrajovém hřbetu Pohledeckoskalské vrchoviny byl vypreparován na pruhu migmatitických a biotitických rul svrateckého krystalinika procesy mrazového zvětrávání ve starších čtvrtohorách . Zvětráváním po puklinách byl rozčleněn do tří oddělených skalních bloků s výškou až 18 m. Povrch stěn byl modelován do podoby voštin a skalních výklenků. Vznikl zde i 8,5 m dlouhý a 4 m vysoký tunel a další dvě menší jeskyňky.Pod skalami jsou vytvořeny balvanité sutě a opodál ještě dva drobnější skalní bloky. Na balvanitých sutích kolem skal jsou vytvořeny jen mělké orchické půdy, přecházející níže na svazích v kambizemní podzoly s kyselou půdní reakcí.
KVĚTENA Na stanovišti smrkové bučiny (Calamagrostio villosae-Fagetum) se nachází hospodářsky pozměněný lesní porost typu Kamenité a skeletové smrkové bučiny s převahou smrku ztepilého (Picea abies). V okolí skal je významně zastoupen buk lesní (Fagus sylvatica) a ojediněle vtroušena jedle bělokorá (Abies alba). Na skalách s fragmentem reliktního boru svazu Dicrano-Pinion roste i krnící borovice lesní (Pinus sylvestris), bříza bělokorá (Betula pendula) a jeřáb ptačí (Sorbus aucuparia). Chudý oligotrofní podrost tvoří zejména borůvka černá (Vaccinium myrtillus), šťavel kyselý (Oxalis acetosella), metlička křivolaká (Avenella flexuosa) a kapraď rozložená (Dryopteris dilatata). Skály a sutě jsou porostlé pokryvnou vegetací lišejníků Parmelia saxatilis, Lecanora badia, Acarospora fuscata a mechorostů Andreaea rupestris, Grimmia commutata aj.
ZVÍŘENA Území obývá řada druhů ptáků, mj. datel černý (Dryocopus martius), strakapoud velký (Dendrocopos major), sýc rousný (Aegolius funereus), Ořešník kropenatý (Nucifraga caryocatactes) a v poslední době zde zahnízdil i výr velký (Bubo bubo). Na lokalitu často zalétají v okolí hnízdící poštolka obecná (Falco tinnunculus), krahujec obecný (Accipiter nisus) a krkavec velký (Corvus corax).
LESNICTVÍ Lesní porost je zařazen v kategorii lesa zvláštního určení. Hospodaření v něm je usměrňováno k podpoře buku, obnově jedle a využití přirozeného zmlazení k výhledovému vytvoření různověkého lesa přirozené dřevinné skladby. Porost skal je ponecháván bez zásahu. V exponované vrcholové poloze je silně poškozován námrazou a imisním znečištěním ovzduší.
VYUŽITÍ Skalní útvar je turisticky zpřístupněn. Horolezeckou činnost je možno provozovat celoročně, s výjimkou vyznačených úseků skalních útvarů Omšelý hřeben, Vyhlídka a Pernštejn, kde je možné lézt jen v době od 1. července do 28. února.
OKOLÍ JE TAKÉ LÁKAVÉ.PO MODRÉ Z PASECKÉ SKÁLY MŮŽEME PRIJÍT K RYBNÍKU MEDLOV A TUR.STŘEDISKA TŘI STUDNĚ.V BLÍZKÉ VÍSCE STUDNICE JE NĚKOLIK PAMÁTNÝCH LIP.NEDALEKO JE I OBDOBNÝ SKALNÍ ÚTVAR POHLEDECKÁ SKÁLA.