Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Klášter
Klášter byl založený Petrem I. roku 1710 a současné jméno Alexandro - Něvskaja lavra získal od Pavla I. na konci 18. století. Rozprostírá se na náměstí Alexandra Něvského, sem dojedeme a tady také končí (nebo začíná) Něvskij prospekt, do klášterního komplexu už musíme pěšky.
Za své jméno klášter vděčí knížeti Alexandrovi (1220-63), který porazil roku 1240 Švédy při ústí Něvy (odtud přídavek Něvskij) snad na místě současného kláštera a německé křižáky roku 1242 na Čudském jezeře. Pravoslavná církev ho prohlásila za svatého a Petr I. sem převezl jeho ostatky z města Vladimir.
Na budování lávry se podílelo několik slavných stavitelů v různých epochách. Vstupem do komplexu je kostelní brána. Pak vede most přes vodní příkop a další brána dovnitř. Na levé straně uvidíme červenobílý Chrám Zvěstování Panny Marie, postavený v letech 1717-22. Autorem je Domenico Trezzini a původně zde byly tři kostely, kromě hlavního chrámu dva vedlejší. Dnes v objektu najdeme Muzeum městských soch. Jsou zde pohřbeni generál Suvorov a státníci z dob vlády careven Alžběty a Kateřiny II.
Vedlejší Chrám svaté Trojice je dominantou celého komplexu. Byl dokončen roku 1790, stavěli ho Trezzini a Ivan Starov. Vstup se sem neplatí, konají se tu bohoslužby. Na ikonostasu najdeme nejen ikonu Alexandra Něvského, ale také kopie obrazů od van Dycka a Rubense. Ve stříbrném sarkofágu jsou uloženy ostatky Alexandra Něvského.
Vstupné se platí do muzea soch a na staré hřbitovy (Tichvinskij, Lazarskij). Tam jsme se bohužel nedostali, protože se setmělo a pokladnu nám téměř před nosem zavřeli.
Kvůli dalšímu bohatému programu jsme se do kláštera nestihli vrátit.