Paseka - kostel sv. Kunhuty
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Pasecká fara s kostelem je připomínána již roku 1351 kdy byla začleněna do diecéze Litomyšl. Nejstarší část kostela je pozdně gotická kamenná věž s rovnou střechou jako v Újezdě a Šumvaldě. Kolem roku 1606 dal sešlý kostel přestavět tehdejší pán sovineckého panství Jan starší Kobylka z Kobylího. Tento kostel si zvolil jako své rodové pohřebiště. Následná nákladná přestavba probíhala roku 1784 arcivévodou Maxmiliánem, který byl patronem řádu Německých rytířů. V roce 1770 namaloval vídeňský malíř Ignác Ablasser obraz sv. Kunhuty, který je umístěn na oltáři.
V roce 1812 měl kostel 3 oltáře. Mobiliář kostela doplnil malíř ze Šternberka pa Gustav Přeček v letech 1865 - 1866. V roce 1917 byly přelity poslední původní zvony k válečným účelům, takže se žádný bohužel nedochoval do dnešní doby.
V letech 1999-2000 nyl kostel zrestaurován a jeho podoba dnešní fasády a úprav stojí za povšimnutí.
něco málo o zvonech z historie obce na www.obecpaseka.cz
V současné době jsou ve věži kostela zavěšeny dva zvony získané náhradou za rekvízované zvony. Mladší pochází z roku 1928 a byl ulit Richardem Hevoldem z Chomutova, starší byl ulit v roce 1665 lotrinským zvonařem Janem Pricqueyem v Mladé Boleslavi. Že se tento zvon dostal až do obce Paseka je pravděpodobně dílem náhody neboť podle dvakrát se opakujícího rekvizičního nápisu bílou barvou Paseky to byla asi obec v Čechách i na Moravě značně frekventovaného názvu. Za druhé světové války byl zvon rekvizován a ocitl se na některém shromaždišti rekvizovaných zvonů. Po skončení války byl díky svému nápisu zřejmě omylem vrácen do Paseky na Olomoucku.