Pasohlávky - nový lázeňský areál (hlavní příspěvek)
Vybrané místo, kde by měl nový lázeňský areál stát, je už připravené z dřívějších let. V roce 2007 totiž založil Jihomoravský kraj spolu s obcí Pasohlávky společnou firmu Thermal Pasohlávky. Ta na několika desítkách hektarů postupem doby vybudovala potřebnou infrastrukturu. V prvé řadě se jednalo o komunikaci spojující obec Pasohlávky s obřím aquaparkem Aqualandem Moravia a mezinárodní silnicí I/52, z níž by v dohledné době měla vzniknout dálnice spojující bývalou moravskou metropoli Brno s rakouským hlavním městem Vídní. Z této spojovací komunikace byla zbudována i odbočka k nové recepci rozlehlého kempu Merkur a odbočka do areálu lázeňské zóny s kompletní infrastrukturou. Při podzimní návštěvě zástupci z čínské provincie Hebej si celou zónu prošli a projevili zájem do ní dále investovat. Rada Jihomoravského kraje proto schválila záměr s tímto čínským partnerem jednat.
Postupně se zde má vybudovat největší lázeňské centrum v prostoru střední Evropy, které by bylo postaveno na zelené louce. Celkem by zde mělo vzniknout 12 lázeňských objektů na ploše zhruba pětadvaceti hektarů. Po úplném dokončení by lázně nabídly své služby zhruba dvěma tisícům hostů a vedle tradiční lázeňské péče budou poskytovat i prvky tradiční čínské medicíny. Zahájení prací se plánuje na jaro 2017 a dokočení pak koncem roku 2018 nebo na jaře 2019. Vznikne zde společná struktura, ve které bude mít čínská strana většinu, zhruba 80 procent a 20 procent zůstane pod kontrolou české strany. Kromě toho by oblast napomohla snížit nezaměstnanost v regionu. Každá investice za miliardy korun totiž přináší mnoho nových pracovních míst. Práci by zde našli hlavně lidé z blízkého i vzdálenějšího okolí. Podepsaná dohoda je vyjádřením politické podpory ze strany čínské provincie a Jihomoravského kraje, o veškerých ekonomických a technických detailech by měly dále jednat realizační firmy.
Lázeňský potenciál Pasohlávek byl objeven náhodou, když na místě probíhaly před více než dvaceti lety průzkumné vrty pro nalezení ropy a zemního plynu. Místo těchto surovin ale těžaři objevili horkou termální vodu, která byla na základě rozborů uznána jako léčivá. Kvalita léčivého sirného pramene z Pasohlávek je přitom v tuzemsku ojedinělá, vrty obsahují v jednom litru vody kolem 10 gramů sirovodíku. Jedinečné jsou i blízké archeologické lokality z doby římské. Starořímská nemocnice, která stávala na kopci Hradisko, byla součástí rozsáhlého opevněného komplexu, který si zde ve druhém století našeho letopočtu za vlády císaře Marka Aurelia postavila desátá římská legie.
Celý areál je vidět jako na dlani z tzv. Římského vrchu (Hradiska), který se zvedá nad příjezdovou komunikcí.
Nejnovější snímky vizualizace budoucího lázeňského areálu uveřejnil deník iDNES.cz dne 8.7.2016. Celkový pohled na lázeňský areál je zobrazen zde, pohled od vodní hladiny je pak zobrazen zde.
Centrum budoucího lázeňského areálu se nachází zde:
Turistické mapy: KČT 1:50 000 č.88 Pavlovské vrchy a dolní Podyjí/A2, GOL 1:25 000 Zahrada Evropy