Petra - skalní město Nabatejců
Turistické cíle • Památky a muzea • Chrám
Druhé zastavení v Jordánsku patřilo místu Petra - skalnímu městu Nabatejců, ztracenému v majestátním tichu pouště a dlouho ukrytému před zraky smrtelníků. Nám k prohlídce nabízí krásné přírodní scenérie a svět, ve kterém tito lidé žili již ve třetím století před naším letopočtem. Hlavní město Nabatejců je s velkou nádherou a uměním vytesáno do růžových pískovcových skal, opuštěno po ničivém zemětřesení v 6. stol.. Pro nás, město ležící v údolí Vádí Musa, bylo znovu objeveno až v r. 1812 švýcarským cestovatelem a badatelem Burckhardtem. Roku 1985 zapsáno na Seznam památek UNESCO a r. 2007 do Seznamu nových divů světa.
Zastavujeme u vstupu do Síqu, úžasné soutězky hrající všemi barvami, která je 1 km dlouhá, v nejširším místě 5 m široká, ale také někde stačí rozpažit a dotknete se obou jejích stran, jejíž výška dosahuje až 200 m. Je to krásná procházka na jejímž konci vidíme škvírou prosvítat narůžovělou skálu. Ocitáme se na jakémsi náměstí, kde panuje čilý ruch velbloudářů, oslařů a turistů. Naproti se nám zjevuje klenotnice, postavená v 1. - 2. stol.př.n.l., jedná se původně o hrobku nabatejského krále Arety III. O bezpečnost se zde stará armáda i policie a my se s nimi hned fotíme.
Pokračujeme prohlídkou rozsáhlého areálu, procházíme kolem amfiteátru, který byl postavem pro 3 tisíce diváků asi před 2 tisíci lety, později přestavěn Římany pro 8 a půl tisíce diváků. Cesta kolem spousty chrámů, obydlí a hrobek vytesaných do skal nás přivádí do centra města ke Kolonádě, postavené r. 106 n.l.. Potkáváme prodejce všech možných suvenýrů, někteří z prodejců jsou děti. Někteří z nás se vydávají ke klášteru Ad-Díru, jiní stoupají příkrou cestou zakončenou mnoha vysokými schody nahoru nad město, kde je mauzoleum a odkud je na Petru i daleké okolí také nádherný výhled.