Petrohrad - Petropavlovská pevnost, Katedrála sv. Petra a Pavla
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Katedrála sv. Petra a Pavla (Petropavlovskij sobor) stojí uprostřed Petropavlovské pevnosti a je vidět ze všech možných míst a různých úhlů - z plavby po Něvě, ze Strelky, z Palácového nábřeží, z Ochozu Chrámu sv. Izáka, z mostů přes Něvu. Její štíhlá zlacená zvonice s vysokou špicí je jednou z nejznámějších symbolů Petrohradu.
Katedrálu vystavěl Domenico Trezzini v letech 1712-33 ve stylu holandského baroka. Její věž o výšce 122,5 metrů je druhou nejvyšší ve městě po televizní věži. Na jejím vrcholu stojí třímetrový anděl se sedmimetrovým křížem v ruce.
V katedrále byli od Petrových dob pohřbíváni carové a carevny, také další Romanovci. Hrobky jsou umístěny kolem lodi katedrály. Rakve jsou uloženy v kryptách pod sarkofágy. Všechny mají mramorové náhrobky. Nejpřepychovější a nejvyzdobenější hroby mají Petr I. a Kateřina II. Roku 1998 sem byly do zvláštní místnosti uloženy ostatky posledního cara Mikuláše II., jeho manželky Alexandry a dětí Taťány, Olgy, Marii, Anastasiji a Alexeje. Stalo se tak 80 let poté, co byli zastřelení v Jekatěrinburgu.
Dřevěný ikonostas je vyzdobený sochami, což je v pravoslavných kostelech neobvyklé. Stejně neobvyklá je kazatelna. Nechybí tu prapory které byly ukořistěné ve válkách proti Švédsku a Osmanské říši.
V dalších místnostech je výstava. Obrázky s rodinnými stromy Romanovců, obrazy starého Petěrburgu, hlavně pevnosti, portréty carů, jejich manželek a dětí.
Katedrála je od roku 1924 muzeem, vstupné stojí společně s vězením 350 rublů.